Gazety z PRL. Modelarz, Przekrój, Trybuna Ludu, Panorama, Sztandar Młodych - to się wtedy czytało! Pamiętacie? Zobaczcie unikatowe zdjęcia!

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
W latach PRL popularne były w kioskach ruchowskuch tak zwane teczki gazetowe, gdzie codziennie sprzedawczynie odkładały stałym klientom komplety ustalonych wcześniej tytułów prasowych.
W latach PRL popularne były w kioskach ruchowskuch tak zwane teczki gazetowe, gdzie codziennie sprzedawczynie odkładały stałym klientom komplety ustalonych wcześniej tytułów prasowych.
W latach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (PRL), gazety odgrywały ważną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i politycznym kraju. W warunkach socjalistycznego ustroju, media były pod ścisłą kontrolą władz, ale mimo to gazety były źródłem informacji, rozrywki i oddziaływały na wyobraźnię Polaków. Dla wielu ludzi gazety stanowiły okno na świat, zarówno ten, który istniał na Zachodzie, jak i ten, który kreowano wewnątrz kraju. Co wówczas czytała młodzież, po jakie tytuły sięgali dorośli? Które z wydawnictw można do dziś znaleźć w kioskach?

Prasa w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

Okres PRL-u, który trwał od 1947 roku aż do roku 1989, charakteryzował się kierowaniem wszystkich mediów przez państwo, co obejmowało także gazety.

W praktyce oznaczało to, że były one narzędziem propagandy i służyły do przekazywania oficjalnych stanowisk władz.

Niemniej jednak, gazety stanowiły ważne źródło informacji dla obywateli, a także platformę dla twórców kultury, dziennikarzy i intelektualistów.

Pamiętacie gazety z PRL? Które czytaliście?

Mimo że gazety PRL-u służyły jako narzędzie propagandy, ludzie potrafili czytać między wierszami i odczytywać ukryte znaczenia.

Niektórzy dziennikarze i pisarze stosowali subtelne aluzje i metafory, które pozwalały na przekazywanie nieco bardziej krytycznego przekazu.

Co się czytało w PRL-owskich gazetach?

1. Informacje polityczne. Gazety w PRL-u były narzędziem propagandowym władz. Czytelnicy mieli dostęp głównie do informacji zdominowanych przez narrację rządową i partyjną.

W gazetach znajdowały się doniesienia o wydarzeniach politycznych, takie jak kongresy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) czy przemówienia ważnych polityków.

2. Wiadomości międzynarodowe. Pomimo ograniczeń w dostępie do informacji ze świata, gazety zawierały doniesienia o wydarzeniach międzynarodowych.

W czasach zimnej wojny, były to zazwyczaj informacje na temat państw bloku wschodniego oraz zachodnich "imperialistycznych" wrogów.

3. Kultura i sztuka. Gazety publikowały recenzje teatralne, filmowe, muzyczne oraz literackie. Mimo kontroli władz, kultura w PRL-u kwitła, a wiele znakomitych dzieł literackich, filmowych i teatralnych ujrzało światło dzienne.

4. Sprawy codzienne. W gazetach znajdowały się również praktyczne informacje dotyczące życia codziennego, takie jak prognoza pogody, przepisy kulinarne, trendy modowe czy porady dla pań domu.

5. Edukacja i nauka. Gazety przekazywały informacje na temat osiągnięć naukowych, osiągnięć edukacyjnych i różnych form kształcenia dostępnych w PRL-u.

6. Sport. Miał swoje miejsce w gazetach PRL-owskich. Zamieszczano wyniki rozgrywek sportowych, relacje z ważnych wydarzeń, a także wywiady z polskimi sportowcami.

Czytelnicy byli dumni z sukcesów polskich sportowców na arenie międzynarodowej, a gazety dostarczały im szczegółowych informacji na ten temat.

7. Komiksy i rozrywka. Nie można zapominać o komiksach, które były popularne w gazetach PRL-u. Tytuły, takie jak "Tytus, Romek i A'Tomek" czy "Kapitan Kloss", dostarczały rozrywki i były uwielbiane przez młodszych czytelników.

Jakie gazety czytano w PRL? Wiele tytułów do dziś kupić można w kiosku!

Z pewnością wielu czytelników wciąż pamięta długie kolejki do kiosku "Ruchu" po gazety. Wśród tytułów królowały dzienniki "Trybuna Robotnicza", "Trybuna Ludu" czy "Dziennik Zachodni". Czytelnicy chętnie sięgali też po takie czasopisma jak "Panorama", "Przekrój", "Kobieta i życie", "Film".

Fani sportu mogli wybierać m.in. wśród tytułów: "Echo stadionu", "Piłka nożna", "Sportowiec" czy "Motor". Młodzieży proponowano "Młodego Technika", "Modelarza" i "Sztandar Młodych".

W latach PRL popularne były w kioskach ruchowskuch tak zwane teczki gazetowe, gdzie codziennie sprzedawczynie odkładały stałym klientom komplety ustalonych wcześniej tytułów prasowych.

A Wy? Co czytaliście w PRL? Mamy małą przypominajkę. Zobaczcie zdjęcia i przywołajcie wspomnienia!

Nie przeocz

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gazety z PRL. Modelarz, Przekrój, Trybuna Ludu, Panorama, Sztandar Młodych - to się wtedy czytało! Pamiętacie? Zobaczcie unikatowe zdjęcia! - Dziennik Zachodni

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska