Gzowski z geodezji słynie

Archiwum szkoły
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.
Szkoła przy ul. Hallera jako jedyna na Opolszczyźnie kształci techników geodetów. Absolwenci tego kierunku nie muszą emigrować, dla nich jest praca w kraju.

Geodeta jest pierwszą osobą na placu budowy i ostatni z niego schodzi. Jego praca jest konieczna dla prawidłowego przebiegu każdej inwestycji. Ale rola geodety nie ogranicza się tylko do obsługi budowy. Współuczestniczy on w gospodarowaniu nieruchomościami (podziały działek, prowadzenie ewidencji nieruchomości), a także w budowaniu Systemu Informacji Przestrzennej.

W Opolu jest jedyna w regionie szkoła kształcąca przyszłych techników geodetów. To Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego przy ul. Hallera 6.
Wykwalifikowana kadra, profesjonalnie wyposażona pracownia komputerowa i instrumentarium pozwalają zdobyć dobry zawód, który daje pracę w kraju. Geodezja w Gzowskim jest jednym z najstarszych i podstawowych kierunków nauczania. W tym zawodzie kształci się tu uczniów od 1951 roku.

Młodzież z Gzowskiego corocznie uczestniczy w Olimpiadzie Geodezyjnej i Kartograficznej (organizowanej od 1979 r.), i może się pochwalić licznymi sukcesami. Aż siedem razy uczniowie tej szkoły zajmowali I miejsca indywidualnie, a 4 razy - drużynowo.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

23-24 października tego roku 26 uczniów klasy III i IV technikum geodezyjnego w Opolu przystąpiło do etapu szkolnego XXXVII olimpiady. Tylko 3 osoby zakwalifikują się do połączonego etapu okręgowego i centralnego. - Udział w olimpiadzie traktuję bardzo serio, bo może mi on zagwarantować indeks na studia wyższe - mówi Daniel Tychowicz, uczeń klasy IV. W całej historii olimpiady indywidualnie tylko raz zwyciężyła dziewczyna (w 2005 r.) - Monika Kałus z Gzowskiego.

Absolwenci technikum znajdują zatrudnienie w firmach geodezyjnych, jednostkach administracji samorządowej, firmach branży budowlanej, biurach projektowych. W najbliższych latach zwiększy się jeszcze zapotrzebowanie na geodetów w związku z budową autostrad, tworzeniem katastru (urzędowego spisu), przekształceniami własnościowymi. Warto więc wybrać tę szkołę po ukończeniu gimnazjum.

Marcin Maziarek, nauczyciel przedmiotów geodezyjnych w ZSTiO i absolwent Gzowskiego:

- Geodezja, jak każda nauka techniczna, nie jest trudna, lecz wymaga systematycznej pracy. To nie jest kierunek artystyczny, ale pewne predyspozycje znacznie ułatwiają naukę. Wymieniłbym tu umiejętności rachunkowe, systematyczność, pracowitość, wyobraźnię przestrzenną, odwagę w poznawaniu nowości. Mile widziany jest też zmysł estetyczny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska