Kędzierzyn-Koźle. Odsłonięto tablicę poświęconą powstańcom śląskim. Uroczystości z udziałem władz miasta i wojewody

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Prezydent Sabina Nowosielska, radni Kędzierzyna-Koźla i przedstawiciele organizacji patriotycznych w południe odsłonili nową tablicę na pomniku ku czci Powstańców Śląskich, który od 50 lat stoi na terenie osiedla Pogorzelec. Po południu w uroczystościach pod pomnikiem udział wziął wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
Prezydent Sabina Nowosielska, radni Kędzierzyna-Koźla i przedstawiciele organizacji patriotycznych w południe odsłonili nową tablicę na pomniku ku czci Powstańców Śląskich, który od 50 lat stoi na terenie osiedla Pogorzelec. Po południu w uroczystościach pod pomnikiem udział wziął wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Tom/ UM Kozle
W Kędzierzynie-Koźlu odsłonięto tablicę ku czci zamordowanych powstańców. Hołd bojownikom o polskość Śląska złożono w setną rocznicę bitwy o Kędzierzyn, która miała miejsce podczas III powstania śląskiego.

Uroczystości upamiętniające III powstanie śląskie trwają na Opolszczyźnie już od kilku dni. W Kędzierzynie-Koźlu zorganizowano je 7 maja. To właśnie wtedy, równo 100 lat temu, ze Starego Koźla i Bierawy w kierunku Kędzierzyna ruszyła powstańcza ofensywa. Ostatecznie w dniach od 7 do 10 maja w ciężkich walkach Polakom udało się opanować teren dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla do linii Odry.

Prezydent Sabina Nowosielska, radni Kędzierzyna-Koźla i przedstawiciele organizacji patriotycznych w południe wzięli udział w uroczystości odsłonięcia nowej tablicy na pomniku ku czci Powstańców Śląskich, który od 50 lat stoi na terenie osiedla Pogorzelec.

Na tablicy napisano: "W setną rocznicę III Powstania Śląskiego, wielkiego zrywu patriotów, zwieńczonego przyłączeniem części Śląska do odrodzonej Polski, mieszkańcy Kędzierzyna-Koźla A.D. 2021". Tablicę odsłoniła prezydent Sabina Nowosielska i przewodniczący rady miasta Ireneusz Wiśniewski.

Wieczorem tego samego dnia pod pomnikiem i nową tablicą kwiaty złożył wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- Dzięki tej walce udało się przyłączyć do Polski sporą część Śląska, tę lepiej uprzemysłowioną. Na tej ziemi przelano wiele polskiej krwi - podkreślał wojewoda opolski.

Kędzierzyn był miejscem koncentracji wielu walk III powstania śląskiego. W miejscu, gdzie stoi obelisk, zamordowanych zostało pięciu polskich powstańców wziętych do niewoli.**

Po wspomnianych wydarzeniach z 7 maja 1921 wojna wróciła tutaj dwa tygodnie później. 21 maja 1921 Niemcy rozpoczęli przeciwko powstańcom ofensywę, która wyruszyła z rejonu Krapkowic by po zdobyciu Góry Świętej Anny ruszyć wprost do centrum górnośląskiego okręgu przemysłowego, gdzie spore siły niemieckie były okrążone w Bytomiu, Katowicach i innych dużych miastach.

Po początkowych sukcesach marsz niemieckich wojsk został zatrzymany u podnóża masywu Góry Świętej Anny, postanowili więc przebić drogę na wschód wzdłuż linii kolejowej z Kędzierzyna do Bytomia.

W tym celu najpierw musieli zdobyć Kędzierzyn. 4 czerwca 1921 roku w trakcie ciężkich walk o każdą z prawobrzeżnych dzielnic dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla Niemcom udało się zdobyć Kłodnicę, Cisową, Kędzierzyn, Lenartowice, Blachownię i Sławięcice. Jednak powstańcy okopali się w polach, tuż za Sławięcicami i dalej niemieckich wojsk nie przepuścili.

Także ta droga do połączenia z zamkniętymi w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym niemieckimi oddziałami okazała się dla wojsk niemieckich niemożliwa do przebycia. W efekcie krwawych walk w okolicach Kędzierzyna udaremniono groźbę stłumienia III powstania śląskiego, a samo powstanie zaliczamy dziś do powstań udanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska