Gruźlica jest powszechna

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Światowy dzień walki z tą zakaźną chorobą przypadał w piątek.

Justyna Jarzębska z II roku i Daria Wolny z I roku pielęgniarstwa Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu w piątek przygotowały stoisko z ulotkami w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Opolu. Uczniom i nauczycielom studentki opowiadały o gruźlicy.

- Wbrew powszechnym opiniom to choroba, która jest dalej aktywna - wyjaśniała Justyna Jarzębska. - Szczepienia pomagają nam w walce z nią, ale nie gwarantują, że nie zachorujemy.

Marta Wolny dodała, że gruźlica niesłusznie kojarzona jest też z chorobą dotykającą ludzi niezamożnych. - Sprzyjają jej przemęczenie, życie w długotrwałym stresie, przebywanie w dużych skupiskach ludzi, a więc cechy charakterystyczne dla tzw. „białych kołnierzyków” - wyjaśniała.

Gruźlica przenoszona jest drogą kropelkową, podczas kichania, kaszlu czy rozmowy twarzą w twarz. Na szczęście, nie każdy, kto ma kontakt z prądkami, zapada na gruźlicę.

- Pierwsze objawy są podobne jak w innych chorobach, dlatego nie należy ich lekceważyć - dodaje dr n. med. Urszula Posmyk, kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Opolu i wykładowca w PMWSZ w Opolu. - Na Opolszczyźnie diagnozujemy co roku 150-160 osób z gruźlicą. Dominują wśród nich mężczyźni w wieku 30-60 lat. Jednego roku więcej jest chorych z terenów wiejskich, w kolejnym więcej z miasta. Leczenie wymaga odosobnienia i trwa nawet od 6 do 8 tygodni, dlatego tak ważne jest jak najwcześniejsze jej wykrycie - wyjaśniała Urszula Posmyk.

Akcję informacyjna studentów uczelni medycznej zorganizowali w piątek w kilku miejscach w mieście: na uniwersytecie w budynku przy Oleskiej, w Łączniku politechniki oraz opolskich szkołach ponadgimnazjalnych: Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, liceach nr 1, 5 i 6.

- Wcześniej wolontariusze, którzy zgłosili się do tej akcji przeszli szkolenie, jak informować o tej chorobie. Uczymy się o niej także na różnych przedmiotach w czasie studiów: patologii, fizjologii, podstawach pielęgniarstwa - wymieniały studentki.

ZOBACZ TAKŻE:
QUIZ: Czy znasz język śląski?
Strajk kobiet w Opolu
Ile tak naprawdę zarabiają księża?
QUIZ: Najtrudniejsze pytania w "Milionerach"
W Opolu topiono PiSiannę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska