Jaki związek Famak z Kluczborka ma z Marokiem? Obejrzyjcie dokładnie banknot o nominale 5 dirhamów

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Tak wygląda 5 dirhamów z maszyną z Kluczborka.
Tak wygląda 5 dirhamów z maszyną z Kluczborka. Archiwum Famaku
Na banknocie o nominale 5 dirhamów (tak nazywa się marokańska waluta ) można zobaczyć zwałowarkę wyprodukowaną i dostarczoną do Maroka przez kluczborski Famak. Skąd się wzięła na marokańskich pieniądzach? Sprawdziliśmy tę historię.

Według aktualnego kursu walut 5 dirhamów marokańskich ma wartość 5,35 zł. Taki banknot o nominale 5 dirhamów można kupić choćby na portalach aukcyjnych za parę złotych.

Kolekcjonerów pamiątek jednak przestrzegamy: współczesne 5 dirhamów to moneta, na której nie ma nic związanego z Kluczborkiem.

Chodzi o banknot o nominale 5 dirhamów, wyemitowany w 1970 roku przez Narodowy Bank Maroka (Banque du Maroc).

Na odwrotnej stronie banknotu uwieczniona została pierwsza zwałowarka, wyprodukowana i dostarczona przez kluczborski Famak do Maroka. Jest to model ZOS-160, dzisiaj już oczywiście nie produkowany.

- Zwałowarka w istotnym stopniu przyczyniła się do rozwoju przemysłu marokańskiego, dlatego została uwieczniona na banknocie - wyjaśnia Krzysztof Adamski, radny miejski, miłośnik historii Kluczborka, a także były pracownik firmy Famak w Kluczborku.

Famak to jedna z gospodarczych wizytówek Kluczborka

Famak to jeden z największych zakładów pracy w Kluczborku. Firma z Kluczborka to znany na całym świecie producent konstrukcji stalowych oraz maszyn i urządzeń transportowo-dźwigowych. Produkowane w Kluczborku suwnice i żurawie sprzedawane są niemal na wszystkich kontynentach.

W 2022 roku nastąpiła kolejna w ostatnich latach zmiana właścicieli spółki FAMAK S.A. Od poprzedniego właściciela - grupy TDJ, której właścicielem jest Tomasz Domogała, jeden ze 100 najbogatszych Polaków - kupiła go rodzina Zagórskich. Aktualny skład zarządu FAMAK S.A. przedstawia się następująco: prezes - Leszek Zagórski, wiceprezesi - Paweł Majcherkiewicz, Robert Zagórski, Kamil Zagórski.

Najbardziej znani mieszkańcy Kluczborka i powiatu kluczborskiego.

Najbardziej znani mieszkańcy Kluczborka i powiatu kluczborsk...

Famak w Kluczborku mieści się przy ul. Fabrycznej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska