Jubileusz kędzierzyńsko-kozielskiego MZK na rockowo [ZDJĘCIA]

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Najwięcej atrakcji przygotowano dla najmłodszych.
Najwięcej atrakcji przygotowano dla najmłodszych. Tomasz Kapica
Miejski Zakład Komunikacyjny w Kędzierzynie-Koźlu ma już 45 lat. Z tej okazji w sobotę na terenie zajezdni zorganizowano piknik.
45 lat MZK na rockowoMiejski Zakład Komunikacyjny w Kędzierzynie-Koźlu ma już 45 lat. Z tej okazji w sobotę na terenie zajezdni zorganizowano piknik.

45 lat MZK na rockowo

Imprezę zorganizowano pod hasłem "45 lat MZK na rockowo". Połączona jest z ogólnopolską akcją zbiórki krwi "Motoserce" pod hasłem "motocykliści dzieciom".

Organizatorzy przygotowali m.in. występy dziecięcych zespołów tanecznych oraz pokaz zabytkowych samochodów i autobusów. Jest również możliwość zobaczenia różnych marek motocykli, począwszy od popularnych na naszych drogach szybkich motocykli japońskich do ogromnych amerykańskich motocyklowych "krążowników szos".

Przewidziano możliwość skorzystania z symulatora jazdy autobusem, samochodem ciężarowym oraz symulatora dachowania. Nie brakuje także gier i zabaw dla dzieci, a także punktów gastronomicznych. Impreza potrwa do 22.00.

Kiedy w 1969 roku na ulice wyjechały pierwsze czerwony autobusy, Kędzierzyn, Sławięcice, Kłodnica i Koźle były samodzielnymi miejscowościami.

- Były one jednak zależne od siebie, a mieszkańcy domagali się umożliwienia dojazdu do pracy, szkół i urzędów - wspomina Ryszard Antosik z Kędzierzyna-Koźla, który zbiera pamiątki na temat powstania miasta i jego rozwoju.
Choć cztery gminy zostały połączone w jedną dopiero w 1975 roku, to już w 1970 powołano Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji.

Na tymczasową siedzibę wybrano budynki po byłej przetwórni owoców, która mieściła się tuż przy dworcu PKP. Baza ta funkcjonuje do dziś.

Na początek uruchomiono trzy linie obsługujące Koźle, Koźle Rogi, Kłodnicę, Azoty, Kuźniczkę i Blachownię. MPK dysponowało wówczas zaledwie 18 pojazdami SAN 100. Z biegiem czasu tabor się powiększał, podobnie, jak liczba obsługiwanych linii.

W rekordowym 1985 roku Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przewiozło 28 milionów 300 tysięcy pasażerów. Transport w mieście obsługiwało wówczas 80 pojazdów. W 1991 roku MPK zmieniło się w Miejski Zakład Komunikacyjny. Jeszcze w 1995 roku przewieziono 14 milionów 294 tysiące 894 ludzi. Obecnie przewozi się mniej niż 10 milionów pasażerów rocznie.

Teraz większość autobusów to niskopodłogowe pojazdy, z ekologicznymi silnikami, które nie wypuszczają do atmosfery tylu spalin co stare sany czy ikarusy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska