Grupa studentów germanistyki UO realizuje projekt edukacyjny

fot. archiwum prywatne
Studenci i ich opiekunowie tuż po odczycie w kozielskiej bibliotece.
Studenci i ich opiekunowie tuż po odczycie w kozielskiej bibliotece. fot. archiwum prywatne
Nie jest to ich pierwszy pomysł na ciekawe propagowanie języka i kultury niemieckiej. Efekty swej pracy chętnie pokażą w szkołach lub w kołach DFK.

Studenci pod kierunkiem dr Gabrieli Jelitto-Piechulik przygotowują właśnie antologię tekstów powstańców listopadowych, którzy w drodze na Wielką Emigrację wędrowali przez Niemcy i zapisywali wrażenia z bardzo na ogół serdecznych spotkań z miejscowymi.

Młodzi Opolanie zebrali już około 30 takich relacji. Wkrótce przetłumaczą je na język niemiecki oraz opatrzą komentarzem i przypisami. Antolgia przyda się na pewno zarówno studentom, jak i uczniom szkół średnich. Zarówno tym, którzy interesują się historią, jak i chcącym doskonalić swój język niemiecki.

Powstający obecnie projekt to już kolejny pomysł opolskich germanistów. Wcześniej przygotowali m.in. wszechstronną i dwujęzyczną prezentację o Renie.

- Została ona specjalnie tak opracowana, by mogli jej skorzystać zarówno uczniowie świetnie znający język niemiecki, jak i początkujący - mówią Aneta Strzałka ze Sławic i Sabina Cebula z Dobrzenia Wielkiego.

- Jeśli slajdy są opisane po polsku, to towarzyszy im niemiecki komentarz. Każdy znajdzie coś dla siebie. W zależności od zapotrzebowania możemy zaprezentować wersję polską, niemiecką bądź mieszaną.

Materiał ten został zaprezentowany już jakiś czas temu w Bibliotece Miejskiej w Koźlu. Ale autorki cały czas są “pod parą". Chętnie pokażą go np. w szkołach lub w zainteresowanych tematem kołach DFK.

- To jest w tym projekcie najciekawsze, że z tym, czym zajmujemy się na zajęciach, potem wychodzimy do ludzi - wyjaśnia Justyna Szczakiel z Opola Grudzic. - A program jest o tyle ciekawy, że pokazuje Ren od strony turystyki, ale zawiera równocześnie informacje dotyczace mitologii, polityki czy historii - dodaje Barbara Sklorz z Krasiejowa.

Dr Gabriela Jelitto-Piechulik podkreśla, że podobne prezentacje są dla studentów świetnym treningiem językowym, a dla opolskiej germanistyki bardzo dobrą reklamą.

Jej studenci pokazują w praktyce, że bez żadnych oporów potrafią przechodzić z języka polskiego na niemiecki i odworotnie. Uczą się też panować nad emocjami i występować publicznie. Te umiejętności - które instytut poświadcza specjalnym zaświadczeniem - przydadzą się jak znalazł na niełatwym rynku pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska