Dziś uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Rezurekcja w katedrze opolskiej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Rozpoczęcie procesji rezurekcyjnej w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu Nowej Wsi Królewskiej.
Rozpoczęcie procesji rezurekcyjnej w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Opolu Nowej Wsi Królewskiej. Krzysztof Ogiolda
Bp Andrzej Czaja przewodniczył rezurekcji w katedrze opolskiej.

Procesja rezurekcyjna rozpoczęła się w katedrze Podwyższenia Krzyża Świętego o 6.00. Kontynuacją procesji z biciem dzwonów i śpiewami na cześć Chrystusa zmartwychwstałego była poranna msza św.

W jej ramach – podczas kazania – biskup mówił: - Niebezpieczeństwo zlekceważenia paschy istnieje w życiu każdego z nas. Wynik badań ankietowych jest zaskakujący: ponad 30 procent katolików w naszym kraju nie wierzy lub powątpiewa w Chrystusowe Zmartwychwstanie. Umysł jest za mały, by tę tajemnicę ogarnąć, toteż Kościół podczas dorocznego obchodu świąt wielkanocnych stara się przede wszystkim pobudzić wiarę i ją umocnić.

Ordynariusz opolski życzył wszystkim mieszkańcom diecezji takiej mocy wiary, która pozwoli zobaczyć w Chrystusie zwycięskiego Pana chwały i Króla wieków. Potęgi wiary, która nas zbliży do Jego Ewangelii i Jego prawa.

- Trzeba żywej i konsekwentnej wiary, która wyraża się w czynach, w świadectwie życia – mówił bp Czaja. – Trzeba wiary mężnej i zaangażowanej. O to się upomina zmartwychwstały Jezus: „Nie bójcie się! Idźcie i głoście!”. Papież Franciszek podpowiada, że trzeba zostawić kanapę, ubrać wyczynowe buty i ruszyć w drogę na bezdroża ludzkiego życia. Niestety, wielu chrześcijan, także na naszej śląskiej ziemi, nie przychodzi w dzień Pański do domu Bożego. Jak oczekiwać, że będą z radością głosić Jezusa, skoro wielu ochrzczonych Go nie zna. Oddalili się, wręcz odwrócili się od Niego plecami. Tymczasem Bóg pragnie zbawienia dla wszystkich ludzi. Jezus ma więc nadzieję, że pójdziemy, zwłaszcza do zagubionych.

Rezurekcja jest nabożeństwem charakterystycznym dla świętowania Wielkanocy. Radość Zmartwychwstania obwieszcza wówczas bicie dzwonów i śpiew pieśni wielkanocnych, a na czele procesji niesie się krzyż przyozdobiony czerwoną stułą, na znak zwycięstwa Chrystusa nad śmiercią oraz figurę Zmartwychwstałego.

Pierwotnie procesja ta odbywała się na cmentarz, zwykle znajdujący się w sąsiedztwo Kościoła, by obwieścić zmarłym, że Chrystus zmartwychwstał. Z czasem Najświętszy Sakrament był wynoszony z Grobu Pańskiego i w uroczystej procesji - pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych - trzykrotnie obnoszony wokół kościoła.

Wielkanoc jest pierwszym i najważniejszym świętem chrześcijańskim. Apostołowie świętowali tylko Wielkanoc i każdą niedzielę, która jest właśnie pamiątką Nocy Paschalnej jako Dies Dominica, czyli Dzień Pański. Dopiero z upływem wieków zaczęły pojawiać się inne święta i okresy przygotowania, aż ukształtował się obecny rok liturgiczny.

Zmartwychwstanie Pańskie jest świętem ruchomym. Obchodzi się je w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

"Nie tylko zapatrzeni bądźcie w ziemię". Kard. Nycz przewodniczył Wigilii Paschalnej i procesji rezurekcyjnej w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska