Jest nowy wojewódzki konserwator zabytków. To Zbigniew Bomersbach

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Nowym Opolskim Wojewódzkim Konserwator Zabytków został Zbigniew Bomersbach, dotychczasowy architekt miejski w opolskim ratuszu. Wojewoda Monika Jurek wręczyła mu nominację w środę (12.06) rano.
Nowym Opolskim Wojewódzkim Konserwator Zabytków został Zbigniew Bomersbach, dotychczasowy architekt miejski w opolskim ratuszu. Wojewoda Monika Jurek wręczyła mu nominację w środę (12.06) rano. Opolski Urząd Wojewódzki
Oficjalne powołanie nastąpiło w środę (12.06) rano. Zbigniew Bomersbach to dotychczasowy architekt miejski w opolskim ratuszu. Zastąpił on Monikę Ożóg, która na stanowisku utrzymała się przez 4 miesiące i obecnie przebywa na zwolnieniu lekarskim. - Odwołanie jest dopuszczalne w każdym czasie - tłumaczy rzeczniczka wojewody.

- Chciałbym, aby Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków był pomocny, nie tylko administracją, ale też i merytorycznie wspierał, wszystkich tych, którzy zajmują się popularyzacją zabytków, czy ich utrzymaniem – mówił podczas odbierania aktu powołania Zbigniew Bomersbach, nowy Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Zbigniew Bomersbach to dotychczasowy architekt miejski w opolskim ratuszu. Głównym zadaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków jest dbanie o zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu. Pełni on również funkcję doradczą i kontrolną w zakresie ochrony zabytków.

Nazwisko Zbigniewa Bomersbacha, w kontekście tego stanowiska, pojawiało się już na początku tego roku. W kuluarach mówiło się, że jest on faworytem wojewody Moniki Jurek. Ostatecznie wojewódzkim konserwatorem zabytków została dr hab. Moniki Ożóg, a jej powołanie od początku wywoływało ogromne emocje.

Zaczęło się od petycji sprzeciwiającej się powierzeniu jej tego stanowiska. Mimo że podpisało ją 250 osób, okazała się ona nieskuteczna. Wtedy przeciwnicy nowej konserwator zabytków złożyli zawiadomienie do prokuratury. Ostatecznie Monika Ożóg utrzymała się jedynie przez 4 miesiące. W środę (5 czerwca) Opolski Urząd Wojewódzki poinformował o jej odwołaniu.

- Okoliczności, w jakich powołana została pani Monika Ożóg, a przy tym brak akceptacji ze strony środowiska oraz niesprzyjająca atmosfera współpracy skłoniły do wystąpienia o wyrażenie zgody przez Generalnego Konserwatora Zabytków na odwołanie jej ze stanowiska. Zgodę w niniejszej sprawie otrzymano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - informowała wówczas Kinga Tokarz, rzeczniczka wojewody opolskiego.

Jednym z zarzutów pod adresem Moniki Ożóg był fakt splagiatowania koncepcji programowej działania muzeum, którą przedstawiła starając się o stanowisko dyrektora Muzeum Śląska Opolskiego (zajmowała je od grudnia 2018 do początku marca 2020 r.). Sprawa znalazła finał w sądzie, który warunkowo umorzył postępowanie, ale było to równoznaczne z uznaniem winy. To właśnie ten wyrok był jednym z powodów, dla których przeciwnicy badaczki zbierali podpisy pod petycją, sprzeciwiającą się jej powołaniu.

Ostatecznie Monika Ożóg została powołana na stanowisko w lutym, a w maju do prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Bożenę Żelazowską, wiceminister kultury i Generalną Konserwator Zabytków. Autorzy zawiadomienia, Małgorzata Besz-Janicka z Komitetu Obrony Demokracji i Roch Iwaszkiewicz ze stowarzyszenia Niepodległa Opolska Kultura, zarzucili wiceminister niedopełnienie obowiązków w związku z tą nominacją.

Monika Ożóg, zanim jeszcze została odwołana, mówiła że padła ofiarą zorganizowanej nagonki, która miała na celu jej zdyskredytowanie. Gdy tydzień temu (5.06) Opolski Urząd Wojewódzki poinformował o jej odwołaniu, konserwator zabytków przebywała w delegacji. Jak ustalił wówczas reporter nto, następnego dnia Monika Ożóg nie pojawiła się już w pracy, choć dokumentu informującego o odwołaniu, służby wojewody nie zdążyły jej wręczyć. Nieoficjalnie wiemy, że powodem nieobecności było zwolnienie lekarskie.

"Odwołanie jest dopuszczalne w każdym czasie"

Jak poinformowała w środę popołudniu Kinga Tokarz, rzeczniczka wojewody, choć Monika Ożóg nadal przebywa na zwolnieniu, jej odwołanie nastąpiło zgodnie z prawem.

- Oświadczenie woli w tym zakresie złożone zostało w sposób prawem przewidziany, w szczególności, w sposób pozwalający na zapoznanie się z jego treścią przez Panią Konserwator. Faktem jest również, że po złożeniu oświadczenia o odwołaniu Pani dr hab. Monika Ożóg przedłożyła zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z datą od 5 czerwca 2024 r. Powyższa okoliczność pozostaje jednak bez wpływu na skuteczność odwołania – tłumaczy Kinga Tokarz.

Rzeczniczka wyjaśniła także, że odwołanie jest dopuszczalne w każdym czasie, a więc także w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Powoduje natomiast, że bieg wypowiedzenia rozpoczyna się dopiero po upływie okresu usprawiedliwionej nieobecności w pracy

- Z związku z odwołaniem Pani dr hab. Moniki Ożóg z pełnionej funkcji oraz w celu zapewnienia kontynuowania realizacji zadań przez Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Opolu Wojewoda Opolski w dniu 12 czerwca 2024 r. powołał na stanowisko Opolskiego Konserwatora Ochrony Zabytków Pana Zbigniewa Bomersbacha – dodała rzeczniczka wojewody opolskiego.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska