Ich dotyk leczy za darmo

Dawid Bączkiewicz
- Klinika to same plusy. Uczymy się i pomagamy - mówi Wojciech Stefaniak. Na zdjęciu (od lewej): Bartosz Jeziorski, Aleksandra Skomudek, Sebastian Klapetz.
- Klinika to same plusy. Uczymy się i pomagamy - mówi Wojciech Stefaniak. Na zdjęciu (od lewej): Bartosz Jeziorski, Aleksandra Skomudek, Sebastian Klapetz. Dawid Bączkiewicz
Studenci z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej założyli klinikę fizjoterapii. Chcą bezpłatnie pomagać osobom, które potrzebują rehabilitacji.

Studencka Klinika Fizjoterapii - bo tak brzmi pełna nazwa powołanej w obrębie Instytutu Fizjoterapii Wydziału Wychowania Fizycznego grupy - zaczęła działać na początku roku.

- Naszym celem jest zapewnienie dostępu do specjalistycznej diagnostyki i fizjoterapii osobom jej potrzebującym. Bywa, że na wszelkiego rodzaju rehabilitacje trzeba bardzo długo czekać. Można ją oczywiście rozpocząć wcześniej, ale tylko w prywatnych gabinetach. Wiele osób nie stać na taki luksus, a czekać nie mogą. Do nich przede wszystkim skierowana jest nasza oferta - mówi dr Dawid Bączkowicz, inicjator przedsięwzięcia i jednocześnie zastępca dyrektora Instytutu Fizjoterapii WWFiF PO.

Studencka Klinika Fizjoterapii chce się skupić głównie na diagnostyce funkcjonalnej i konsultacjach z zakresu wszelkich dysfunkcji narządu ruchu.

- To dlatego, że zwykle z tego typu dolegliwościami zgłaszają się do nas pacjenci - mówi dr Dawid Bączkowicz.

Skuteczne leczenie musi być oczywiście poprzedzone właściwą diagnozą, co wymaga od młodych adeptów fizjoterapii nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim poświęcenia czasu. W trakcie takich spotkań studenci uczą się także, jak rozmawiać z pacjentami.

- Dzięki temu w swojej przyszłej pracy zyskają nie tylko nowe umiejętności zawodowe, ale również pogłębią te zdolności interpersonalne, nauczą się kontaktu z drugim człowiekiem. To bardzo ważne, bo skuteczna rehabilitacja wymaga pracy i wzajemnego zrozumienia oraz zaufana między pacjentem, a jego terapeutą - mówi dr Dawid Bączkowicz.

Klinika zajmuje się także edukacją i promocją szeroko pojętego zdrowia. - Gdy do kliniki zwraca się pacjent np. z ostrymi bólami kręgosłupa czy innych stawów, nie tylko staramy się leczyć objawy, ale przede zwracamy uwagę na daleko idące przyczyny, które do takiego stanu doprowadziły, omawiamy je wraz z pacjentem i go edukujemy - tłumaczy dr Dawid Bączkowicz.

Według studentów inicjatywa taka ma same plusy.

- Nasi pacjenci otrzymują bezpłatną, fachową i indywidualną pomoc, a my w komfortowych warunkach, pod opieką pracowników naukowych i kolegów ze starszych lat, możemy doskonalić swoje umiejętności - mówi Wojciech Stefaniak, student fizjoterapii. - Dodatkowo dzięki temu nasza uczelnia otwiera się na mieszkańców Opola - dodaje.

Pomimo że klinika dopiero zaczęła swoją działalność, już cieszy się ogromnym zainteresowaniem. - Odwiedzają nas zarówno sportowcy, osoby starsze, ale również studenci innych kierunków - mówi dr Dawid Bączkowicz. - Cieszę się również z tego powodu, że inicjatywa znalazła szczere poparcie u naszego dziekana, prof. Jana Szczegielniaka, który udostępnił zaplecze dydaktyczne i naukowe wydziału. Dzięki temu mamy bazę do prowadzenia wszelkich form pracy z pacjentami - mówi dr Bączkowicz.

Więcej informacji o Studenckiej Klinice Fizjoterapii na stronie internetowej Instytutu Fizjoterapii: www. if.wwfif.po.opole.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska