Geologiczna sensacja na Opolszczyźnie. W powiecie nyskim znaleziono rubiny!

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Kamienie znalezione w Sławniowicach po konsultacji ze specjalistami od kamieni szlachetnych zostały uznane za rubiny.
Kamienie znalezione w Sławniowicach po konsultacji ze specjalistami od kamieni szlachetnych zostały uznane za rubiny. pixabay/zdjęcie ilustracyjne
O złocie wiemy od dawna, ale odkrycie rubinów w małym potoku w Sławniowicach to geologiczna sensacja.

O swoim odkryciu poinformowało w marcu na łamach specjalistycznego „Przeglądu Geologicznego” dwóch geologów i kolekcjonerów – Krzysztof Łobos i Tomasz Pawlik.

W ubiegłym roku obaj prowadzili badania terenowe w Sławniowicach koło Głuchołaz, gdzie się znajduje wykorzystywana od 600 lat kopalnia marmuru.

Sprawdzali namuliska niewielkiego strumienia Maruszka, który przepływa przez złoża marmurów. Po selekcji wypłukanych wtedy kamieni za pomocą magnesu uzyskali ok. 20 niewielkich różowych minerałów nieprzekraczających 3 milimetrów średnicy.

18 ziarenek zostało poddanych dalszym specjalistycznym badaniom w Instytucie Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. Potwierdziły one, że to korund – tlenek glinu, rzadki i bardzo twardy minerał ciężki. Ma on dwie odmiany szlachetne, w zależności od barwy – szafir o barwie niebieskiej albo rubin o barwie czerwonej.

Kamienie znalezione w Sławniowicach po konsultacji ze specjalistami od kamieni szlachetnych zostały uznane za rubiny.

Rubiny to rzadkość, ale stanowisko w Sławniowicach nie jest jedyne na terenie Polski. Minerał był znajdowany w osadach rzeki Izerki i Kwisy, w okolicach Złotoryi oraz w rejonie Gór Sowich.

Autorzy artykułu w Przeglądzie Geologicznym i jednocześnie odkrywcy cennego znaleziska, zapowiadają, że będą dalej prowadzić swoje badania i poszukiwania. Nie rozstrzygają też sprawy pochodzenia rubinów. Podejrzewają, że mogły powstać w trakcie procesów metamorficznych przy powstawaniu złóż marmuru w okolicy, a potem potok wypłukał je ze złóż i przeniósł w rzeczne meandry.

Góry Opawskie były dotąd znane jako historyczny obszar wydobycia złota. Po stronie czeskiej w okolicach Zlatych Hor do 1993 roku przemysłowo eksploatowano złoża zawierające średnio do 3 gramów złota na tonę urobku.

W 2006 roku w czasie budowy kolejki narciarskiej w Zlatych Horach znaleziono tam największy znany współczesne samorodek złota w Republice Czeskiej. Amatorscy poszukiwacze tego kruszcu do dziś regularnie eksploatują koryto Białej Głuchołaskiej.

Po odkryciu rubinów okolica może się stać opolskim Klondike, ściągającym poszukiwaczy skarbów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska