Jest nadzieja dla zabytkowego cmentarza przy ulicy Wrocławskiej w Opolu

Artur  Janowski
Artur Janowski
Mimo wielu lat zniszczeń i powodzi z 1997 r. na cmentarzu zostało jeszcze sporo pięknych nagrobków.
Mimo wielu lat zniszczeń i powodzi z 1997 r. na cmentarzu zostało jeszcze sporo pięknych nagrobków. Archiwum/SM (O)
Co roku na cmentarzu przy ulicy Wrocławskiej odnawiany będzie jeden lub dwa cenne nagrobki. Powstać ma również koncepcja rewitalizacji nekropolii.

O przyszłości cmentarza rozmawiano dziś na spotkaniu społecznego komitetu ds. rewitalizacji cmentarza.

- Odbudowano zniszczony mur, pojawiły się lampy, mamy inwentaryzację nagrobków, a dodatkowo w ramach budżetu obywatelskiego powstaje portal internetowy poświęcony nekropolii - wyliczał Marcin Ociepa, przewodniczący rady miasta, który zwołał w ratuszu posiedzenie komitetu. - Nie wszystko się udało. Na razie - ze względu na zaporowe warunki właściciela - nie ma możliwości, aby miasto przejęło teren dawnej Zieleni Miejskiej, sąsiadujący z cmentarzem. Wciąż nierozwiązana jest sprawa kaplicy cmentarnej, która niszczeje w zastraszającym tempie.

Szkopuł w tym, że to obiekt prywatny i na razie ratuszowi nie udało się go przejąć np. za długi.

- Nie odpuszczamy tego tematu - zadeklarował wiceprezydent Mirosław Pietrucha. - Dodatkowo chcielibyśmy, aby co roku remontowany był jeden lub dwa cenne nagrobki.

Wiceprezydent zapowiedział też, że urzędnicy ratusza jeszcze raz spróbują sprawdzić, czy nie można znaleźć pieniędzy na remont cmentarza w zewnętrznych źródłach.

- Ale najpierw potrzebujemy koncepcji rewitalizacji nekropoli, mam nadzieję, że taki dokument powstanie w tym roku i będzie uwzględniał m.in. stworzenie ogrodu biblijnego - mówił Ociepa.

Na spotkaniu pojawił się także pomysł kwesty na rzecz ratowania cmentarza oraz zamykania nekropoli na noc. Ostatecznie stanęło tylko na zamykaniu bramy, przez którą można wjechać autem.

Ustalono też, że straż miejska ma częściej patrolować cmentarz.

Cmentarz przy ulicy Wrocławskiej powstał w 1813 roku i wówczas był jeszcze poza granicami miasta. Był kilka razy powiększany i przez ponad sto lat był główną nekropolią Opola, ale kiedy powstał cmentarz na Półwsi, stopniowo tracił na znaczeniu. M.in. dlatego jeszcze przed II wojną światową przez cmentarz poprowadzono ulicę Niemodlińską.

Historia cmentarza przy ul. Wrocławskiej w Opolu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska