Germanistyka bliżej Biblioteki Austriackiej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Po wykładzie referenci zapozowali do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
Po wykładzie referenci zapozowali do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.
Umowa. Na współpracy biblioteki z uczelnią skorzystają także czytelnicy z mniejszości.

Porozumienie o współpracy podpisali dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej prof. Maria Katarzyna Lasatowicz i dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu Tadeusz Chrobak.

- Porozumienie jest potwierdzeniem współdziałania, które trwa i woli dalszej wspołpracy - mówi Monika Wójcik-Bednarz, kierownik Biblioteki Austriackiej. - Razem organizujemy wykłady, spotkania z pisarzami itp. Do udziału w nich zapraszamy zarówno naukowców, jak i studentów z Koła Naukowego Germanistów. Studenci odbywają w bibliotece praktyki szeroko korzystają z księgozbioru, także tego poświęconego historii, kulturze i literaturze Śląska.

Nikt z czytelników nie jest, oczywiście pytany, czy należy do mniejszości niemieckiej, ale wielu studentów i pasjonatów literatury w języku niemieckim przychodzących z miasta chętnie to ujawnia. Można szacować, że osoby związane z mniejszością stanowią około połowy czytelników biblioteki.

Podpisaniu porozumienia towarzyszył wykład Literaryzacja krajobrazu galicyjskiego w nowelach "Don Juan z Kołomyi", "Księżycowa noc" i "Kapitulant" Leopolda von Sacher-Masocha oraz otwarcie wystawy "Galicja Leopolda von Sacher Masocha".

Projekt przygotowali studenci IFG pod opieką naukową pani Weroniki Kulig. W galerii WBP ekspozycję można oglądać codziennie (z wyjątkiem poniedziałków) do końca kwietnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska