Chodzi o inwestycję, która ma uzbroić tereny inwestycyjne pod Strzelcami Opolskimi i jednocześnie wyprowadzić sporą część ruchu tranzytowego z centrum miasta.
Trasa obwodnicy wytyczona jest na razie tylko w planach przestrzennych i w złożonym przez gminę wniosku.
Dokumenty zakładają następujący przebieg obwodnicy:
- obwodnica rozpocznie swój bieg od drogi krajowej nr 94, przy ul. Cementowej
- przetnie pola, a następnie trasę wojewódzką nr 409
- pobiegnie polami za Osiedlem Piastów Śląskich wpadając do drogi wojewódzkiej nr 426
- na ostatnim odcinku obwodnica miałaby połączyć się z trasą krajową nr 88
Taka droga liczyłaby ok. 7,5 km i stanowiłaby dojazd m.in. do terenów inwestycyjnych w Warmątowicach oraz terenów pod budownictwo mieszkaniowe w Strzelcach Opolskich.
- Od kilkunastu lat czynimy starania, żeby obwodnica Strzelec Opolskich, weszła do krajowych planów. To się nie stało, dlatego teraz złożyliśmy wniosek do Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych - mówi Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich. - Bierzemy sprawy w swoje ręce. Gmina może porozumieć się zarządcami dróg: GDDKiA, Zarządem Dróg Wojewódzkich oraz powiatem strzeleckim, a także załatwić wszelkie pozwolenia od kolei, żeby na własną rękę wybudować obwodnicę. Mamy takie możliwości, oczywiście przy zabezpieczeniu finansowania z „Polskiego Ładu”.

Maksymalna wartość inwestycji, o którą mógł wnioskować samorząd, to 250 mln zł. Gmina musi zapewnić przy tym wkład własny na poziomie 2 proc.
- Stać nas na to. Ta inwestycja to duże wyzwanie, które należy podjąć - dodaje burmistrz Tadeusz Goc.
Inwestycja będzie miała jeszcze jedno ważne znaczenie dla mieszkańców - wyprowadzi sporą część ruchu samochodowego z centrum Strzelec Opolskich.
Miasto tonie w korkach
Z ostatnich pomiarów przeprowadzonych przez samorząd wynika, że w dni powszednie przez miasto przejeżdża średnio ok. 24 tys. pojazdów na dobę.
Wyniki, jakimi dysponuje gmina Strzelce Opolskie są wyższe od Generalnego Pomiaru Ruchu, czyli oficjalnego badania, jakie przeprowadziła GDDKiA w 2020 i 2021 r. Wtedy pomiar wskazał, że krajówką przez Strzelce Opolskie przejeżdża „tylko” 17,4 tys. pojazdów.
Co więcej, wraz z rozwojem okolicznych fabryk, mieszkańcy obserwują na drogach coraz więcej ciężarówek - kierowcy, którzy dostarczają lub odbierają towar z okolicznych zakładów, a następnie jadą w kierunku autostrady, po prostu muszą wjechać do miasta.
Gmina Strzelce Opolskie ma doświadczenie zarówno w budowie nowych dróg, jak i wykorzystywaniu dużych funduszy. W 2015 roku samorząd - poprzez swoją spółkę wodociągową - skanalizował wsie pod Strzelcami Opolskimi na kwotę 127 mln zł.
W związku ze złożonym wnioskiem na budowę obwodnicy, gmina Strzelce Opolskie organizuje dzisiaj konferencję prasową w ratuszu. Przedstawiciele samorządu przekażą więcej szczegółów na temat planowanej inwestycji.
Planowany przebieg obwodnicy Strzelec Opolskich:

Szymon Hołownia ma duże ego, większe ma tylko Lech Wałęsa
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?