Gdzie morsować w Opolu i regionie? Te miejsca na zimne kąpiele wybierają Opolanie. Hity sezonu 2024

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Kamionka Bolko przy alei Przyjaźni w Opolu.
Kamionka Bolko przy alei Przyjaźni w Opolu. Morsy Opole
Morsowanie stało się jedną z ulubionych aktywności Polaków w ostatnich latach. Wiele osób zdecydowało się spróbować swoich sił, licząc, że kąpiel w lodowatej wodzie poprawi ich odporność. Ważne jednak, by z głową wybierać akweny. Gdzie morsować na Opolszczyźnie? Możliwości jest sporo. W naszej galerii prezentujemy zestawienie najpopularniejszych miejsc w regionie.

Chętnych, by pokonać własne słabości i kąpać się w lodowatej wodzie, jest coraz więcej. Dlateo przygotowaliśmy listę akwenów z całej Opolszczyzny, by podpowiedzieć Wam, gdzie możecie zażywać lodowatych kąpieli bezpiecznie.

Wbrew pozorom nie każda kamionka jest dobrą opcją na morsowanie. Zwłaszcza dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki.

- Bezpieczeństwo to podstawa, dlatego nie wybierajcie akwenów przypadkowo, kierując się na przykład tym, że znajduje się on najbliżej waszego miejsca zamieszkania – podpowiada Dariusz Chwist z grupy Morsy Opole. – Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z tych zbiorników, na których latem są tworzone kąpieliska. Jest to dla nas wskazówka, że zejścia do wody są łagodne. Z tego powodu my morsujemy na kamionce Bolko w Opolu. Wiem, że wielu amatorów takiego spędzania wolnego czasu decyduje się na kamionki Piast czy Silesia, ale trzeba pamiętać, że w tym przypadku blisko brzegu znajdują się gwałtowne uskoki. Nie polecam tych miejsc tym, którzy stawiają pierwsze kroki, jak i tym, którzy chcą morsować z dziećmi.

Morsowanie – zasady

Ci, którzy chcą spróbować pokonać własne słabości powinni pamiętać o rozgrzewce przed wejściem do wody. - Warto też zaopatrzyć się w buty i rękawiczki neoprenowe oraz pamiętać o założeniu czapki, gdyż przez głowę tracimy sporo ciepła. Zwłaszcza w wietrzne dni - podpowiada Dariusz Chwist. Zdaniem innych fanów morsowania, takie akcesoria są zbędne, bo zagłuszają sygnały, jakie daje nam organizm. - Jeśli czujemy, że zimno jest nie do wytrzymania, należy po prostu wyjść z wody. Rękawiczki czy buty neoprenowe sztucznie ten czas wydłużają - mówią.

Morsowanie – zagrożenia

W 2021 roku Polskę obiegła informacja o dramacie na jeziorze Urszulewskim koło Rypina. 45-letni mężczyzna próbował przepłynąć pod lodem między przeręblami. Zakończyło się to dla niego tragicznie.

- Przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy, że zanurzenie głowy w lodowatej wodzie to nie jest bułka z masłem, nie mówiąc już o pływaniu między przeręblami – mówi Dariusz Chwist z grupy Morsy Opole. – Spróbowałem tego w morzu i sam byłem zaskoczony reakcją organizmu. Momentalnie straciłem orientację, a z moją głową zaczęło się dziać coś dziwnego. Stałem na w płytkim miejscu a i tak miałem problem z dojściem do plaży.

Mors z wieloletnim doświadczeniem podejrzewa, że tak samo mogło być w przypadku dramatu na jeziorze Urszulewskim.

– Wiem, że odległość między przeręblami była niewielka, ale przy stracie orientacji, tafla lodu może okazać się śmiertelną pułapką – mówi członek grupy Morsy Opole. - Nawet doświadczeni nurkowie, kiedy schodzą pod lód, są asekurowani liną, żeby w razie zagrożenia można było ich natychmiast wyciągnąć. Odradzam takie zabawy amatorom, bo to igranie ze śmiercią.

W naszej galerii prezentujemy najpopularniejsze wśród morsów miejsca w regionie. Na zdjęciach zobaczycie, że to ludzie z fantazją, którym nie brakuje pomysłów na urozmaicenie morsowania. W drugiej części galerii przygotowaliśmy listę akwenów szczególnie bezpiecznych. Mają łagodne zejścia, więc bez obaw możecie się tu wybrać nawet z dziećmi.

Morsowanie – zalety

Morsowanie, zdaniem specjalistów, ma zbawienny wpływ na serce i wydolność płuc. Miłośnicy takiej formy aktywności wymieniają wśród korzyści m.in. redukcję cellulitu, łatwiejsze zrzucanie zbędnych kilogramów oraz promienną, gładką i jędrną skórę. Kąpiele w lodowatej wodzie pomagają też przy problemach reumatycznych i korzystnie wpływają na stawy.

Wśród schorzeń, których leczeniu sprzyjają, są m.in. żylaki, zapalenia żył, a nawet choroby autoimmunologiczne czy depresje.

Ci, którzy morsują regularnie twierdzą, że takie sesje dodają im sił witalnych i są zastrzykiem energii na kolejne dni. Trudno się zatem dziwić, że na lodowate kąpiele decydują się coraz częściej nie tylko ludzie młodzi, ale również seniorzy, a nawet dzieci.

Morsowanie – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do morsowania wymienia się m.in. choroby serca i układu krążenia, zwłaszcza nadciśnienie tętnicze nieuregulowane lekami. Z takiej formy aktywności powinny też zrezygnować osoby cierpiące na epilepsję, boreliozę oraz zaburzenia układu nerwowego. Jeśli macie wątpliwości, zanim zdecydujecie się lodowatą kąpiel, warto skontaktować się ze swoim lekarzem. On, na podstawie waszej karty zdrowia i zażywanych leków, najlepiej będzie w stanie odpowiedzieć, czy taka aktywność jest dla was korzystna i nie odbije się na samopoczuciu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska