Festiwal Niezwykłości jest organizowany od 2004 roku przez Stowarzyszenie „Nadzieja", które prowadzi w Kluczborku Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Zakład Aktywności Zawodowej.
- Ta impreza odbywa się po to, by pokazywać, że osoby z niepełnosprawnościami mają wiele talentów oraz pasji. Tu mogą się nimi pochwalić – informuje Małgorzata Kwiring-Pondel, prezes Stowarzyszenia „Nadzieja”.
Na stoiskach poszczególnych placówek można było kupić rękodzieło wykonane przez uczestników festiwalu – od przedmiotów użytkowych, takich jak kubeczki, dzbanki, talerze, doniczki, poduszki, torby, po ozdoby, np. obrazy, wianki na drzwi, stroiki, figurki itp.
W wydarzeniu uczestniczyły:
- Środowiskowy Dom Samopomocy z Bielawy
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Dzierżoniowa
- Środowiskowy Dom Samopomocy w Lublińca
- Środowiskowy Dom Samopomocy z Paczkowa
- Środowiskowy Dom Samopomocy z Nowych Gołuszowic
- Środowiskowy Dom Samopomocy z Kędzierzyna-Koźla
- Środowiskowy Dom Samopomocy z Prudnika
- Środowiskowy Dom Samopomocy Magnolia z Opola
- Środowiskowy Dom Samopomocy ze Strzelec Opolskich
- Środowiskowy Dom Samopomocy z Gany
- Środowiskowy Dom Samopomocy z Sowczyc
- Środowiskowy Dom Samopomocy z Namysłowa
- Środowiskowy Dom Samopomocy z Kluczborka
- Warsztaty Terapii Zajęciowej z Nysy
- Warsztaty Terapii Zajęciowej z Kluczborka
- Fundacja Dom z Opola
- Niewidzialna Przestrzeń - przedsiębiorstwo społeczne z Opola
- Centrum Integracji Społecznej Cispol z Polanowic
- Dom Pomocy Społecznej z Kluczborka
- Dom Pomocy Społecznej z Gierałcic
- Świetlica Terapeutyczno-Wychowawcza Parasol z Kluczborka
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Kluczborka
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 z oddziałami integracyjnymi z Kluczborka
- Publiczne Przedszkole nr 2 z Kluczborka
- Istniejemy dopiero drugi rok. Mamy 45 uczestników, a od października będziemy mieć 50 - informuje siostra Sylwia Barbara Bocheńska, kierowniczka ŚDS z Paczkowa. - Dla nas takie spotkania są bardzo ważne. Cieszymy się, że nas zauważają i zapraszają. Wtedy możemy pokazać naszych uczestników, bo mają dzięki temu możliwość, aby gdzieś pojechać i pokazać zdolności, które mają i być z innymi. Niepełnosprawni mają mnóstwo ukrytych talentów, którymi lubią się chwalić i lubią być doceniani. Specjalnie na dzisiejszą imprezę upiekli ciasteczka, którymi częstują wszystkich odwiedzających nasze stoisko.
Placówki prezentowały się też na scenie. Można było posłuchać o tym, czym się zajmują, a także obejrzeć występy taneczne czy wokalne podopiecznych.
- Cieszę się, że po raz kolejny spotykamy się w Kluczborku. Myślę, to, co robimy w naszym mieście dla osób niepełnosprawnych, jest naprawdę powodem do dumy – mówi burmistrz Jarosław Kielar. – I nie zatrzymujemy się, bo kupiliśmy budynek przy ulicy Ligonia, który w krótkim czasie stanie się również miejscem oddanym potrzebującym.
- Stać nas nie tylko na integrację osób z niepełnosprawnościami do społeczeństwa, bo ona się sprawdziła, ale czy sprawdzi się inkluzja, czyli włączanie? To będzie wielki test dla nas - uważa marszałek Andrzej Buła. - Dzięki współpracy z opolskim PFRON-em tworzymy bardzo trwałe i ważne miejsca pracy dla osób z niepełnosprawnościami. 10 lat temu, kiedy zostałem marszałkiem, były w województwie dwa ZAZ-y z 50 pracownikami. Teraz mamy ich 5 i ponad 300 pracowników.
W wydarzeniu uczestniczyło również Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie z Kluczborka, które promowało ideę rodzicielstwa zastępczego.
Narodowe Czytanie w Płocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?