MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Envipro Terratech zainteresowane współpracą z Międzynarodowym Centrum Badawczo-Rozwojowym UO

Edyta Hanszke
Wojciech Musiał, prezes zarządu Envipro (z lewej) i rektor UO po podpisaniu umowy o współpracy w ramach międzynarodowego centrum w Opolu - Prószkowie.
Wojciech Musiał, prezes zarządu Envipro (z lewej) i rektor UO po podpisaniu umowy o współpracy w ramach międzynarodowego centrum w Opolu - Prószkowie. Archiwum UO
Porozumienie o współpracy między powstającym na terenie prószkowskiej pomologii Międzynarodowym Centrum Badawczo-Rozwojowym i opolską firmą Envipro Terratech z Opola zawarli rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Marek Masnyk i prezes Envipro Wojciech Musiał.

Firma Envipro zajmuje się kompleksową obsługą firm w zakresie gospodarki produktami ubocznymi i odpadami powstającymi w ramach prowadzonej działalności. Interesują ją m.in. odpady powstające w wyniku produkcji papieru – włókna celulozowe i glinka kaolinowa - które można wykorzystywać dla potrzeb rolnictwa.

– Badania polowe w tym kierunku prowadzimy już od czterech lat, teraz zależy nam na naukowym wsparciu ze strony Uniwersytetu Opolskiego, na badaniach, które poszłyby w kierunku wzbogacenia preparatów przygotowywanych przez nas dla rolnictwa z odpadów papierniczych o mikroorganizmy – mówi Wojciech Musiał, prezes zarządu Envipro.

Rektor Marek Masnyk zapowiedział, że pod koniec lutego uczelnia planuje przedstawić wykonawcę projektu, który niebawem rozpocznie prace.

Przypomnijmy, że trwa rozstrzygnięcie szóstego przetargu na budowę międzynarodowego centrum dedykowanego rolnictwu i przemysłowi rolno-spożywczemu w Prószkowie i Opolu. Inwestor - Uniwersytet Opolski - ograniczył pierwotny zakres projektu (od czasu jego zainicjowania wzrosły koszty realizacji).

Zgodnie z koncepcją uszczuplonego projektu w Prószkowie zamiast 1600 m.kw. powierzchni zabudowanej powstaną niezbędne laboratoria na pow. 800 m.kw. i poletka doświadczalne. Wg pierwotnej wersji miały powstać też pomieszczenia dla rolnictwa precyzyjnego i magazyny dla dronów.

Uzupełnieniem ma być modernizacja i rozbudowa budynku Wydziału Techniczno-Przyrodniczego przy ulicy Czaplaka.

Rektor Masnyk dodał, że prezes firmy, z którą podpisał w tym tygodniu umowę, Wojciech Musiał jest absolwentem UO. - To ogromnie miłe, kiedy nasi absolwenci wracają do nas po latach, by włączyć się ze swoim potencjałem i możliwościami w duże uniwersyteckie projekty – dodał rektor.

Obecny na spotkaniu Grzegorz Sawicki, kierujący z ramienia UO projektem Pomologia, dodał, że jednym z wstępnych obszarów współpracy z partnerami projektu takimi jak np. Envipro będzie konsultowanie z nimi rodzaju sprzętu specjalistycznego, jaki ma stanowić wyposażenie laboratoriów badawczych centrum w Prószkowie i Opolu, tak by jak najbardziej odpowiadał on potrzebom partnerskich firm.

Wcześniej partnerskie umowy UO zawarło m.in. z ZAK, Nutricią czy Bio-Gen.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska