Kampanię wyborczą czas zacząć, bo zostały dwa miesiące. W regionie lawinowo przybywa komitetów wyborczych

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Zdjęcie ilustracyjne. W poprzednich wyborach samorządowych w 2018 roku na Opolszczyźnie zarejestrowało się 205 komitetów obywatelskich i społecznych.
Zdjęcie ilustracyjne. W poprzednich wyborach samorządowych w 2018 roku na Opolszczyźnie zarejestrowało się 205 komitetów obywatelskich i społecznych. Tomasz Kapica/Archiwum
W ciągu 4 dni zarejestrowano w Opolu 95 obywatelskich i społecznych komitetów wyborczych. W poprzednich wyborach mieliśmy ich 205 na całej Opolszczyźnie. Czy teraz będzie rekord?

7 kwietnia wybierzemy 30 radnych wojewódzkich, 217 radnych powiatowych oraz ponad tysiąc radnych gminnych w województwie opolskim. Kandydatów na listach może być nawet kilka tysięcy, ale zgłaszać mogą ich tylko zarejestrowane komitety wyborcze. Termin rejestracji komitetów upływa w poniedziałek 12 lutego o godzinie 15.30. Choć zostało jeszcze kilka dni, w opolskiej delegaturze Krajowego Biura Wyborczego zarejestrowano już setkę komitetów. Pierwszego dnia było ich 9, ale drugiego już 20.

- Też mamy wrażenie, że zainteresowanie tworzeniem komitetów wyborczych wyborców jest w tym roku większe niż poprzednio, ale może to być jeszcze przedwczesny wniosek – mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiego biura KBW. – Czasu na kampanię jest w tym roku mało, to mogło skłonić komitety do szybkiej rejestracji. Trzeba pamiętać, że dopiero po zarejestrowaniu komitet może założyć bankowe konto i wydawać pieniądze na kampanię. Sami też namawiamy wszystkich, aby nie czekać i nie zostawiać rejestracji na ostatnia chwilę.

Pod obywatelskim szyldem

Rejestracja komitetów przebiega sprawnie. Może dlatego, że część pełnomocników ma już doświadczenie w tej roli. Zdarza się jednak, że stowarzyszenia nie dowiozą wszystkich wymaganych dokumentów z Krajowego Rejestru Sądowego i muszą coś uzupełnić. Nowym wymogiem formalnym jest też konieczność przedstawienia pisemnej zgody osoby, której nazwisko figuruje w nazwie KWW. Na tym tle w kraju zdarzały się już spory prawne. Zastrzeżenia budzą też czasem znaki graficzne czyli logo niektórych komitetów. Braki formalne można uzupełniać, ale tylko do 12 lutego.

W opolskiej delegaturze nie rejestrują się komitety ogólnopolskie, np. partii politycznych. Część kandydatów związanych z opcją polityczną, w wyborach samorządowych występuje jednak pod własnym szyldem. Własne komitety zarejestrowali do tej pory min. Były wicewojewoda Tomasz Witkowski, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, wicestarosta nyski Damian Nowakowski, burmistrz Namysłowa Bartłomiej Stawiarski czy prezydent Kędzierzyna Koźla Sabina Nowosielska. Są też komitety o bardziej abstrakcyjnych nazwach: Silna Wieś, Kobieca Energia czy Zróbmy To.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska