Egzaminy na dobry początek szkoły

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Choć są wakacje, już dziś wiadomo, że we wrześniu i październiku maturzyści, III klasy gimnazjów i VI klasy szkół podstawowych przystąpią do egzaminów próbnych.

Pierwsze próbne matury odbędą się 18 i 19 września. Egzamin gimnazjalny zaplanowano na 16 października, a sprawdzian dla szóstoklasistów na 2 października. Terminy te obowiązują w całym kraju i zostały ustalone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Próbne egzaminy będą różniły się od "normalnych" przede wszystkim zakresem materiału i ilością przedmiotów. Maturzystów obowiązywać będą dwa z czterech obowiązkowych przedmiotów. Na ustalonej liście znalazły się matematyka i język obcy. Podczas wiosennej matury uczniowie będą zdawać jeszcze język polski i wybrany przedmiot. Dlatego Okręgowa Komisja Egzaminacyjna we Wrocławiu (działa na terenie województw dolnośląskiego i opolskiego) w porozumieniu z kuratoriami i radą dyrektorów ustaliła dodatkowy termin próbnej matury, właśnie dla tych dwu przedmiotów. Zaplanowano je na 4 i 5 października.
- Pisanie egzaminu z fizyki, chemii czy geografii jest taką samą nowością jak obowiązkowa matematyka. Dlatego uznaliśmy, że ten lokalny egzamin będzie bardzo pożyteczny dla maturzystów - wyjaśnia Barbara Josiak, wicedyrektor OKE we Wrocławiu.

Również próbny egzamin gimnazjalny będzie przeprowadzony w uproszczonej formie. Jesienią trzecioklasiści będą zdawać jedną z dwu wybranych przez komisję części: albo wiedzy humanistycznej, albo matematyczno-przyrodniczej. O zakresie dowiedzą się dopiero w dniu egzaminu. - Szkoła jest przygotowana do przeprowadzenia próby. Nauczyciele uczestniczą w szkoleniach. Uczniowie i rodzice zostali poinformowani o październikowym terminie przed zakończeniem roku szkolnego - komentuje Wojciech Rerich, dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 8 w Opolu. - Dla nas nie jest to nowością, ponieważ wewnętrzne egzaminy prowadzimy od początku istnienia gimnazjum.
Zdaniem dyrekcji OKE terminy próbnych egzaminów nie powinny zaskoczyć szkół.
- Placówki wiedzą o tych terminach już od roku. To jest próba organizacyjnych rozwiązań dla samej komisji. Także dla nauczycieli i uczniów, którzy po wynikach zorientują się, nad czym trzeba jeszcze popracować przez rok - wyjaśnia wicedyrektor Barbara Josiak.

- Wrześniowy termin matur powinien być przesunięty przynajmniej o dwa tygodnie. Pierwszy miesiąc poświęcamy w dużej mierze na organizację pracy. Uczniowie jeszcze żyją wakacjami - mówi Irena Koszyk, dyrektor III LO w Opolu.
Przystąpienie do egzaminów gimnazjalnych i sprawdzianów w szkołach podstawowych jest obowiązkowe i jest to warunek ukończenia szkoły. Jednak punktacja nie będzie miała wpływu na oceny na świadectwie.
- Dla uczniów, wobec których stosowane są obniżone wymagania, przygotowane zostaną inne testy. Dotyczy to na przykład uczniów z dysleksją, niedowidzących i niedosłyszących - wyjaśnia Krystyna Płaskoń, dyrektor szkoły podstawowej nr 21 w Opolu.
Do tej pory OKE we Wrocławiu przeszkoliła około 700 egzaminatorów z województwa opolskiego. Jeszcze w tym miesiącu przeprowadzone zostaną kolejne szkolenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska