Inspirujące rozmowy i premiera książki dla dziewczynek od Huawei. Za nami 5. edycja Women in Tech Summit

Materiał informacyjny Huawei
Dwa dni pełnych motywacji i pozytywnej energii spotkań, przemówień oraz rozmów z inspirującymi kobietami. Tak w wielkim skrócie wyglądała tegoroczna edycja Perspektywy Women in Tech Summit, uznawanego za najodważniejszą konferencję w Europie i Azji dla kobiet STEM, Tech & IT, które odbyło się w Warszawie. Podczas wydarzenia miała także miejsce premiera wyjątkowego projektu Huawei, stworzonego razem z Fundacją Zaczytani.org – bajki edukacyjnej dla dziewczynek „Kosmos i malina”, która została napisana, aby inspirować dziewczynki do zgłębiania świata technologii i nauki.

Perspektywy Women in Tech Summit 2023 z pewnością na długo pozostanie w pamięciach ponad 11 tys. uczestniczek i uczestników. Największa w Europie i Azji konferencja dla kobiet w nowych technologiach odbyła się 14 i 15 czerwca w Warszawie.

Jednym z paneli, który odbył się podczas Women in Tech Summit 2023 była dyskusja ekspercka Time for STEMs! Rozmowę prowadziła Zuzanna Ziomecka, dziennikarka i trenerka, twórczyni “Wyspy Spokoju”. Podczas godzinnego spotkania poruszono temat edukacji i inspiracji młodego pokolenia w STEM. Rozmawiano także o książkach dla dzieci, opowiadających o silnych i odważnych liderkach, aktywistkach, naukowczyniach i inżynierkach, które realizują się zawodowo w branżach związanych z naukami ścisłymi oraz nowymi technologiami.

Panelistami tej części byli: Francesca Cavallo, włoska autorka bestsellerów, przedsiębiorczyni i aktywistka, Alicja Tatarczuk, Public Affairs & CSR Manager z Huawei Polska, Artur Kurasiński, twórca, przedsiębiorca i inwestor oraz Piotr Paczocha, Executive Director w Goldman Sachs. Eksperci opowiedzieli m.in. o promowaniu pozytywnych wzorców i inspirowaniu dziewczynek do zagłębiania się w świat technologii, nauki oraz innowacji. Podzielili się także wspomnieniami, kto jako pierwszy w życiu był dla nich inspiracją i miał wpływ na karierę. Goście opowiedzieli także o projektach, których są twórcami lub współtwórcami. Francesca Cavallo opowiedziała o swojej książce “Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”. To już siódma książka Cavallo, która została przetłumaczona na blisko 50 języków. Z kolei Alicja Tatarczuk z Huawei przedstawiła najnowszy projekt „Kosmos i malina”, stworzony wraz z fundacją Zaczytani.org.

- Niezwykle istotnym momentem w życiu dziecka jest wiek pomiędzy 10 a 15 rokiem życia. To ważny okres, w którym rodzice i nauczyciele powinni inspirować, pokazywać wzorce do naśladowania, umacniać w przekonaniu, że dziecko może iść właściwą drogą, wyznaczoną przez siebie. Dlatego Huawei Polska wraz z Fundacją Zaczytani.org stworzyli nową bajkę dla dziewczynek pt. „Kosmos i malina”. Lektura autorstwa dwóch wspaniałych kobiet - Zofii Karaszewskiej i Sylwii Stano - ma na celu inspirowanie ich do odkrywania świata nauki i technologii. Powstała w nurcie bajkoterapii i może być wykorzystywana przez nauczycieli oraz rodziców jako narzędzie do inspiracji młodego pokolenia - mówiła Alicja Tatarczuk, Public Affairs & CSR Manager w firmie Huawei. Bajka jest dostępna bezpłatnie w formie e-booka i audiobooka na stronie fundacji Zaczytani.org.

Projekt jest odpowiedzią na potrzebę wspierania kobiet w dziedzinie technologii, nauki i innowacji. Badanie pokazują, że stereotypowe podejście do edukacji zmniejsza zainteresowanie dziewczynek technologiami i naukami ścisłymi. Co jest najbardziej niepokojące, te uprzedzenia zaczynają się we wczesnym dzieciństwie, często już w wieku 7 lat, i są trudne do przezwyciężenia, gdy dziewczynki przechodzą do szkoły średniej. Przełamanie uprzedzeń i stereotypów ich jest kluczowe, aby zapewnić kobietom rozwój i równą szansę w dziedzinie technologii. Zaangażowanie Huawei w tę inicjatywę jest wyrazem zobowiązania firmy do promowania równości płci i rozwijania potencjału kobiet.

Ważne słowa przekazała także Francesca Cavallo. - Nie można przecenić znaczenia kobiet w branży technologicznej. Musimy budować nowe firmy i wytyczać nowe ścieżki, jeśli wierzymy w przyszłość, w której technologia nie będzie tylko narzędziem wzbogacającym bogatych, ale niesamowitą szansą na postęp w kierunku społeczeństwa, w którym równość naprawdę ma znaczenie - powiedziała.

Istotną częścią panelu była rozmowa o wpływie pandemii na kariery kobiet w świecie IT. Alicja Tatarczuk podkreśliła, że pandemia nie była równa dla wszystkich. Kobiety włożyły trzy razy więcej siły w pracę nad domowymi obowiązkami niż mężczyźni. - Kobiety były na pierwszym froncie we wspieraniu dzieci, pomocy w nauce zdalnej, dbaniu o życie domowe jednocześnie pracując zawodowo - powiedziała Alicja Tatarczuk, która przedstawiła także alarmujące wyniki badań przeprowadzonych przez firmę McKinsey. Wynika z nich, że ponad połowa liderek w branży technologicznej poczuła się wypalona zawodowo na przestrzeni ostatnich miesięcy. Prawie 40 proc. badanych rozważało zmianę kierunku kariery, przejście na pracę w niepełnym wymiarze godzin, lub całkowitą rezygnację z pracy. - To bardzo niepokojące i alarmujące. Wiele firm oferuje psychologiczne wsparcie dla wszystkich pracowników. Jednak uważam, że to nie jest wystarczające. Mamy bardzo ważne wyzwanie. My, kobiety, wspierajmy, dopingujmy i inspirujmy siebie wzajemnie - przekazała Alicja Tatarczuk.

Zauważono również, że mentoring i programy wsparcia odgrywają ważną rolę we wspieraniu kobiet w branży technologicznej. Obecnie większość kobiet w tym segmencie korzysta z pomocy mentorów, którzy są mężczyznami. Naturalne jest jednak, że kobiety czują się bardziej komfortowo otrzymując szkolenia od innych kobiet, co pozwala im zobaczyć siebie w tej samej roli. Ważne jest, aby pomóc kobietom pracującym w branży technologicznej w budowaniu pewności siebie, przygotowując je do objęcia wyższych stanowisk.

Na koniec panelu padło bardzo ważne pytanie - Gdybyś mógł zrobić jedną rzecz dla kobiet, w branży technologicznej, co by to było? - Podkreślanie sukcesów kobiet, gdyż dobry przykład jest najbardziej przekonującym motywem do podejmowania działań - podsumował Artur Kurasiński.

Women in Tech Summit 2023 stanowił dwa bardzo intensywne, pełne pozytywnej energii i inspiracji dni, na które składał się specjalny program czterech scen, seria 60 warsztatów, 50 tech-talków, unikatowy Career Expo ze stoiskami prawie 100 najbardziej innowacyjnych globalnych firm, a także Mentoring Zone, gdzie można było wziąć udział w jednej z 500 indywidualnych sesji mentoringowych ze znakomitymi liderkami i liderami świata technologii.

Inspirujące rozmowy i premiera książki dla dziewczynek od Huawei. Za nami 5. edycja Women in Tech Summit

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Inspirujące rozmowy i premiera książki dla dziewczynek od Huawei. Za nami 5. edycja Women in Tech Summit - Gazeta Współczesna

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska