"Karma wraca" w Opolu. Zebraliśmy razem 210 kilogramów karmy dla psów i kotów ze schroniska. W zamian darczyńcy dostali choinki

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
Mieszkańcy hojnie wsparli zwierzęta ze schroniska w Opolu.
Mieszkańcy hojnie wsparli zwierzęta ze schroniska w Opolu. Radosław Dimitrow
To była pierwsza tego typu akcja organizowana wspólnie przez Nową Trybunę Opolską i Stowarzyszenie na Rzecz Bezdomnych Zwierząt Opolskiego Schroniska „Alf” w Opolu. Ludzie byli bardzo hojni.

Zima to najtrudniejszy czas dla schronisk dla zwierząt. Brakuje jedzenia dla zwierzaków, a także materiałów do zabezpieczenia bud przed zimnem (potrzebne są koce, legowiska, a nawet wykładzina czy stare banery).

Jak psy stają się bezdomne

- Staramy się zabezpieczyć potrzeby naszych podopiecznych, żeby mogli przetrwać zimę w jak najlepszych warunkach i żeby po świętach mogły znaleźć swój nowy dom - mówi Dorota Skupińska z Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu. - Wszystkie psy, które do nas trafiają, coś łączy: albo się zgubiły albo zostały zostały porzucone. Jeśli siedzą u nas długo, to oznacza, że ich właściciele po prostu chcieli się ich pozbyć. Tego nie da się inaczej wytłumaczyć, bo przecież każdy kto kocha swojego czworonoga, zrobi wszystko, żeby go odnaleźć i zabrać do domu.

Dorota Skupińska zauważa, że najbardziej żal jest jej starszych psów, które powinny grzać się w domach swoich właścicieli, a nie mają nikogo bliskiego.

- Takim przykładem jest chociażby Koma, starsza wyżlica, która trafiła do nas w lipcu i do tej pory nie znalazła swojego domu - dodaje Dorota Skupińska. - Byli jedni właściciele, którzy chcieli ją adoptować, ale okazało się, że Koma bardzo nie lubi kotów, które już mieszkały w tym domu. Dlatego szukamy dalej. Mamy psa Alfa, który jest bardzo nieufny do ludzi. Teraz już trochę spokorniał, ale żyje w schronisku od 9 lat, czekając na swojego właściciela.

Kocia bezdomność

W przypadku kotów powody ich bezdomności są nieco inne. Właściciele często nie dbają o ich sterylizację, więc koty się rozmnażają. A gdy jest ich zbyt wiele, to „koci nadmiar” ląduje na ulicy.

- Z reguły trafiają do nas koty młode, które urodziły się na działkach, pod piwnicą, a czasem także w domach - dodaje Dorota Skupińska.

- Koty rodzą się zazwyczaj na wiosnę i jesienią i to są zawsze dwa największe wysypy tych zwierząt. Bardzo trudno jest znaleźć dla nich nowy dom, bo wtedy kotów jest po prostu bardzo dużo - dodaje przedstawicielka Miejskiego Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Opolu.

By pomóc schronisku w Opolu, „Nowa Trybuna Opolska" wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Bezdomnych Zwierząt Opolskiego Schroniska „Alf” zorganizowało akcję „Karma wraca”.

W sobotę przed Centrum Handlowym „Turawa Park” w Opolu zbieraliśmy karmę, środki higieniczne, legowiska, zabawki, żwirek dla kotów, a także smakołyki i inne przydatne akcesoria.

W zamian za przyniesione rzeczy darczyńcy dostali choinki (łącznie do rozdania było 100 choinek, choć wiele osób przyniosło same dary bez odbierania drzewka).

- Przyniosłam legowisko, dwa koce i karmę - wylicza ośmioletnia Hanna Wójcik.

- Mamy taki kalendarz adwentowy z wyzwaniami na każdy dzień i pomoc zwierzakom ze schroniska, było jednym z takich zadań - mówią Ela i Kamil Krauzowie. - Pomagamy zwierzakom regularnie, a dzisiaj dostaliśmy dodatkowo choinkę. Co prawda, mamy już swoją, to nic nie szkodzi, bo tę podarujemy mamie.

Ludzie z Opola i okolic hojnie wsparli schronisko. Przynieśli:

  • Karma sucha: 140 kg
  • Karma mokra: 70 kg
  • Duże koce: 50 sztuk
  • Legowiska: 20 sztuk
  • Żwirki: 30 litrów
  • Paczki smakołyków: 20 sztuk
  • Inne zabawki, smycze, miski: 25 sztuk

- Dziękujemy wszystkim, którzy otworzyli swoje serca i wzięli udział w naszej akcji - mówi Justyna Duchnowska z „Nowej Trybuny Opolskiej".

To nie koniec akcji “Karma Wraca”. Już w najbliższą sobotę (16 grudnia 2023 roku) kolejna odsłona. Tym razem będziemy zbierać dary dla zwierząt w Odrzańskich Ogrodach w Kędzierzynie-Koźlu w godz. od 11.00 do 14.00. Tam również będziemy mieli 100 choinek do rozdania.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska