Grupa VELUX i spółki siostrzane zwiększają przychody i zatrudnienie w Polsce. Jedna z fabryk producenta okien znajduje się w Namysłowie

Edyta Hanszke

Wideo

Zobacz galerię (1 zdjęcie)
W 2017 roku grupa VELUX i spółki siostrzane zwiększyły zatrudnienie w Polsce o 500 osób i zanotowały wzrost przychodów o ponad 10 proc. Jedną z ubiegłorocznych inwestycji była budowa ekologicznej instalacji ciepłowniczej w fabryce w Namysłowie.

Od wielu lat Grupa VELUX i spółki siostrzane systematycznie inwestują w rozwój zakładów produkcyjnych w Gnieźnie, Namysłowie i Wędkowych na Pomorzu.

W roku 2017 wartość inwestycji po raz kolejny przekroczyła 100 mln zł. Łącznie w ciągu ostatnich 3 lat Grupa zainwestowała 309 mln zł.

Ubiegłoroczne inwestycje dotyczyły m.in. budowy nowego centrum dystrybucyjnego o powierzchni 11 000 m2 w Wiosce Okiennej DOVISTA oraz ekologicznej instalacji ciepłowniczej w fabryce okien i kołnierzy w Namysłowie, dzięki której zakład zredukuje zużycie gazu ziemnego o 80 proc.

Z kolei w Gnieźnie zakończono kolejny etap rozbudowy fabryki okuć. W 2018 roku firma zamierza dalej rozwijać swoje zakłady i tym samym umacniać pozycję na rynku stolarki okiennej.

Wraz z rozwojem produkcji rośnie zatrudnienie. W ostatnim roku Grupa przyjęła na umowę o pracę około 500 nowych pracowników i dziś w jej polskich zakładach produkcyjnych pracuje ponad 4250 osób, z czego ok. 40 proc. to kobiety. W bieżącym roku planowany jest kolejny wzrost zatrudnienia.

- Mogę z dumą powiedzieć, że jesteśmy najliczniejszą grupą w całym holdingu na świecie – Polacy stanowią około 30 proc. zatrudnionych. Doceniamy i rozwijamy pracowników naszych zakładów w Polsce, dbamy o ich bezpieczeństwo, chcemy by czuli się u nas jak najlepiej " - mówi Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.

Firma oferuje pracownikom umowy o pracę, szeroki pakiet socjalny, a także na wsparcie w trudnych sytuacjach życiowych, jak choroba czy wypadek. Udzielaniem takiej pomocy zajmuje się specjalnie do tego celu powołana Fundacja Pracownicza, która wspiera również wartościowe inicjatywy społeczne wpływające na rozwój społeczności lokalnych.

W 2017 roku Grupa VELUX i spółki siostrzane przychód na poziomie ponad 1,9 mld złotych. Polskie spółki po raz kolejny wykazały wysoką dynamikę wzrostu i osiągnęły przychody wyższe od roku ubiegłego o ponad 10 proc.

W Polsce wzrosła zarówno produkcja okien, jak również sprzedaż produktów na rynku lokalnym. Natomiast globalnie Holding VKR odnotował w 2017 wzrost przychodów na poziomie 2,9 proc.

- Rok 2017 był dla całej Grupy VELUX okresem dynamicznego rozwoju. Mieliśmy do czynienia z bardzo dobrą koniunkturą na rynkach eksportowych, co pozwoliło zwiększyć produkcję w naszych zakładach. Ponadto umocniliśmy naszą pozycję jako największego producenta i eksportera okien w Polsce. Nasz udział w wartości polskiego eksportu okien nadal plasuje się w okolicy 25 proc. - podsumowuje Jacek Siwiński.

Ponadto umocniliśmy naszą pozycję jako największego producenta i eksportera okien w Polsce. Nasz udział w wartości polskiego eksportu okien nadal plasuje się w okolicy 25 proc. – dodaje Jacek Siwiński.
Produkcja i eksport okien są polską specjalnością w Unii Europejskiej. Z danych Centrum Analiz Branżowych wynika, że w 2017 roku łączna produkcja stolarki budowlanej w polskich zakładach wzrosła o prawie 6 proc. i sięgnęła 23,4 mln sztuk. Natomiast w ciągu ostatnich czterech lat liczba okien i drzwi wyprodukowanych w polskich fabrykach zwiększyła się aż o 24 proc. Za ten pozytywny trend odpowiada głównie eksport.

Od 2015 roku Polska niezmiennie pozostaje liderem pod względem wartości eksportu stolarki budowlanej. Głównymi odbiorcami polskich okien są Niemcy, Wielka Brytania i Francja.

Bardzo dobre wyniki sprzedaży na rynku lokalnym Grupa VELUX zawdzięcza m.in. wprowadzeniu do oferty wysokiej jakości energooszczędnych trzyszybowych okien dachowych w cenach przystępnych dla szerokiego grona odbiorców.

"Nowe produkty były odpowiedzią na coraz większe oczekiwania klientów w zakresie energooszczędności, a także na planowaną zmianę przepisów, które zaostrzają wymagania dla okien i mają wejść w życie w 2021 roku. Przyznaję, że był to strzał w dziesiątkę. Zainteresowanie klientów nową ofertą okien z segmentu Standard Plus przerosło nasze oczekiwania" - mówi Jacek Siwiński.

20 lat produkcji VELUX w Polsce

Grupa VELUX rozpoczęła działalność w Polsce w roku 1990 w Warszawie, a produkcję – 20 lat temu w Gnieźnie. Na początku był to jeden zakład przy ul. Słonecznej, gdzie w 2 halach odbywała się produkcja okuć do okien, a następnie okien do poddaszy. W 2004 roku, wraz z rozwojem fabryki, produkcja okuć została przeniesiona na ul. Kolejową. Obecnie w Gnieźnie działają dwie fabryki VELUX, na terenie których znajduję się 23 hale produkcyjno-magazynowe, o łącznej powierzchni prawie 75 tys. m2.

"Od początku Grupa VELUX miała długofalową wizję inwestowania w rozwój produkcji w Polsce, którą konsekwentnie realizuje. Rozbudowa zakładów w Gnieźnie jest tego doskonałym przykładem. Na przestrzeni lat fabryki te zmieniły się nie do poznania, zarówno pod względem skali produkcji, jak również asortymentu. W naszych zakładach produkowane są nowoczesne, energooszczędne okna, które podbijają rynki europejskie" - mówi Robert Purol, dyrektor fabryk VELUX w Gnieźnie.

Oprócz dwóch zakładów w Gnieźnie, Grupa VELUX posiada również fabrykę okien dachowych i kołnierzy w Namysłowie (woj. opolskie) oraz siostrzaną fabrykę drewnianych okien pionowych w Wędkowych koło Tczewa (woj. pomorskie).

Jak podaje firma, to jedne z największych i najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych w sektorze stolarki budowlanej. Ich łączna powierzchnia hal produkcyjnych to około 235 tys. m2. Wszystkie zakłady należą również do największych pracodawców w swoich regionach.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie