Gmina Turawa chce unieważnienia uchwały o rozszerzeniu Opola

Redakcja
Samorząd Turawy podkreśla, że gmina straci wpływy podatkowe do budżetu, jeśli Opole przejmie tereny, na których stoi centrum Turawa Park.
Samorząd Turawy podkreśla, że gmina straci wpływy podatkowe do budżetu, jeśli Opole przejmie tereny, na których stoi centrum Turawa Park. Archiwum
Samorząd Turawy uważa, że uchwała o poszerzeniu Opola zagraża bytowi ich gminy i powinna być przez wojewodę uznana za niezgodną z prawem.

Gmina Turawa zwróciła się do wojewody z wnioskiem o wszczęcie postępowania nadzorczego wobec uchwały Rady Miasta Opola w sprawie zmiany granic miasta i przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie.

- Uważamy, że uchwała ta powinna być wyeliminowana z obiegu prawnego, bo zagraża bytowi ekonomicznemu gminy Turawa - mówi sekretarz gminy Stanisława Brzozowska.

Samorząd Turawy podkreśla, że gmina straci wpływy podatkowe do budżetu, jeśli Opole przejmie tereny, na których stoi centrum Turawa Park.

- Zwracamy też uwagę, że załącznik do uchwały rady miasta Opola jest niespójny z jego treścią. Załącznikiem jest bowiem mapa, która powinna wskazywać jednoznacznie wzdłuż granic jakich działek mają przebiegać proponowane granice Opola. Mapka załączona do uchwały to tymczasem poglądowo zakreślona grafika, nie posiada nawet skali - dodaje sekretarz.

Wojewoda ma 30 dni od daty wpłynięcia uchwały na jej sprawdzenie. Jeżeli nie zrobi tego w terminie 30 dni, może później skierować uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, aby ten orzekł o jej ważności.

Ten prawny manewr gminy Turawa może opóźnić proces rozszerzania Opola o wiele miesięcy, jeśli nie lat.

Sędzia Jerzy Krupiński, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, podkreśla, że nie komentuje konkretnej sprawy, lecz wyjaśnia tylko zasady dotyczące uprawnień nadzorczych wojewody. - Jednym z powodów dających podstawy do stwierdzenia nieważności uchwały gminy jest m.in. fakt, że narusza ona interesy prawne innych gmin. Na czas wydania rozstrzygnięcia nadzorczego wojewoda może, ale nie musi, wstrzymać wykonanie spornej uchwały - tłumaczy.

Co ważne, Turawa - nawet jeśli wojewoda uzna uchwałę za zgodną z prawem - może nadal działać.

- Gminy mogą same zwracać się do sądu administracyjnego o stwierdzenie, czy dana uchwała jest zgodna z prawem, o ile taka uchwała narusza ich interes prawny - dodaje sędzia Krupiński. - Gmina, składając wniosek do sądu administracyjnego, może także wnioskować o wstrzymanie wykonania spornej uchwały, ale o tym decyduje już sąd.

Sądu administracyjnego nie obowiązują konkretne terminy rozpatrzenia sprawy, a to oznacza, że rozwiązanie takiego sporu prawnego może potrwać długo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska