Hospicjum Betania podziękowało wolontariuszom i dobroczyńcom chorych

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
W środę w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się Gala „Betanii”. Hospicjum w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej ma pod opieką 17 pacjentów stacjonarnych. Kolejnych 40 otacza opieką w domach.

Centrum Opieki Paliatywnej „Betania” prowadzi hospicjum domowe i poradnię medycyny paliatywnej od 2006 roku oraz hospicjum stacjonarne od 2012 roku.

Dyrektor Jarosław Wach podkreślił, że w ciągu minionego roku udało się – dzięki wsparciu darczyńców – m.in. kupić sprzęt komputerowy do prowadzenia dokumentacji medycznej oraz dwa samochody służbowe dla personelu hospicjum domowego.

Zamontowano rolety zacieniające we wszystkich pokojach pacjentów, a część pokoi pomalowano.

Budynek hospicjum został też wyposażony w monitoring oraz system antenowy, który pozwala pacjentom korzystać z telewizji.

Bp Marian Niemiec, prezes zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie przypomniał, że prawo do godnego odejścia wśród ludzi otaczających chorego miłością należy do podstawowych praw człowieka.

Z hasła „Hospicjum to też życie” najchętniej usunąłbym słowo też. Po prostu hospicjum to życie – mówił. - Cieszę się, że ciągle mamy przyjaciół i że możemy co roku wręczać statuetki „Przyjaciel Betanii”.

W czasie gali wyróżniono pomagających pacjentom wolontariuszy („Betania” ma ich obecnie 27, w tym sześć osób w trakcie okresu próbnego).

Certyfikaty Superwolontariusza wręczyli bp Marian Niemiec, prezes zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie oraz Barbara Chyłka, kierownik biura i wolontariatu „Betanii”. Otrzymali je: Teresa Niechwiadowicz-Czapka, Aneta Feliks-Poznańska, Monika Stadniczenko, Sabina Przybyła oraz siostra Urszula Lewoska.

Podziękowano także stałym wolontariuszom: Aleksandrze Hojczyk – Walasik, Marii Jakusz, Maciejowi Kujawie, Małgorzacie Lekowskiej, Jadwidze Malinowskiej, Joannie Skop, Januszowi Stankowi, Juliuszowi Szafrańskiemu i Małgorzacie Turowskiej.

Wyrażono też wdzięczność za pomoc wolontariacką instytucjom: PSP nr 11 w Opolu, PSP nr 21 w Opolu, PSP nr 24 w Opolu, Publicznej Katolickiej Szkole Podstawowej SPSK w Opolu, PSP w Chrząstowicach, PSP w Zębowicach, Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu, Fundacji Dr Clown Regionu Opolskiego, opolskim liceom nr 1, 3 i 5 oraz Zespołowi Szkół Mechanicznych w Opolu, Zespołowi Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu, Zespołowi Szkół Zawodowych im. S. Staszica w Opolu.

Szczególnie uroczysty charakter miało wręczenie statuetek „Przyjaciel Betanii 2019”. Mają one kształt piórka.

- Naszym celem jest robić wszystko, aby to piórko – lekkie, ulotne i znikome – jakim jest ludzkie życie, do końca było czymś godnym, szlachetnym i wartościowym – mówiła Barbara Chyłka. - Piórko jest szczególnym największym wyróżnieniem dla tych, którzy nam pomagają, bez których nie moglibyśmy prowadzić naszej działalności.

Tytuł „Przyjaciel Betanii” otrzymali: Paweł Krawczyk, członek zarządu Energetyki Cieplnej Opolszczyzny, Jerzy Deputat, jubiler, który co roku ofiaruje złote serduszko na licytację dla „Betanii”, Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu oraz Sebastian Biniek, który co miesiąc wpłaca datki na hospicjum (nieobecny na gali).

- Na pomysł z serduszkiem wpadliśmy razem z żoną powiedział nto Jerzy Deputat. - Nie potrafimy pomóc hospicjum pracą fizyczną ani jako wolontariusze. Wspieramy podobnym serduszkiem na bal dobroczynny Fundację Góra św. Anny. A hospicjum to jest takie miejsce, które zwyczajnie zasługuje na pomoc. Zwłaszcza, że „Betania” znajduje się w naszej dzielnicy i naszej parafii.

O oprawę muzyczną gali zatroszczyli się uczniowie PSP w Chrząstowicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska