Jak Stradunia zapracowała na tytuł najpiękniejszej opolskiej wsi [Galeria]

Radosław Dimitrow
Jak Stradunia zapracowała na tytuł najpiękniejszej opolskiej wsi [Galeria]- Mamy mnóstwo pomysłów, jak je spożytkować pieniądze z nagrody - mówią sołtys Roman Hytrek, prezes OSP Robert Gramala i Sabina Kucura, prezes Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Stradunia.
Jak Stradunia zapracowała na tytuł najpiękniejszej opolskiej wsi [Galeria]- Mamy mnóstwo pomysłów, jak je spożytkować pieniądze z nagrody - mówią sołtys Roman Hytrek, prezes OSP Robert Gramala i Sabina Kucura, prezes Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Stradunia. Radosław Dimitrow
Mieszkańcy Straduni w gminie Walce od lat poświęcają swój czas, by upiększać miejscowość. Zdobyli tytuł Najpiękniejszej Wsi Opolszczyzny 2016 r., ale nie zamierzają spocząć na laurach.

 

Stradunia została ogłoszona najpiękniejszą wsią podczas niedzielnych dożynek wojewódzkich w Ujeździe.

Gdy jej mieszkańcy usłyszeli wynik, nie mogli w to uwierzyć.

 

Na ten sukces pracowali od blisko 20 lat, czyli od początków programu Odnowy Wsi.

W tym czasie dokonali cywilizacyjnego skoku.

Wieś nie tylko jest zadbana, ale może się poszczycić boiskami do piłki nożnej i siatkówki, a także kortem tenisowym.

Mieszkańcy stworzyli miejsce do wspólnego biesiadowania, a także duży plac zabaw dla dzieci.

Stradunię przecinają ponadto liczne ścieżki rowerowe, a nad starorzeczem Odry powstało także miejsce do wypoczynku.

 

Ostatnim z projektów, jaki powstał we wsi, była budowa drewnianej kładki dla spacerowiczów w lesie olsów - przez wiele lat ten bagienny teren był niedostępny dla zwiedzających, ale dzięki unijnemu projektowi to się zmieniło.

Dziś spacerowicze (przy odrobinie szczęścia) mogą dostrzec żabę trawną, jeziorkową lub posłuchać śpiewu zięby, bogatki lub kosa.

 

W tym roku komisja konkursowa w sposób szczególny zwracała uwagę na to, czy działania mieszkańców są proekologiczne.

Dlatego w protokole czytamy, że w Straduni „edukacja ekologiczna krzewiona jest już wśród najmłodszych. Młodzież pielęgnuje 150-letniego kasztana, a jego sadzonki przekazywane są mieszkańcom. Miejscowa społeczność potrafiła wydobyć to, co w lokalnej przyrodzie najcenniejsze”.

 

- Każda złotówka przekazywana Straduni jest pomnażana przez mieszkańców kilkukrotnie - zachwala Bernard Kubata, wójt gminy Walce. - Dlatego do 20 tys. złotych, które Stradunia otrzyma za zajęcie I miejsca, gmina dorzuca dodatkowe 5 tys. złotych na inwestycje.

 

Roman Hytrek, sołtys Stra­duni przyznaje, że ma mnóstwo pomysłów na to, jak wydać 25 tys. zł.

- Ale na razie nie mogę ich zdradzić, dopóki nie przedyskutujemy ich wśród mieszkańców - zastrzega sołtys. - Takie decyzje staramy się podejmować wspólnie.

 

Drugie miejsce w konkursie Piękna Wieś Opolska zajęło Pogórze w gminie Biała (15 tys. zł), a trzecie Ligota Prószkowska w gminie Prószków (10 tys. zł).

Jury postanowiło przyznać także jedno wyróżnienie, które otrzymała Olszowa w gminie Ujazd (2 tys. złotych).

 

Jak mówił podczas podsumowania konkursu marszałek Andrzej Buła, tegoroczni laureaci mogą być przykładem dla innych sołectw.

Tym bardziej, że do 2020 r. mieszkańcy małych miejscowości mogą korzystać z unijnych pieniędzy na rozwój obszarów wiejskich.  

 

Pod lupą

 

* W ramach konkursu Piękna Wieś Opolska wręczono także nagrody w kategorii najlepszy projekt odnowy wsi.

Komisja nie przyznała w tym roku pierwszego miejsca. Wskazała natomiast dwa drugie miejsca.

Przypadły one Nowym Budkowicom w gminie Murów, gdzie mieszkańcy wyremontowali boisko sportowe i upiększyli jego obejście wieloma roślinami, a także wsi Jakubowice w gminie Branice, gdzie niedawno wyremontowano staw w dolinie potoku Jakubowickiego.

Trzecie miejsce zdobył Łącznik w gminie Biała, m.in. za terenowe lekcje przyrody.

 

* Program Odnowy Wsi działa na Opolszczyźnie od 1997 r. - powstał na bazie doświadczeń zdobytych przez niemieckiego partnera regionalnego z landu Nadrenia-Palatynat.

Od 19 lat samorząd zachęca mieszkańców wsi, by brali sprawy w swoje ręce i zmieniali swoje najbliższe otoczenie.

 

Fot. Radosław Dimitrow/ Ostatnim z projektów, jaki powstał w Straduni, była budowa drewnianej kładki dla spacerowiczów w lesie olsów - przez wiele lat ten bagienny teren był niedostępny dla zwiedzających.

 

 

Podpis DIM/ Stradunia w ciągu ostatnich kilkunastu latach uczestnictwa w programie Odnowy Wsi dokonała cywilizacyjnego skoku. Jej mieszkańcy nie tylko wiedzą, jak odnawiać swoją wieś i dbać o nią, ale robią to przede wszystkim z poszanowaniem dla przyrody. To urzekło komisję konkursu Piękna Wieś Opolska, która nie miała wątpliwości, do kogo w tym roku powinien trafić tytuł. Wieś dostanie 25 tys. zł na inwestycje. - Mamy mnóstwo pomysłów, jak je spożytkować - mówią sołtys Roman Hytrek, prezes OSP Robert Gramala i Sabina Kucura, prezes Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Stradunia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska