Festiwal Europejski w Kochanowskim

Archiwum
Pomnik Ludviga Holberga w Kopenhadze.
Pomnik Ludviga Holberga w Kopenhadze. Archiwum
Próba czytana znakomitej komedii Ludviga Holberga, twórcy duńskiego teatru narodowego.

Festiwal Europejski to projekt realizowany wspólnie z Urzędem Marszałkowskim województwa opolskiego w ramach inicjatywy promującej Polskie Przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Celem jest efektowne podsumowanie półrocznego przewodnictwa Polski w UE, a także symboliczne przekazanie prezydencji Danii.

Z tej okazji dziś w Teatrze Kochanowskiego odbędzie się próba czytana komedii "Przemieniony pan młody" Ludviga Holberga, prawie u nas nieznanego, wybitnego skandynawskiego pisarza, filozofa, historyka i dramaturga okresu oświecenia, zwanego Molierem Północy.

"Przemieniony pan młody to humorystyczne spojrzenie na podstarzałą dewotkę, która pod wpływem podróży do stolicy zmienia się w łasą na chłopięce wdzięki kokietkę. Ta komedia w jednym akcie została napisana w 1753 roku.

- To niezwykłe wydarzenie, bo ten tekst na scenie pojawi się po raz pierwszy w Polsce - mówi Tomasz Konina. - Jest to farsa napisana na same aktorki. Przedstawimy to w formie półscenicznej, z barokowymi sukniami, perukami, z toną pudru i charakteryzacji. Liczymy na to, że się sprawdzi, bo rzecz jest wyjątkowo śmieszna.

Ludvig Holberg urodzony w 1684 w norweskim Bergen, związał swą karierę uniwersyteckiego profesora i człowieka pióra z Kopenhagą, politycznym i kulturalnym centrum ówczesnej duńsko-norweskiej monarchii. Ten obecnie mało znany poza Skandynawią twórca zasłynął jako twórca duńskiego języka literackiego i dramatu narracyjnego. Nazywany jest ojcem teatru duńskiego.

W świadomości dzisiejszych Duńczyków i Norwegów jawi się przede wszystkim jako komediopisarz, autor ponad trzydziestu sztuk, których motywy czerpał z Terencjusza, Plauta czy Moliera. Wiele tych tekstów wciąż stanowi żywotną część duńskich i norweskich repertuarów teatralnych.

Holberg stał się najistotniejszym głosicielem idei oświeceniowych w Skandynawii. Dzięki niemu prowincjonalna kultura piśmiennicza królestwa Danii i Norwegii, gdzie twórczość dramatyczna prawie nie istniała, dorównała w pierwszej połowie osiemnastego wieku poziomowi europejskiemu. Jego komedie współtworzyły nie tylko norwesko-duńską scenę narodową. W wieku XVIII nowo powstające sceny w Rosji, Niemczech czy Szwecji sięgały po komedie Holberga, które wraz z wędrownymi trupami niemieckich aktorów przyjeżdżały również do osiemnastowiecznego Gdańska.

Wśród jego liczących około 20000 stronic dzieł zabranych, komedie zajmują jednak stosunkowo niewiele miejsca. Ludvig Holberg był również - a może przede wszystkim - filozofem, historykiem, ekonomistą, prawnikiem i pozostawił po sobie wiele dzieł naukowych.

W próbie czytanej "Przemienionego pana młodego" udział wezmą: Cecylia Jacewska-Caban, Arleta Los-Pławszewska, Grażyna Misiorowska, Judyta Paradzińska, Beata Wnęk-Malec, Ewa Wyszomirska. Odbędzie się ona na Dużej Scenie. Wejściówki można odbierać w Biurze Obsługi Widzów.

Ponadto w ramach Festiwalu Europejskiego będzie można zobaczyć dwa przedstawienia z repertuaru teatru: "O lepszy świat" Schimmelpfenniga (sobota, godz. 18) oraz trzy jednoaktówki Becketta (sobota, godz. 20). W program festiwalu wpisano też inspirowane "Rewizorem" przedstawienie seniorów, uczestniczących w Teatrowni.

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska