Jubileusz 20-lecia VdG zakończony

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Cantores Minores Vratislavienses zaśpiewali utwory adwentowe Gorczyckiego i Pachelbela.
Cantores Minores Vratislavienses zaśpiewali utwory adwentowe Gorczyckiego i Pachelbela.
Kultura. Przy nadkomplecie publiczności, także opolskiej, odbył się we wrocławskim ratuszu koncert adwentowy.

Wystąpili Cantores Minores Wratislavienses pod dyrekcją Piotra Karpety, którzy zaśpiewali "Rorate coeli", "In virtute tua" i "Completorium" Grzegorza G. Gorczyckiego oraz "Magnificat" Johanna Pachelbela. Grał zespół poznańskiego Collegium Musi-cum.

- To był naprawdę piękny adwentowy wieczór - mówi Monika Wittek, specjalistka ds. kultury w VdG i organizatorka koncertu. - Cantores Minores wystąpili podczas ubiegłorocznego adwentu w katedrze opolskiej i bardzo się podobali, stąd ich obecność we Wrocławiu. Sala ratusza została wręcz przepełniona. Trzeba było dostawiać krzesła. W sumie koncertu wysłuchało ponad 160 osób.
Wykład o wkładzie mniejszości niemieckiej w Polsce w relacje polsko-niemieckie w minionych 20 latach wygłosił prof. Dariusz Matelski z Instytutu Wschodniego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Odrodzona i suwerenna III Rzeczypospolita po raz pierwszy w dziejach państwowości polskiej w XX wieku stworzyła Niemcom polskim nieskrępowaną możliwość kultywowania języka i tradycji narodowej - mówił m.in. prof. Matelski. - Z kolei Niemcy zaakceptowali Polskę nie tylko jako kraj osiedlenia - lecz także jako - małą ojczyznę - Heimat, traktując Republikę Federalną jako ideologiczną ojczyznę - Vaterland. Społeczeństwo polskie zaczęto traktować Niemców w Polsce jako trwały element kulturowy i polityczny, który już nie jest wymierzony (rzeczywiście lub w sposób wyimaginowany) w integralność państwa polskiego.

Koncert był także okazją do uhonorowania pani Ireny Lipmann, dyrektora biura i członka Zarządu TSKN we Wrocławiu Srebrnym Krzyżem Zasługi przyznanym jej przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

- Uroczystość była oficjalnym zakończeniem 20-lecia Związku Niemieckich Stowarzyszeń w Polsce - mówi przewodniczący Zarządu VdG Bernard Gaida. - Sama możliwość jej przeprowadzenia pod gotyckimi sklepieniami wrocławskiego ratusza trochę wbijała w ziemię. Ale czuliśmy się bardzo akceptowani. Także dzięki obecności przedstawicieli obu konsulatów - opolskiego i wrocławskiego, pełnomocnika wojewody dolnośląskiego ds. mniejszości, pani dyrektor wrocławskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Joachima Bleickera, ministra pełnomocnego i zastępcy ambasadora Niemiec w Warszawie.

Obchody jubileuszu VdG trwały od kwietnia do grudnia 2011. Złożyło się na nie m.in. pięć koncertów (Gliwice, Góra św. Anny, Gdynia, Opole, Wrocław), spotkania literackie poświęcone postaciom wybitnych Niemców. VdG wydało też - po raz pierwszy w wersji dwujęzycznej - książkę "Na pewno znów się zobaczymy" Sigrid Schuster Schmah oraz zorganizowało dużą konferencję o MN na Górze św. Anny.
- Uczestniczyli w niej, a także w czerwcowej pielgrzymce mniejszości Niemcy z całej Polski - dodaje Bernard Gaida. - I udało się wokół tych wydarzeń zbudować pewną wspólnotę. Mówią o tym członkowie MN, kiedy się z nimi w różnych częściach Polski spotykam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska