Jest strategia dla młodzieży województwa opolskiego. Żeby młodzi chcieli się uczyć, pracować i mieszkać w województwie opolskim

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego podczas prezentacji strategii.
Maksymilian Polis, przewodniczący Forum Młodzieży Województwa Opolskiego podczas prezentacji strategii. Archiwum UMWO
Spotkanie o problemach i działaniach na rzecz ludzi młodych - aby chcieli się uczyć, pracować i mieszkać w województwie opolskim - zorganizowano w Studenckim Centrum Kultury UO.

Założenia dla opolskiej strategii dla młodzieży zostały wypracowane w ramach projektu „Wind of youth - for local cooperation”, realizowanego przez Forum Młodzieży Samorządu Województwa Opolskiego i Stowarzyszenie „Europa Iuvenis”. Przedstawiono je w w SCK UO podczas spotkania z udziałem młodych oraz decydentów (głównie samorządowców).

Magdalena Pobóg-Lenartowicz, prezes „Europa Iuvensis”, wyjaśniała, że strategia powstała w efekcie spotkań, seminariów i wizyt studyjnych z udziałem ok. 40 osób zaangażowanych w projekt oraz w oparciu o ponad 500 ankiet, które przeprowadzono wśród młodych mieszkańców województwa. W raporcie „Opolska strategia dla młodzieży - najważniejsze założenia i kierunki” wskazano pięć obszarów szczególnie dotyczących młodych. To: aktywność obywatelska, edukacja i rynek pracy, transport, kultura, sport i rekreacja oraz zdrowie i ekologia.

Zuzanna Jarocka z Forum Młodzieży Województwa Opolskiego (działa przy marszałku województwa) oceniła, że największym wyzwaniem są wyjazdy młodych ludzi z regionu na studia i za pracą, najczęściej na stałe (układają sobie życie w innych województwach lub za granicą). Problemy rodzą np. dojazdy z małych miejscowości, a dużym ułatwieniem byłaby jedna aplikacja na wszystkie środki komunikacji, z kartą „zniżkową”. Jarocka podkreśliła, że ważnymi elementami dla młodych jest poziom edukacji i oferta kulturalna.

Młodzi postulują też m.in.: wzmocnienie wsparcia młodzieżowych rad miast i gmin, utworzenie specjalnego funduszu minigrantów, wsparcie rozwoju i działania organizacji młodzieżowych, wdrożenie programu rozszerzonego doradztwa zawodowego (obejmującego dyżury, zajęcia z doradcą zawodowym, warsztaty, spotkania z przedsiębiorcami), postulują wprowadzenie programów edukacji biznesowo-ekonomicznej oraz edukacji obywatelskiej i prawnej w szkołach.

Marszałek Andrzej Buła zapowiedział utworzenie w urzędzie sekretariatu d.s. młodych złożonego z dyrektorów departamentów i instytucji, które prowadzą działania na rzecz młodzieży oraz że będzie zachęcał gminy i powiaty do tworzenia rad młodzieży i organów doradczych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska