Ekologiczne technologie w opolskich budynkach

Redakcja
Tesco w Zdzieszowicach to sklep wyjątkowy na skalę Europy Środkowej. W energię zaopatrują go wiatraki i baterie słoneczne, a do spłukiwania toalet używana jest deszczówka.
Tesco w Zdzieszowicach to sklep wyjątkowy na skalę Europy Środkowej. W energię zaopatrują go wiatraki i baterie słoneczne, a do spłukiwania toalet używana jest deszczówka.
Zdzieszowickie Tesco dzięki wiatrakom i solarom uzyskuje od 20 do 30 procent energii, a ośrodek Caritas w Kamieniu Śl. mimo srogiej zimy był ogrzewany bez uruchamiania kotłowni.

W naszym regionie przybywa czystych technologii. Są modne, ale i opłacalne.

- Gdyby było inaczej, sięgnęlibyśmy po tradycyjne źródła energii - uśmiecha się ks. Zygfryd Glaeser, dyrektor Zespołu Turystyczno-Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritas Diecezji Opolskiej w Kamieniu Śląskim.

Za ogrzewanie tego pokaźnego kompleksu odpowiada układ baterii słonecznych i pomp ciepła. W Kamieniu Śląskim dokonano 48 odwiertów (każdy ma 125 metrów głębokości), z których pompuje się ciepłą wodę, dogrzewaną w pompach. Codziennie do zabiegów hydroterapeutycznych i na bieżące funkcjonowanie ośrodka zużywa się jej od 11 do 20 tysięcy litrów.

Dzięki pompom pozyskujemy w naturalny sposób około 400 kilowatów energii, dodatkowe sto dają solary. Mamy też tradycyjną kotłownię na olej opałowy, ale mimo że mrozy tej zimy sięgały nocami minus trzydziestu stopni, nie musieliśmy z niej korzystać - dodaje Glaeser.

Także energooszczędny sklep Tesco w Zdzieszowicach jest pierwszym takim obiektem w Polsce i drugim w Europie Środkowej, w którym na szeroką skalę zastosowano rozwiązania proekologiczne.

Turbiny wiatrowe wokół sklepu widzą wszyscy. Ich łączna moc sięga 4 kilowatów. Kolejne 3 kW dają niewidoczne z ziemi baterie słoneczne, znajdujące się na dachu.

- Łącznie generują rocznie średnio 120 tys. kilowatogodzin naturalnej energii - wylicza Michał Sikora, rzecznik Tesco.

Dodatkowo w sklepie zastosowano gruntowny wymiennik ciepła. Wykorzystuje on temperaturę ziemi do ocieplania powietrza zimą lub chłodzenia latem. W zależności od pory roku powietrze generowane przez wymiennik płynie do urządzeń grzewczych lub klimatyzacyjnych.

Czytaj e-wydanie. Kup online

- Zdzieszowicki sklep ma grubszą izolację fundamentów, ścian i dachu, a do spłukiwania toalet wykorzystywana jest woda deszczowa - informuje rzecznik Tesco.

Inwestycje w naturalne źródła energii promuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Opolu.

- Na nasze wsparcie mogą liczyć firmy, którym udzielamy kredytów, oraz instytucje nie prowadzące działalności gospodarczej, np. domy opieki czy domy dziecka. Tym drugim udzielamy dotacji - mówi wiceprezes funduszu Arnold Donitza. - Kredyty dla przedsiębiorców oprocentowane są na zaledwie 2,5 procent, dodatkowo od 15 do 20 procent kredytu na baterie słoneczne lub inne naturalne źródła energii podlega umorzeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska