Jak daleko z Nysy do Europy?

Anna Opałka
Studia i praktyki za granicą? Kursy językowe? Studia w Nysie w międzynarodowej atmosferze albo w języku angielskim? Dlaczego nie? W Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie możesz skorzystać z wszystkich powyższych możliwości!

PWSZ w Nysie jest jedną z najprężniej działających na polu współpracy międzynarodowej uczelni zawodowych w Polsce, o czym świadczą chociażby dane statystyczne czy rankingi.

Od pierwszego roku uczestnictwa w programie LLP/ERASMUS (w latach 2004-2010) PWSZ w Nysie otrzymała dotacje na łączną kwotę: 612 860 EUR, a do października 2010 roku w ramach programu zrealizowano już łącznie ponad 400 wyjazdów studentów i pracowników. Dlatego warto podczas studiów zainteresować się bogatą ofertą skierowaną do studentów, gdyż jest ona znakomitym uzupełnieniem zdobytego w PWSZ w Nysie wykształcenia i z pewnością będzie gwarancją uzyskania lepszej pozycji na rynku pracy.

W ramach realizowanych programów Studenci PWSZ w Nysie mogą odbyć część studiów w jednej z blisko 40 uczelni partnerskich z następujących krajów: Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Ponadto mogą skorzystać z wakacyjnych praktyk w firmach i przedsiębiorstwach w jednym z krajów Unii Europejskiej, EOG i Turcji, czy uzyskać stypendia na inne wyjazdy, w tym kursy językowe za granicą (DAAD, BUWIWM).

Odbyte studia i praktyki zagraniczne w efekcie są podstawą do otrzymania przez Studenta certyfikatu Europass, który stanowi doskonałe dopełnienie CV.
Więcej informacji na stronie: www.bwm.pwsz.nysa.pl

W PWSZ w Nysie, sprawna współpraca z zagranicą uznawana jest za istotny instrument w realizacji wielu przedsięwzięć w bieżącej działalności i rozwoju Uczelni. Proces internacjonalizacji Uczelni postępuje dzięki włączaniu w przedsięwzięcia o charakterze międzynarodowym nie tylko nauczycieli akademickich, lecz również studentów i wybranych przedstawicieli kadry administracyjnej.

Zaangażowanie nauczycieli polega głównie na konsultowaniu programu studiów i prowadzeniu zajęć w języku angielskim dla studentów Erasmusa z zagranicy. "Studenci aktywnie pomagają Koordynatorowi Uczelnianemu w organizowaniu i obsłudze imprez o charakterze międzynarodowym - zjazdów, konferencji, sympozjów, a także służą jako przewodnicy i opiekunowie studentów przyjeżdżających z zagranicy." - mówi Pani mgr Anna Opałka - Kierownik Działu Kontaktów Zewnętrznych odpowiedzialna między innymi za Biuro Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Nysie. - "w efekcie nasza uczelnia i miasto postrzegane są jako miejsce ciekawe i przyjazne studentom, dlatego każdego roku możemy liczyć na nowych gości z uczelni partnerskich".

W dniu dzisiejszym Biuro Współpracy Międzynarodowej PWSZ w Nysie jest częścią Działu Kontaktów Zewnętrznych, obok Biura Karier, Biura Promocji i Centrum Badawczo-Edukacyjnego Konserwacji Zabytków. Daje to możliwość interdyscyplinarnego podejścia do wielu realizowanych działań i wydarzeń. Biorąc pod uwagę, iż w roku 2004 uczelnia miała podpisaną tylko 1 umowę partnerską na kwotę 4570 EUR, rok 2010/11 z przyznaną kwotą 156 620 EUR- wydaje się być milowym krokiem naprzód ku lepszej jakości oferty dydaktycznej skierowanej do studentów.
Realizowana współpraca zagraniczna - kontekst krajowy, europejski i międzynarodowy

W okresie ostatnich lat zapoczątkowane bądź przyspieszone zostały liczne działania reformatorskie wynikają z potrzeby rozszerzenia oferty edukacyjnej oraz pełniejszego wykorzystania posiadanego potencjału ludzkiego i zasobów materialnych Uczelni oraz konieczności dostosowania się do nowych warunków na rynku pracy. Nie bez znaczenia są również wymagania zewnętrzne stawiane Uczelniom przez ogólnokrajowy proces akredytacyjny dotyczące dążenia do jak najlepszego wykorzystania doświadczeń płynących z szerokiej i zróżnicowanej współpracy zagranicznej.

Program Erasmus to nie jedyne działania PWSZ w Nysie na polu międzynarodowym. W latach 2005-2008 PWSZ w Nysie zrealizowała dwa projekty zagranicznych zawodowych praktyk studenckich w ramach programu Leonardo da Vinci. Łącznie na ten cel przeznaczono 66018 EUR i zrealizowano 25 studenckich lub absolwenckich praktyk zawodowych trwających od 3-12 miesięcy każda.

Ponadto wspólnie z Uniwersytetem we Freiburgu (University of Education), w latach 2004-2007 Instytut Filologii Germańskiej PWSZ w Nysie zrealizował projekt w ramach Programu Socrates/Comenius Akcja 2.1 "Europejskie projekty współpracy w zakresie szkolenia kadry". W ramach Programu Leonardo da Vinci realizowano również tzw. projekty pilotażowe takie jak np.:

"Opracowanie Europejskich Standardów Zawodowych w dziedzinie Pielęgniarstwa" zrealizowany przez Instytut Pielęgniarstwa PWSZ w Nysie we współpracy z belgijską Haute Ecole Namuroise Catholique HENAC.

RESELTAM - "Opracowanie Programu studiów w zakresie konserwacji zabytków w oparciu o e-learning dla osób z sektora restauracji zabytków w celu ich przeszkolenia zgodnie z europejskimi standardami jakości" zrealizowany przez Centrum Badawczo-Edukacyjne Konserwacji Zabytków PWSZ w Nysie we współpracy z turecką PERA Fine Arts Education Centre w Istambule.

RESELTAM II- " Wymiana wiedzy oraz dobrych praktyk pomiędzy osobami pracującymi w sektorze restauracji zabytków" - kontynuacja poprzedniego projektu do 2012r.

Jeszcze inne formy aktywności międzynarodowej to chociażby praktyki tłumaczeniowe sponsorowane przez partnerski Powiat Mainz-Bingen czy Jesienne kursy językowe w uniwersytecie w Mainz w Niemczech. Ponadto bardzo dobrze funkcjonuje współpraca z DAAD - Niemiecką Centralą Wymiany Akademickiej i innymi organizacjami stypendialnymi.

Studiując w PWSZ w Nysie skorzystaj ze swojej szansy i zdobądź doświadczenie międzynarodowe. To dobra inwestycja na całe życie!

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska