Jak poświęcić pokarmy w domu w Wielkanoc? Modlitwa na święcenie pokarmów na stół wielkanocny

Krzysztof Ogiolda
Święcenie pokarmów w 2021 roku nie odbywa się w kościołach z powodu epidemii koronawirusa. Będzie to można zrobić przed niedzielnym śniadaniem w rodzinnym gronie.
Święcenie pokarmów w 2021 roku nie odbywa się w kościołach z powodu epidemii koronawirusa. Będzie to można zrobić przed niedzielnym śniadaniem w rodzinnym gronie. Fot. Mariusz Przygoda / Loft Studio
Święconka 2021. W kościołach w diecezji opolskiej, mimo epidemii koronawirusa odbyło się święcenie pokarmów w Wielką Sobotę. Tak stanowił dekret biskupa Andrzeja Czai na Wielki Tydzień i Wielkanoc. Świąteczne dania można jednak pobłogosławić przed rozpoczęciem śniadania w Niedzielę Wielkanocną, w rodzinnej wspólnocie. Oto treść modlitwy, która udostępniona została na stronie diecezji opolskiej.

Święconka 2021. Jak poświęcić pokarmy w domu?

Na stronie diecezji opolskiej opublikowano właśnie dekret biskupa opolskiego o przebiegu Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Błogosławi się pokarmy na wielkanocny stół. Przy dobrej pogodzie błogosławieństwa te należy organizować raczej na zewnątrz kościołów, zachęcając wiernych do chwili osobistej adoracji przy Bożym Grobie. Trzeba tak zwiększyć liczbę błogosławieństw, by nie dopuścić do zbytniej kumulacji wiernych, zwłaszcza jeśli błogosławieństwo pokarmów odbywa się wewnątrz kościoła. Zabrania się błogosławienia pokarmów poza miejscami świętymi bądź ich okolicami - czytamy w dekrecie biskupa Andrzeja Czai wydanym na Wielki Tydzień i Wielkanoc.

Pokarmy na stół wielkanocny może również pobłogosławić ojciec, matka lub ktoś z członków rodziny przed rozpoczęciem świątecznego posiłku.

Zapala świecę umieszczoną na stole i mówi: "Chrystus zmartwychwstał. Alleluja".

Wszyscy odpowiadają: "Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja".

Któryś z domowników odczytuje fragment z Pisma Świętego.
Z Ewangelii według świętego Mateusza (Mt 28, 1-10):

Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto nastąpiło wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego jaśniała jak błyskawica, a szaty jego były białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i stali się jakby martwi. Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Gdyż wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak zapowiedział. Przyjdźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: „Powstał z martwych i oto udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie”. Oto, co wam powiedziałem».
Pośpiesznie więc oddaliły się od grobu, z bojaźnią i wielką radością, i pobiegły oznajmić to Jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi, mówiąc: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się! Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech udadzą się do Galilei, tam Mnie zobaczą».

Prowadzący: Bóg Ojciec wie, czego potrzebujemy do życia i zbawienia. Z ufnością przeto zanieśmy do Niego nasze pokorne prośby.

Prośby może odczytać któryś z domowników.

  • Módlmy się za wszystkie narody ziemi, aby Bóg zachował je od klęski nieurodzaju, suszy i głodu. Ciebie prosimy.

Wszyscy: Wysłuchaj nas, Panie.

  • Módlmy się za wszystkich wierzących w Chrystusa, aby zabiegając o chleb powszedni, szukali nade wszystko skarbu królestwa Bożego. Ciebie prosimy.

W: Wysłuchaj nas, Panie.

  • Módlmy się za całą ludzkość, która cierpi w wyniku szerzącej się epidemii, za wszystkich bezradnych i zagubionych, za chorych i tych, którzy ofiarnie niosą im pomoc oraz za zmarłych. Ciebie prosimy.

W: Wysłuchaj nas, Panie.

  • Módlmy się za…(można dodać wezwania związane ze wspólnotą, która zasiada do stołu, bądź też w chwili ciszy każdy w sercu przedstawia swoje prośby). Ciebie prosimy.

W: Wysłuchaj nas, Panie.

  • Módlmy się za nas tu zgromadzonych, abyśmy zasiadając do wspólnego stołu byli wdzięczni za wszystkie dary, jakie otrzymujemy od Boga i kochających nas ludzi. Ciebie prosimy.

W: Wysłuchaj nas, Panie.

Wszyscy odmawiają modlitwę: Ojcze nasz…

Święconka 2021. Modlitwa Błogosławieństwa

P: Panie Jezu Chryste, Ty w dzień przed męką i śmiercią poleciłeś uczniom przygotować paschalną wieczerzę, w dniu zmartwychwstania przyjąłeś zaproszenie dwóch uczniów i zasiadłeś z nimi do stołu, a późnym wieczorem przyszedłeś do Apostołów, aby wraz z nimi spożyć posiłek. Prosimy Cię, pozwól nam z wiarą przeżywać Twoją obecność między nami podczas wielkanocnego posiłku, abyśmy mogli się radować udziałem w Twoim życiu i zmartwychwstaniu.

Chlebie żywy, który zstąpiłeś z nieba i dajesz życie światu, pobłogosław † (P. wykonuje znak krzyża nad pokarmami) ten chleb i wszelkie świąteczne pieczywo na pamiątkę chleba, którym nakarmiłeś słuchających Ciebie wytrwale na pustkowiu i który wziąłeś w swoje święte i czcigodne ręce, aby go przemienić w swoje Ciało.

Baranku Boży, Ty pokonałeś zło i obmyłeś świat z grzechów, pobłogosław † (P. wykonuje znak krzyża nad pokarmami) to mięso, wędliny i wszelkie pokarmy, które będziemy jedli na pamiątkę baranka paschalnego i świątecznych potraw, jakie Ty spożyłeś z Apostołami podczas Ostatniej Wieczerzy.

**Chryste, nasze życie i zmartwychwstanie, pobłogosław † (P. wykonuje znak krzyża nad pokarmami) te jajka, znak nowego życia, abyśmy dzieląc się nimi, mogli się także dzielić wzajemnie radością z tego, że jesteś z nami. Pozwól nam wszystkim dojść do Twojej wiecznej uczty w domu Ojca, gdzie żyjesz i królujesz na wieki wieków.
W: Amen.

Można odśpiewać pieśń wielkanocną np.: "Zwycięzca śmierci"

Zwycięzca śmierci, piekła i szatana, * wychodzi z grobu dnia trzeciego z rana. * Naród niewierny trwoży się, przestrasza, * na cud Jonasza. * Alleluja!

Ziemia się trzęsie, straż się grobu miesza, * Anioł zstępuje, niewiasty pociesza. * „Patrzcie — mówi im — grób ten próżny został, * Pan zmartwychpowstał”. * Alleluja!

W Wielką Sobotę w kościołach święcone są pokarmy na Wielkanoc. W tym roku nie jest to możliwe z powodu epidemii koronawirusa. Tradycja święconki sięga w Polsce przełomu XIII i XIV wieku. W różnych regionach Polski koszyczek wielkanocny wygląda nieco inaczej, jednak chleb, jaja, kiełbasa, sól czy chrzan znajdują się w większości naszych święconek. Zobaczcie, jak wyglądały wielkanocne koszyczki naszych internautów w 2019 roku. Jeśli przygotowujecie koszyczki w tym roku, wyślijcie zdjęcie na online@nto.pl. Dołączymy je do galerii.

Wielkanoc 2020. Koszyczki wielkanocne naszych internautów. Z...

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska