MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Flamingi, żurawie mandżurskie i rajskie. Tych lęgi to sukces na miarę Europy. W ogrodzie zoologicznym w Opolu trwa ptasi baby boom!

Anna Gryglas
Wideo
od 16 lat
Pisklęta trzech gatunków wykluły się w opolskim zoo. Opole jest potęgą, jeśli chodzi o rozmnażanie flamingów. Teraz do tej listy można dopisać także żurawie.

Zoo w Opolu przywitało nowych podopiecznych. Wykluło się 10 piskląt flamingów, są też małe żurawie mandżurskie i po raz pierwszy w historii żurawie rajskie. To wielki sukces hodowlany opolskiego ogrodu.

W opolskim ogrodzie zoologicznym pojawiły się młode flamingi. Dla naszego zoo to kolejny w historii mnogi przychówek czerwonaków różowych, bo tak oficjalnie nazywa się gatunek tych wyjątkowych, rajskich ptaków.

Mały czerwonak nie jest podobny do rodziców. Z wyglądu przypomina raczej srebrzystą gąskę. Ma prosty dziób, zakrzywi się on w ciągu pierwszych 70 dni życia. Całe stado można już podziwiać na wybiegu zoo w Opolu.

- Początek lipca to czas lęgów u czerwonaków. Nie inaczej było w tym roku. Ptaki najpierw odbywają tzw. toki, dobierają się w pary, a następnie składają po jednym jaju na specjalnie przygotowanych kopczykach. Jaja są wysiadywane przez oboje rodziców. W tym roku wykluło się dziesięć młodych flamingów. Łącznie od 2016 roku odchowaliśmy łącznie 25 piskląt – mówi Grzegorz Rolik, asystent w opolskim ogrodzie zoologicznym.

Co ciekawe, flamingi w rzeczywistości są białe, a różowa barwa ich piór bierze się z karotenów zawartych w skorupiakach, żyjących w słonych i sodowych jeziorach, które są ich podstawowym pokarmem (np. artemie). Występujący w Opolu czerwonak różowy jest jednym z podgatunków flaminga. W naturze żyje na lagunach Morza Śródziemnego, Azji Środkowej i Indiach oraz w Afryce. Drugi, czerwony - na Antylach i w Ameryce.

To niejedyny ptasi przychówek jakim może pochwalić się Opole. Zwiedzający mogą też podziwiać pisklaki dwóch gatunków żurawi. Na świat przyszły tutaj żurawie mandżurskie (te udało się rozmnożyć po raz kolejny) oraz żurawie rajskie.

- Jak wskazuje nazwa, są jednymi z najpiękniejszych ptaków na świecie. W tym roku po raz pierwszy odchowały u nas swoje pisklęta. To jest nie tylko nasz sukces, ale myślę, że wszystkich ogrodów w całej Europie – dodaje Grzegorz Rolik.

Zoo w Opolu

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska