Forum Lokalnego Biznesu. Strzelecka przedsiębiorczość stale się rozwija

Wiesław Kaczmar
Wiesław Kaczmar
Kolejne, piąte już Forum Lokalnego Biznesu, odbyło się we wtorek, 26 września w pałacu w Izbicku. Wybór miejsca był nieprzypadkowy, bo tym razem do udziału w forum zaproszeni zostali przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą na terenie powiatu strzeleckiego.

Forum Lokalnego Biznesu to cykl spotkań, które zostały przygotowane z myślą o właścicielach i szefach małych, dużych i średnich przedsiębiorstw oraz prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Zarówno tych, którzy mają już dużą renomę na rynku, jak również dla osób zaczynających swoją przygodę z biznesem.

Dzięki partnerom cyklu z lokalnym biznesem, spotkania mają na celu pokazanie zarówno indywidualnej oferty oraz szeroko rozumianych szans rozwoju. Zarówno przygotowane na spotkanie prelekcje jak i późniejsze rozmowy kuluarowe, pozwalają właścicielom firm na poznanie nowych narzędzi wspierających działalność i pozwalających na jej rozwój.

Ziemia strzelecka ma długie, wielowiekowe wręcz tradycje związane z przedsiębiorczością. Na śląskiej ziemi rozwijały się różne formy działalności gospodarczej, od usługowej, działającej jakże często w obrębie rodzinnych firm, po działalność przemysłową, prowadzoną na wielką skalę. O wapienniczych czy cementowych tradycjach tego terenu przypominać nie trzeba, przywołanie historii Cementowni Strzelce Opolskie czy też strzeleckich wapienników daje świadectwo siły strzeleckiego przemysłu sprzed lat. Równie silne tradycje związane są z produkcją maszyn, w szczególności rolniczych. Ta gałąź przemysłu zapoczątkowana przez braci Prankel w XIX wieku kontynuowana była przez Agromet Pionier do lat dziewięćdziesiątych, do zamknięcia zakładu.

Ale i dzisiaj na ziemi strzeleckiej kwitnie działalność gospodarcza w różnej skali, ale co najważniejsze, prowadzona jest z sukcesem. Przedsiębiorcy obecni na Forum Lokalnego Biznesu w Izbicku niejednokrotnie podkreślali, że niezależnie od trudności wywołanych przez pandemię i wojnę za wschodnią granicą, udaje się im dobrze realizować swoje plany rozwojowe. Wielu z nich udowadniało, że w ich przypadku sprawdza się stara zasada, iż podstawą sukcesu w biznesie jest dobry pomysł połączony z konsekwencją w działaniu.

Przedsiębiorców oraz partnerów cyklu Forum Lokalnego Biznesu, przybyłych do uroczego pałacu w Izbicku przywitali: Brygida Pytel, wójt gminy Izbicko oraz Bolesław Bezeg, zastępca redaktora naczelnego Nowej Trybuny Opolskiej.

- Nasz gmina nie może pochwalić się wielkimi powierzchniami terenów inwestycyjnych , ale na pewno naszą dumą są lokalni przedsiębiorcy, których nie brakuje na naszym terenie – mówiła wójt Brygida Pytel. – Natomiast na pewno możemy pochwalić się takimi miejscami pełnymi klimatu jak pałac, w którym postanowiliście państwo zorganizować biznesowe spotkanie. Cieszymy się mogąc was gościć w gminie Izbicko i mam nadzieję, że przy okazji poznacie także produkty będące wyrobami naszych lokalnych producentów – pani wójt.

I rzeczywiście, niektóre z produktów lokalnych znalazły się na szwedzkim stole, który został przygotowany dla uczestników forum. Wśród nich największą furorę zrobiły sery wyrabiane przez lokalnego producenta z Izbicka. Mirela Paterok, właścicielka firmy, opowiedziała przy okazji forum o tym, jak wpadła na pomysł takiej właśnie działalności.

- Nigdy nie interesowała mnie działalność rolnicza, ale w pewnym momencie życia zostałam bez pracy – wspominała właścicielka serowarowi. – Wcześniej próbowałam robić sery dla domowego użytku, według filmów instruktażowych z portalu YouTube i przyszedł pomysł, że skoro udaje się robić sery dla potrzeb domowych to może spróbować na szerszą skalę. Krok po kroku zdobywałam doświadczenie, razem z mężem kupiliśmy pierwszą krowę, żeby mieć własne mleko, Później pojawiły się następne, kupiliśmy też kozy i produkcja rosła. Najważniejsze, że mamy klientów, którzy kupują nasze sery, więc nasz pomysł na biznes najwyraźniej się sprawdza – mówiła Mirela Paterok.

Właścicielka serowni z Izbicka była jedną z wielu przedsiębiorców z terenu powiatu strzeleckiego, którzy pojawili się w pałacu w Izbicku i wysłuchali przygotowanych prezentacji.

Witold Rygorowicz, ekspert regionalnego biura handlowego Państwowej Agencji Inwestycji Handlu w Opolu, przedstawił zebranym kilka sugestii o tym, jak postawić pierwszy krok na zagranicznych rynkach. Przedstawiciel PAIH zapraszał jednocześnie przedsiębiorców do udziału w wielkim wydarzeniu, jakim będzie zaplanowane na początek października Forum Biznesu. Ogólnopolska impreza odbędzie się w dniach 4-5 października na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Jacek Bialik, wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. opowiadał o tym, czym jest specjalna strefa ekonomiczna. O korzyściach z kolei płynących z Polskiej Strefy Inwestycji opowiedział Adam Szewera - manager ds. inwestycji Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A. Natomiast Adam Aniszewski, dyrektor Centrum Obsługi Przedsiębiorców Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w Opolu przedstawił prezentację: „Usługi dla biznesu proponowane przez ARP S.A.; Kompleksowa strategia wsparcia przedsiębiorstw; Nowe narzędzie ARP S.A. – BiznesPortal.pl – jedyne takie miejsce, które oferuje spersonalizowane oferty wsparcia”.

Partnerem strategicznym Forum Lokalnego Biznesu jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Partnerzy główni to Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Polska Strefa Inwestycyjna, Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Agencja Rozwoju Przemysłu Spółka Akcyjna. Partnerami wspierającymi zostali VOLVO CAR WROCŁAW-BIELANY Autoryzowany Dealer Volvo, gmina Izbicko, Politechnika Opolska oraz Salon Toyota Szic Opole jedyny autoryzowany dealer marki Toyota na Opolszczyźnie.

Kolejne spotkanie w ramach Forum Lokalnego Biznesu zaplanowano na 10 października w Głubczycach. Lista zaproszonych gości na kolejne spotkania jest otwarta. Do udziału w spotkaniu można się zgłosić także samemu, wysyłając informację na adres [email protected]. Z każdym chętnym się skontaktujemy.

Forum Lokalnego Biznesu. Strzelecka przedsiębiorczość stale się rozwija
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Inwestycje w powiecie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Lylah Wynonna
[ JOIN US ] I am making a good salary from home $16580-$47065/ Dollors week , which is amazing under a year ago I was jobless in a horrible economy. ( 72r) I thank God every day I was blessed with these instructions and now it’s my duty to pay it forward and share it with Everyone,

Here is I started.…………> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
G
Gosc
26 września, 21:28, Gość:

„Efekt Intela”. Na Dolny Śląsk spadnie deszcz kolejnych fabryk?

Dlaczego nie na Śląsk Opolski?

https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/efekt-intela-na-dolny-slask-spadnie-deszcz-kolejnych-fabryk,490935.html

Dlaczego? Bo Wroclawiem mozna bylo lepiej zaszantowac rzad niemiecki, zeby wydal wiele Miliardow doplat na inwestycje Intela kolo Magdeburga. Kolo Wroclawia powstana przedewszystkim centra logistyczne, bo na lotnisku we Wroclawiu moga np. ladowac 24 godziny a w Niemczech czesto w nocy sa ograniczenia no i logistyka w Polsce jest nadal tansza. No i co ma takiej kadrze kierowniczej to Opole do zaproponowania?

G
Gość
„Efekt Intela”. Na Dolny Śląsk spadnie deszcz kolejnych fabryk?

Dlaczego nie na Śląsk Opolski?

https://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/efekt-intela-na-dolny-slask-spadnie-deszcz-kolejnych-fabryk,490935.html
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska