Języki obce nie są im obce

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Na atrakcje Dnia Hiszpańskiego (zdjęcie z lewej)  licealiści zapraszają młodszych kolegów z opolskich gimnazjów. Zainteresowanie językiem pobudzają m.in. konkursy. Pokaz mody paryskiej (z prawej) zorganizowano z okazji Dnia Francuskiego.
Na atrakcje Dnia Hiszpańskiego (zdjęcie z lewej) licealiści zapraszają młodszych kolegów z opolskich gimnazjów. Zainteresowanie językiem pobudzają m.in. konkursy. Pokaz mody paryskiej (z prawej) zorganizowano z okazji Dnia Francuskiego. I LO
W I Liceum Ogólnokształcącym od 20 lat uczą angielskiego w systemie międzyoddziałowym. Nauce języka sprzyjają spotkania z native speakerami, konkursy, zajęcia teatralne, wyjazdy.

Uczniowie już od klasy pierwszej są przydzielani (po wcześniejszym teście diagnostycznym) do jednej z sześciu grup zaawansowania. Pozwala to na efektywniejszą naukę, bo między uczniami nie ma znaczących różnic w poziomie znajomości języka. Ten system zainicjowały dwie anglistki: Katarzyna Wanke i Małgorzata Mika.

W całym toku nauczania w opolskim I LO, wszyscy uczniowie, niezależnie od profilu klasy uczą się języka angielskiego jako przedmiotu rozszerzonego. W ciągu trzech lat daje to ponad 500 godzin zajęć . - Cieszymy się, kiedy nasi uczniowie na zakończenie nauki osiągają poziom C2, zgodnie z określeniem biegłości językowej przez Radę Europy - mówią angliści z Jedynki.

Jednym ze sposobów podnoszenia sprawności językowej uczniów są zajęcia na Uniwersytecie Opolskim, które pozwalają na żywy kontakt z językiem angielskim, również z tym używanym przez Anglików czy Amerykanów. Od trzech lat w grudniu licealiści uczestniczą w serii wykładów i ćwiczeń przygotowywanych przez pracowników naukowych Instytutu Filologii Angielskiej UO. Współpracę zainicjował nauczyciel z Jedynki - Grzegorz Tutak.

Z kolei pomysłem Joanny Radaczyńskiej było zorganizowanie dodatkowych, bezpłatnych zajęć, które są proponowane od wielu lat uczniom trzecich klas opolskich gimnazjów, aby jak najlepiej przygotowali się do egzaminu gimnazjalnego z języka angielskiego. Kurs ten zaczyna się zawsze po feriach zimowych. W tym roku dodatkowo zorganizowano dla gimnazjalistów zajęcia - pn. "Nie taki egzamin straszny" - przygotowujące do egzaminu gimnazjalnego w części językowej.

Elżbieta Konopacka i Ewa Futkowska organizują konkurs piosenki anglojęzycznej. Parafrazując tytuł piosenki The Beatles przyświeca mu hasło: "All you need is song". Do konkursu zapraszane są dzieci z klas 4-6 szkół podstawowych i 1-3 gimnazjum. Występom towarzyszą prezentacje: tekstów piosenek, sylwetek artystów lub teledysków.

Partnerem serwisu "16 plus" jest prezydent Opola.

Cele konkursu to: prezentacja umiejętności wokalnych i językowych uczniów, promowanie nauki języków obcych, wspieranie aktywności twórczej wśród młodzieży, integracja opolskich środowisk szkolnych oraz promocja szkoły.

- Sukcesy maturalne licealistów Jedynki to również efekt ciągłego szkolenia własnego warsztatu, dlatego nauczyciele chętnie korzystają z wszelkich form doskonalenia zawodowego oferowanego przez MODN, CKE oraz wyjazdy zagraniczne w czasie wakacji - mówi Joanna Radaczyńska. Jak ważna jest znajomość języków na rynku pracy wiedzą sami nauczyciele, dlatego znajomość jednego języka obcego to za mało. W Jedynce nauczyciele często mają uprawnienia do nauczania dwóch języków obcych tak jak Anna Zomerska ( francuski i angielski) oraz Joannna Wajer-Kochanek (francuski i hiszpański).

Od 23 lat szkoła prowadzi wymianę młodzieżową z liceum w Gray we Francji. To jedna z najstarszych takich inicjatyw w Polsce, będąca zasługą Bożeny Olszewskiej. Uczniowie polscy i francuscy spotykają się dwa razy w roku, na przemian w Polsce i we Francji. Mieszkają u swoich rówieśników, szlifują zarówno język francuski, jak i angielski.
Nauka języków w Jedynce to nie tylko praca na lekcji, ale też przygotowywanie i udział w różnych imprezach. Regularnie organizowane są konkursy językowe i kulturoznawcze, Dni Języków ze śpiewami karaoke i konkursami, scenki teatralne w różnych językach pokazywane z okazji Święta Patrona lub na spotkaniach z rodzicami.

Od kilku lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się w Jedynce język hiszpański (maturę z tego języka zdaje co trzecia ucząca się go osoba). Chętnych do uczenia się języka Cervantesa było tak wielu, że otwarto dwie klasy. Nauce służą nie tylko klasyczne lekcje. Dodatkową okazją są częste spotkania z rodzimymi użytkownikami języka hiszpańskiego. Gościem szkoły była m.in. Nira Lopez Alemán z Wysp Kanaryjskich oraz Antonio Lopez z Andaluzji, który poprowadził zajęcia o hiszpańskich tradycjach bożonarodzeniowych. Okazją do szlifowania umiejętności są także wyjazdy na zielone szkoły do Hiszpanii.
Z inicjatywy uczniów od 2008 roku obchodzony jest w szkole Dzień Hiszpański. Początkowo konkursy wiedzy, bajki, scenki teatralne i degustacje hiszpańskich smakołyków przygotowywano tylko dla uczniów macierzystej szkoły. Potem zaczęto zapraszać uczniów opolskich gimnazjów. Gimnazjaliści, którzy przyjeżdżają często z dość odległych miejsc (np. z PG w Skorogoszczy) uczestniczą w konkursie wiedzy o Hiszpanii, oglądają hiszpańskie telenowele i paradokumenty, mają okazję spróbować tradycyjnej kuchni hiszpańskiej itp.

Szkoła współpracuje z wykładowcami ze Studium Języków Obcych i np. studenci anglistyki ze specjalizacją z języka hiszpańskiego przygotowali warsztaty En busca de los modismos (W poszukiwaniu idiomów) połączone ze scenkami teatralnymi w języku hiszpańskim.

Językami obcymi od wielu lat w Jedynce żyją nie tylko "językowcy". Przykładem wprowadzony w 2013 roku Projekt Tabula Alba - biała tablica, którego celem jest wykorzystanie tablicy interaktywnej na każdym z przedmiotów. W projekcie ze strony Polski biorą udział nauczyciele matematyki, informatyki, biologii, języka polskiego i języka angielskiego.

Podczas wizyt warsztatowych uczestnicy projektu wspólnie uczą się obsługi i metodyki tablicy interaktywnej. Zajęcia są prowadzone po angielsku przez holenderskiego szkoleniowca i specjalistę od TIC w edukacji Tona Koenraada. To skłania nauczycieli innych przedmiotów do nauki języka angielskiego. Kurs prowadzi dla nich pracownik Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska