Daj się zamknąć w pace samochodu i spróbuj uciec. Niecodzienna akcja edukacyjna Straży Granicznej i Policji w Opolu

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Pojazd zagadek stanął na kampusie UO. Policja i Straż Graniczna prowadzi działania edukacyjne na temat handlu ludźmi.
Pojazd zagadek stanął na kampusie UO. Policja i Straż Graniczna prowadzi działania edukacyjne na temat handlu ludźmi. Śląski Oddział Straży Granicznej
W niedzielę 19 maja na kampusie Uniwersytetu Opolskiego – parking koło budynku przy ul. Oleskiej 48 – stanie „Escape van”. To wspólna akcja Policji i Straży Granicznej, która uwrażliwia na zjawisko handlu ludźmi.

Wyobraźmy sobie filmowe sceny porwania: paka samochodu, brak światła, jazda w nieznanym kierunku i przetrzymywanie w nieznanym miejscu. Ofiary takich zdarzeń są zazwyczaj zaskoczone zaistniałą sytuacją. Opanowanie emocji jest konieczne dla zwiększenia szans na uwolnienie. Niestety dzieje się tak nie tylko w filmowych scenariuszach, ale również w realnym życiu. W niedzielę na kampusie UO każdy może wcielić się w rolę ofiary handlu ludźmi, uczestnicząc w projekcie „Escape van”.

„Escape van” to tzw. „pojazd ewakuacyjny”, z którego wyjście odbywa się poprzez rozwiązanie zagadek lub zadań, wymagających współpracy w grupie i logicznego myślenia. Nawiązuje do idei „pokoju zagadek”, inaczej „exit room”.

- Pomieszczenia w pojeździe zostały przygotowane tak, aby odzwierciedlały bardzo trudne warunki życia ofiar handlu ludźmi, uświadamiając ich cierpienie i traumę – wyjaśnia ppor. SG Szymon Mościcki, rzecznik prasowy komendanta Śląski Oddział Straży Granicznej.

Przedsięwzięcie stanowi akcję profilaktyczną, której celem jest podnoszenie świadomości różnych grup społecznych na temat handlu ludźmi i wsparcie wysiłków organów ścigania w walce z tym procederem. Projekt realizowany jest we współpracy z Komendą Główną Straży Granicznej oraz Komendą Główną Policji.

- Akcja jest elementem strategicznego podejścia do działań organów ścigania, opartym na danych wywiadowczych w obszarze przeciwdziałania i zwalczania przestępstwa handlu ludźmi – tłumaczy rzecznik śląskiego oddziału SG.

Organizatorzy przestrzegają, że z uwagi na poruszaną problematykę oraz zastosowane w pojeździe efekty specjalne, tj. dźwięk, zapach, w akcji profilaktycznej nie powinny uczestniczyć osoby poniżej 16. roku życia.

Akcja potrwa od godziny 10.00 do godz. 18.00.

Akcja prowadzona jest na parkingu koło budynku przy ul. Oleskiej 48 w Opolu.

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska