Ideowi spadkobiercy Jerzego Grotowskiego przyjadą do Teatru Kochanowskiego w Opolu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Materiały teatru
Twórców z The Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards będzie gościć 23-28 listopada Teatr Kochanowskiego. Odbędzie się pokaz, seminarium, interaktywny "Open Choir" oraz warsztaty w ramach cyklu Grupa G.

Artystów z Pontedery, z międzynarodowego ośrodka praktycznej pracy twórczej, inspirującego się dziedzictwem artystycznym Jerzego Grotowskiego będzie można spotkać w Teatrze Kochanowskiego już za tydzień. Włoska Pontedera była ostatnim miejscem, w którym żył i pracował genialny reformator teatru, Jerzy Grotowski. Swoich najbliższych współpracowników, Thomasa Richardsa i Mario Biaginiego, nominował prawowitymi spadkobiercami swojego dorobku intelektualnego i artystycznego. Od śmierci Grotowskiego w 1999 roku samodzielnie kierują oni ośrodkiem.

Rozpoczęty w 2007 roku przez Mario Biaginiego Open Program prowadzi poszukiwania nad ludzkim kontaktem, który może być sposobem wzajemnej transformacji. Śpiew, taniec i interakcja są jednymi z najbardziej podstawowych elementów ludzkiego zachowania; leżą u podstaw żywej kultury.

W ramach Open Program zobaczymy spektakl „The Hidden Sayings” Biaginiego. To stale ewoluująca praca, będąca twórczym poszukiwaniem interakcji pomiędzy pieśniami z południa Stanów Zjednoczonych oraz tekstami związanymi z początkiem chrześcijaństwa. Tę jedyną biletowaną (25 i 50 zł) imprezę będzie można zobaczyć 26 listopada (sobota).

Twórcy z Workcenter zapraszają też wszystkich zainteresowanych na otwarte seminarium w piątkowy (25 XI) wieczór oraz na niezwykłe wydarzenie „Open Choir”, które odbędzie się w niedzielę, 27 XI. To ani spektakl, ani tradycyjny chór, lecz muzyczne spotkanie oparte na tradycyjnych afroamerykańskich pieśniach z południa USA, w którym udział może wziąć każdy, bez względu na wiek, doświadczenie czy umiejętności. Artyści poprowadzą uczestników spotkania poprzez sekwencje pieśni i działań, szukając możliwości prostego i żywego rodzaju doświadczenia i interakcji. Wszyscy uczestnicy są zaproszeni do dołączenia do wspólnego śpiewu i tańca lub znalezienia swojego własnego sposobu na twórcze wsparcie tego, co się wydarza.

Po "Open Choir" odbędzie się spotkanie z twórcami i panel dyskusyjny z udziałem zaproszonych gości, m.in. z Carlą Pollastrelli i prof. Dariuszem Kosińskim.

Bezpłatne wejściówki na seminarium i „Open Choir” można odbierać w kasie teatru. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Modelatorni.

Teatr Kochanowskiego, nawiązując do tradycji poszukiwań teatralnych realizowanych w latach 1959-1964 w Opolu przez Jerzego Grotowskiego i Teatr 13 Rzędów, podejmuje szereg inicjatyw związanych z postacią tego wybitnego pedagoga i reżysera teatralnego.

- Stworzyliśmy Modelatornię, nową przestrzeń teatralną, przeznaczoną na innowacyjne i eksperymentalne projekty artystyczne. Teatr powołał Konkurs na Projekt Teatralny w ramach programu Modelatornia, którego celem jest wyłonienie co roku dwóch projektów realizowanych na tej eksperymentalnej scenie przy udziale członków naszego zespołu. Prowadzimy też cykl warsztatów pod nazwą Grupa G - projekt edukacyjny, inspirowany twórczością Jerzego Grotowskiego - wymienia Norbert Rakowski, dyrektor Teatru Kochanowskiego.

Właśnie w ramach Grupy G odbędzie się 3-dniowy warsztat The Workcenter.

Więcej informacji na temat wszystkich wydarzeń związanych z wizytą The Workcenter w Opolu na stronie Teatru http://teatropole.pl/projekty-2/pontedera/ oraz na Facebooku https://www.facebook.com/events/1814844895428937/.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska