Idą na jakość

Radosław ŚWIĘS
W przyszłym roku akademickim rusza pięć nowych kierunków.

Nie zwiększą one liczby studiujących. Będą to kierunki raczej elitarne. Na Uniwersytecie Opolskim istnieją 23 kierunki w ramach 6 wydziałów. W październiku ruszą kolejne trzy magisterskie. Przyjętych na nie będzie około 90 studentów.

Pierwszy to kulturoznawstwo, na który kształcić ma liderów placówek kulturalnych, oświatowych czy central badań opinii publicznej. W ramach kulturoznawstwa studenci będą mieli do wyboru 5 specjalności: europeistykę kulturoznawczą, komunikację publiczną, regionalistykę, folklorystykę i specjalność filmoznawczo - teatrologiczną oraz jedną specjalizację: francuską. Egzamin obejmie pracę pisemną z wiedzy o literaturze, kulturze i języku polskim.
Drugim z nowych kierunków jest filozofia. Absolwenci filozofii - w zamierzeniu twórców kierunku - posiądą umiejętność samodzielnej, źródłowej analizy i interpretacji treści zawartych w przekazach filozoficznych oraz swobodnego poruszania się w kwestiach religii, sztuki i nauki. Będą mogli również uczyć w szkołach. By dostać się na filozofię, trzeba zaliczyć test z interpretacji zadanego przez egzaminatorów tekstu oraz przejść rozmowę kwalifikacyjną, której podstawą będą 2 utwory wybrane przez kandydata spośród 20 (po 10 z zakresu literatury pięknej i filozoficznej) przygotowanych przez komisję egzaminacyjną. Spis tych pozycji dostępny jest w Instytucie Nauk Społecznych.
Ostatnią nowością na UO będą wykładane na Wydziale Teologicznym nauki o rodzinie. Kierunek ten przygotuje absolwentów do pracy w poradniach rodzinnych, instytucjach opiekuńczych, charytatywnych i prowadzenia zajęć w szkołach na temat wychowania do życia w rodzinie. Rekrutacja na studia obejmie test z wiedzy o rodzinie i społeczeństwie oraz rozmowę kwalifikacyjną na temat zagadnień wychowania do życia w rodzinie.

Politechnika Opolska uruchamia dwa nowe kierunki: technika rolnicza i leśna oraz turystyka i rekreacja.
Pierwszy to czteroletnie inżynierskie studia zawodowe. Przyszli studenci wyłonieni zostaną w konkursie świadectw. Planowane jest przyjęcie 90 osób.
Na turystykę i rekreację przyjętych zostanie 60 studentów zakwalifikowanych na podstawie konkursu świadectw i egzaminu sprawnościowego (kierunek powstał przy Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii). Będą to studia zawodowe, przygotowujące do organizacji ruchu turystycznego, prowadzenia hoteli i ośrodków wypoczynkowych.
Zatwierdzony został również trzeci kierunek - architektura i urbanistyka, na Wydziale Budownictwa, ale pierwsi żacy rozpoczną studiowanie dopiero w roku akademickim 2003/2004.

W Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji zapowiada natomiast wprowadzenie nowych specjalizacji w ramach dwóch z trzech istniejących kierunków. Na zarządzaniu i marketingu będzie to informatyka oraz międzynarodowe stosunki gospodarcze, na pedagogice - resocjalizacja i zarządzanie środkami służby zdrowia.
Na wszystkich uczelniach dostępne są informatory zawierające zasady rekrutacji na wszystkie prowadzone przez nie kierunki kształcenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska