Dzisiaj w nocy z Opola rusza kolejny transport ogromnej maszyny TBM. Zobacz trasę transportu wielkogabarytowego

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Dzisiaj w nocy (z 2 na 3 grudnia) z Opola do Rzeszowa wyruszą kolejne elementy ogromnej maszyny TBM, które trafią plac budowy tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów Południe - Babica na Podkarpaciu. Transport ponadnormatywny oznacza utrudnienia na drogach.

Kolumna pojazdów z elementami olbrzymie maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) wyjedzie z Portu Famet w piątek (2 grudnia) o godz. 22:00. Trasa transportu wiedzie ulicami Berylową i Oświęcimską, następnie drogą wojewódzką nr 423 przez miejscowości Przywory i Chorula, a dalej drogą wojewódzką nr 424 w kierunku wjazdu na autostradę A4 w okolicach węzła Krapkowice.

- Spodziewane są utrudnienia w ruchu, ponieważ na tym odcinku transport będzie się poruszał między godziną 22:00 a 2:00 z niewielką prędkością całą szerokością jezdni, zajmując dwa pasy ruchu - zapowiada Agata Andruszewska z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Opolu.

W sobotę (3 grudnia) o godz. 22:00 kolumna pojazdów wjedzie na autostradę A4 na wysokości węzła Krapkowice. W tym czasie autostrada A4 zostanie zamknięta pomiędzy węzłami Opole Południe i Krapkowice w obu kierunkach na około godzinę.

- Informacje o utrudnieniach będą wyświetlane na tablicach na autostradzie, razem ze wskazaniem węzłów, na których można będzie zjechać na drogi alternatywne - zapewnia Agata Andruszewska.

Od godzin popołudniowych w sobotę (3 grudnia), wystąpią na tym odcinku ponadto utrudnienia związane z demontażem barier ochronnych w pasie rozdziału między pasami autostrady.

W kierunku Katowic i Wrocławia nastąpi zwężenie lewego pasa ruchu - kierowcy będą mogli się poruszać tylko prawym pasem. Taka zmiana organizacji ruchu będzie obowiązywała do wczesnych godzin porannych w niedzielę (4 grudnia).

Na wysokości Góry Świętej Anny (około godz. 00:30) zaplanowano 45-minutowy postój konwoju. Około godziny 3:00 (4 grudnia) konwój z elementami maszyny TBM wjedzie na teren województwa śląskiego, gdzie postój dzienny zaplanowano na parkingu za PPO Żernica.

Na opolskim odcinku autostrady A4 transport z ogromną maszyną będzie się poruszał między godziną 22:00 a 3:00 rano z niewielką prędkością, całą szerokością jezdni.

W niedzielę (4 grudnia) około godziny 22:00 transport ruszy dalej i pojedzie aż następnego miejsca postoju wyznaczonego w Woźnikach. Zgodnie z planem ma tam dotrzeć w poniedziałek (5 grudnia) w godzinach porannych.

- Z przejazdem po tym odcinku wiążą się największe utrudnienia w województwie śląskim - dodaje Agata Andruszewska. - Kolumna transportowa przejedzie bowiem przez największy w Polsce węzeł autostradowy na połączeniu A4 i A1 w Gliwicach.

Utrudnienia na węźle autostradowym na Śląsku

Już wczoraj (1 grudnia) została wyłączona z ruchu łącznica węzła Sośnica Gliwice na relacji A4 z kierunku Wrocławia w kierunku A1 do Łodzi. Jej wyłączenie z ruchu spowodowane jest koniecznością demontażu kolidującej z transportem infrastruktury autostrady, między innymi jej oświetlenia.

Objazd wyznaczono łącznicami węzła w kierunku Gliwice a dalej w kierunku Łodzi. Usunięcie tej zmiany organizacji ruchu nastąpi 6 grudnia (wtorek).

Jakie zabezpieczenia będzie mieć transport maszyny TBM

Konwój na trasie będzie posiadać specjalistyczne zabezpieczenie. Będą to m.in. tablice VMS (znaki zmiennej treści), mobilne poduszki zderzeniowe za kolumną, a także piloci kierujący ruchem.

- W miarę możliwości prosimy kierowców o korzystanie z tras alternatywnych - apeluje Agata Andruszewska z GDDKiA.- Tak dużych elementów jeszcze po polskich drogach nie przewożono! Dlatego apelujemy do wszystkich kierowców o ostrożność i stosowanie się do znaków oraz wprowadzanej na czas przejazdu zmienionej organizacji ruchu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska