Kluczbork. Blaszak zrównany z ziemią. Jak wyglądała rozbiórka pawilonu U-75? [ZDJĘCIA]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Rozbiórka pawilonu U-75 w Kluczborku
Rozbiórka pawilonu U-75 w Kluczborku Mirosław Dragon
Po galerii handlowej z czasów PRL-u został już tylko pusty plac. W tym miejscu powstanie supermarket z parkingiem. Zobacz, jak wyglądała rozbiórka pawilonu handlowego wzniesionego w 1979 roku.

Zakończyła się rozbiórka pawilonu U-75, czyli słynnego kluczborskiego Blaszaka przy ulicy Grunwaldzkiej 26.

Budynek został sprzedany w 2019 roku za ponad 3 miliony złotych przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Przyszłość” oraz dwóch właścicieli lokali na terenie pawilonu. Pawilon U-75 kupiła niemiecka sieć Aldi.

Inwestor zrównał stary pawilon U-75 z ziemią, a w jego miejsce wybuduje nowy supermarket Aldi z dużym parkingiem na 80 miejsc. Budowa ma ruszyć jeszcze wiosną.

Być może na przełomie 2021 i 2022 roku przy ul. Grunwaldzkiej 26 stanie nowy obiekt. Supermarkety, które buduje niemiecka sieć w Polsce, mają 930 metrów kwadratowych powierzchni handlowej.

Z historii kluczborskiego Blaszaka

Pawilon U-75 w Kluczborku oddano do użytku w 1979 roku. W latach PRL-u, kiedy nie było jeszcze supermarketów i galerii handlowych, Blaszak pełnił taką rolę. Był największym centrum handlowym w Kluczborku. Znajdowały się tam sklepy i restauracja Kolorowa. Od 42 lat kluczborski Blaszak nie przeszedł jednak gruntownego remontu i nadawał się tylko do rozbiórki.

Z kroniki Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”:
„W związku z dużym przyrostem efektów mieszkaniowych rodzi się potrzeba przyrostu lokali handlowo-usługowych. I tak w roku 1979 oddajemy do użytku pawilon handlowo- usługowy U-75 mieszczący się przy ul. Grunwaldzkiej”.

Tuż przed rozbiórką weszliśmy do środka i sprawdziliśmy, jak wygląda dzisiaj dawny Havana Club, restauracja Kolorowa czy siłownia Olymp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska