II Opolski Kongres Energetyczny zorganizowano w Opolu

Edyta Hanszke
Arkadiusz Tkocz (od lewej), dyrektor OCRG, Antoni Konopka, członek zarządu województwa, Tadeusz Jarmuziewicz, poseł, Leszek Kosiorek, dyrektor częstochowskiego oddziału Tauron Dystrybucja, Roman Guła, dyrektor opolskiego oddziału tej firmy, Dariusz Sitko, zastępca dyrektora OODR w Łosiowie.
Arkadiusz Tkocz (od lewej), dyrektor OCRG, Antoni Konopka, członek zarządu województwa, Tadeusz Jarmuziewicz, poseł, Leszek Kosiorek, dyrektor częstochowskiego oddziału Tauron Dystrybucja, Roman Guła, dyrektor opolskiego oddziału tej firmy, Dariusz Sitko, zastępca dyrektora OODR w Łosiowie. Edyta Hanszke
Na konieczność dostosowania prawa do możliwości produkowania energii w gospodarstwach rolniczych w Polsce i na Opolszczyźnie zwracał uwagę Antoni Konopka, członek zarządu województwa, uczestnik kongresu.

Gmina Dobrzeń Wielki jest właśnie w trakcie wymiany lamp na ledowe. - Prace rozłożone na etapy, w sumie potrwają trzy lata. W ubiegłym roku wymieniliśmy 700 lamp - mówi wójt HenrykWróbel. - Inwestycję sfinansujemy z oszczędności za prąd.

Dobrzeń Wielki podobnie jak inne gminy w regionie skorzystał z modelu, w którym firma energetyczna wykłada pieniądze na modernizację oświetlenia, a samorząd spłaca tę kwotę w ratach przez kilka lat.

- Oszczędności są duże. Po zakończeniu prac koszty energii elektrycznej powinny spaść o ok. 50. proc. Dziś płacimy ok. 700 - 800 tys. zł - dodał wójt Wróbel.

Temat wymiany oświetlenia w gminach był jednym z podejmowanych we wtorek podczas II Opolskiego Kongresu Energetycznego (OKEN), organizowanego przez samorząd województwa, Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie i Tauron Dystrybucja w Opolu.

Leszek Kosiorek, dyrektor częstochowskiego oddziału Tauron Dystrybucja mówił, że wymiania oświetlenia opłaca się też firmie, która nie musi zwiększać przepustowości linii.
Arkadiusz Tkocz, dyrektor OCRG, podkreślał, że Opolszczyzna jest regionem, który ma nadprodukcję energii.

Antoni Konopka, członek zarządu województwa zauważył, że Opolszczyzna jako region rolniczy powinna mocnej postawić na energię odnawialną.

- O ile na Zachodzie rolnicy z powodzeniem produkują i sprzedają prąd wytwarzany w biogazowniach czy z paneli fotowoltaicznych umieszczonych na zabudowaniach gospodarczych, to w naszym kraju brak regulacji prawnych w tym zakresie. To powinno się zmienić - zwracał się do posła Tadeusza Jarmuziewicza.

Z wyliczeń OODR w Łosowie wynika, że inwestorzy byliby skłonni postawić na naszym terenie nawet 1000 wiatraków. Farmy wiatrowe, podobnie jak biogazownie budzą największe kontrowersje wśród mieszkańców regionu, ale uczestnicy kongresu zauważyli, że zdarzają się też sytuacje, gdy samorząd i mieszkancy są „za”, ale projekty torpedują organizacje ekologiczne. - W tym zakresie prawo też powinno ulec zmianie - sugerował poseł Tadeusz Jarmuziewicz.

W środę Tauron Dystrybucja z Opola organizuje wyjazd studyjny do powiatu nyskiego, gdzie pokaże m.in. elektrownię wodną, wiatrową i zasady przesyłu energii z tych źródeł do sieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska