Komprachcice - oceniamy samorząd

fot. Krzysztof Świderski
Komprachcice z lotu ptaka. W typowo rolniczej niegdyś gminie coraz więcej do powiedzenia mają przybysze z Opola. Jak grzyby po deszczu rosną nowe domy. Rosną też wymagania wobec władzy.
Komprachcice z lotu ptaka. W typowo rolniczej niegdyś gminie coraz więcej do powiedzenia mają przybysze z Opola. Jak grzyby po deszczu rosną nowe domy. Rosną też wymagania wobec władzy. fot. Krzysztof Świderski
U nas dobrze się żyje - mówią mieszkańcy. Gdyby tak nie było, to nie sprowadzaliby się tu ludzie z innych gmin. Żeby jeszcze drogi były lepsze...

Sąsiadująca z Opolem gmina Komprachcice to już od wielu lat sypialnia stolicy regionu. Na zebraniach wiejskich spotka się tu profesorów, lekarzy czy prawników. Ma to dobre i złe strony, bo nie wszyscy nowi mieszkańcy jednakowo angażują się w życie lokalnej społeczności. Z całą pewnością podnoszą jednak poziom wymagań wobec włodarzy gminy i w konsekwencji - standard zarządzania nią.

Komprachcice zasłynęły w czasach PRL, kiedy powstał tu pierwszy w Polsce wiejski Pewex - w budynku domu towarowego, na miejscu przedwojennej fabryki cygar. Dziś ten stojący na przeciw urzędu gminy obiekt szpeci krajobraz. Gminie przydałaby się spektakularna inwestycja, bo na razie kwitnie tu głównie budownictwo jednorodzinne.

Epokowym projektem gminy jest kanalizacja. Realizowana nie bez perturbacji. Wielu mieszkańców jest rozgoryczonych. Szczególnie ci, którzy odpowiadając na apel wójta, zapłacili 2 tys. złotych składki na komitet kanalizacji, często wysupłując ostatnie oszczędności. Potem się okazało, że podobne opłaty są nieprawne, ale ludzie swoich pieniędzy do dziś nie ujrzeli. Skorzystali natomiast ci, którzy uchylali się z płaceniem, i nowi mieszkańcy gminy, którzy budowali już po odstąpieniu od składki.

Dumą gminy jest Hala Widowiskowo-Sportowa - o takiej marzą w stolicy województwa. Budynek tętni życiem. Do 17.00 ćwiczą tu uczniowie, potem na parkiet wbiegają zawodnicy klubów sportowych. Stangum Marioss Wawelno to wicelider I ligi, na niedawnym meczu z liderem grupy, krakowskim Krakbetem, atmosfera była jak za najlepszych czasów Odry Opole.

Gmina ma szczęście do ludzi - nie brakuje tu społeczników. Z ciekawych lokalnych inicjatyw słyną m.in. Osiny czy Dziekaństwo, z Hildegardą Lazik na czele, wybraną na "Sołtyskę Roku 2007" w konkursie zorganizowanym przez marszałka Senatu RP Bogdana Borusewicza.

Ocena sytuacji ekonomicznej

Gminne inwestycje w 2009 roku wyniosły 5920 mln zł, co stanowiło 25,18 proc. wszystkich wydatków budżetu (w większych i dużo bogatszych Zdzieszowicach inwestycje to 13 procent).
W latach 2007 - 2009 urząd gminy złożył 12 wniosków o dofinansowanie projektów z Unii. Tylko jeden nie otrzymał dofinansowania. Przyniosło to gminie 2375 mln zł. Oprócz tego gmina pozyskała 16 milionów złotych na budowę kanalizacji. Projekt ten realizowany jest wspólnie z miastem Opole.
Na terenie gminy zarejestrowanych jest 700 firm, co w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców daje wskaźnik 66,4 (w gminie Dobrzeń Wlk. to 66,9).
Dochody gminy wyniosły 24 701 mln zł, wydatki 23 503 mln zł.
Zadłużenie w 2009 r. wyniosło 6396 mln zł. Jest to kredyt z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska na kanalizację w gminie.

Ocena sytuacji społecznej

Na kulturę gmina wydała w 2009 roku 647 tys. zł (2,75 proc. budżetu), a na sport 954 tys. zł (4,05 proc. budżetu).
Żłobka w gminie nie ma. Na tysiąc mieszkańców przypada tu 16 miejsc w przedszkolach (jest ich w sumie 167). W sąsiedniej Dąbrowie ten wskaźnik wynosi 22.
Średnia w testach szóstoklasistów to 21,6 pkt (wojewódzka to 22,5 pkt). Wyniki testów gimnazjalnych to 31,8 pkt w części humanistycznej i 25,6 pkt w części matematyczno-przyrodniczej (wojewódzka to odpowiednio 31,2 i 25,4 pkt).
W gminie działają Samorządowy Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna, mająca filię w Domecku.
Zasobami mieszkaniowymi administruje Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej.

Wójt

Imię: Paweł
nazwisko: Smolarek
Wykształcenie: wyższe
Rządzi: 16. rok

Styl zarządzania: administrator

Typ solidnego urzędnika. Uczciwy, spokojny - taki "komprachcicki Zembaczyński". Przydałoby się więcej dynamizmu i nowych, zaangażowanych "zawodników" w "drużynie". Mógłby mieć twardszą rękę dla niektórych urzędników, którzy wykorzystują jego łagodny charakter. Ta koncyliacyjność przydaje się za to w relacjach z radą gminy.

Ocena

Smolarek jest jednym z dłużej urzędujących opolskich wójtów, to rodowity komprachciczanin. Ludzie go znają i szanują. Dla wielu z nich to po prostu Paweł. Ta bliskość ludzi i zaufanie powoduje, że jest wybierany na kolejne kadencje. Z każdym rokiem rosną jednak wymogi mieszkańców. I tych nowych, którzy Smolarka nie znają, i rodowitych, którzy chcieliby w Komprachcicach niemieckich standardów. Tymczasem gmina - poza mozolnie pozyskiwanymi pieniędzmi unijnymi - nie ma ekstradochodów. Coraz częściej zatem drzwi w gabinecie wójta trzaskają z hukiem, kiedy wychodzą od niego zdenerwowani mieszkańcy. Najczęściej chodzi o fatalnej jakości drogi.

Wójt bardzo przeżywa te "wizyty". Narzeka, że już nawet na tradycyjnych wsiach następuje upadek dobrych obyczajów. Nie rozumie, jak wielu mieszkańców może oszukiwać gminę, np. podłączając się nielegalnie do kanalizacji. Chciałby zaprowadzić w gminie porządek, ale to kosztuje wiele zdrowia. Smolarek, z braku kontrkandydata, ma kolejną kadencję praktycznie w kieszeni.

Wideo

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

WIĘKSZEJ "DZICZY"jaka mieszka w Komprachcicach naprawdę nie widziałem a mieszkałem w różnych rejonach kraju;odnośnie porządku rzeczywiście istnieje tylko na zewnątrz od frontu gdy wejdziesz dalej "SYF ; KIŁA I MOGIŁA"

~ziomek~

Podejrzewam że autorami tej krytyki są ci tzw. "prawnicy i profesorowie" z opola bo przecież każdy który przeprowadził się z opola w okolice komprachcic to wielki intelektualista który wszystko wie lepiej. Dajcie się dalej kolonizować tej dziczy ze wschodu to za niedługo będziecie mieli u siebie porządek rodem znad wisły czyli dużo gadania a zero roboty.

G
Gość
W dniu 25.01.2010 o 14:30, ZŁOTY napisał:

Czepiacie się bez powodu! ...


Mam wrażenie jakby tą wyliczankę sam wójt Kompeachcic napisał;nawet dobrze mu poszło.
s
svatopluk

"Na zebraniach wiejskich spotka się tu profesorów, lekarzy czy prawników."

ale chyba nie tylko.
pewnie zaden z nich nie jest autorem rasistowskiego napisu na ul. Lipowej.

Z
ZŁOTY

Czepiacie się bez powodu! Narodzie śląski, gdzie duch Twój jedności??? Tyle gmina wykonuje zadań, ile ma na to środków, a Wójt jest bardzo gospodarnym i uczciwym gospodarzem tej gminy. Inni Wam zazdroszczą gospodarza, a Wam ciągle źle i żadne argumenty przedstawione wyżej nie pomagają. Kanalizacja winna być położona górą, wtedy byłoby ją widać, a razam z nią wydane na ten cel pieniądze. Jeszcze kilka lat temu nie było ośrodka zdrowia, szkoły i przedszkola były w opłakanym stanie technicznym, o bazie sportowej trudno nawet wspominać, a świetlice profilaktyczne, a systematyczna budowa dróg, a usługi Caritasu Opolskiego do którego samorząd dopłaca corocznie 120 tysięcy złotych, kluby sportowe, utrzymanie straży w kilku sołectwach, domy spotkań dla mieszkańców, zadania związane z pomocą społeczną dla mieszkańców- to wszystko rzetelne zadania, a za tym kryją się konkretne pieniądze i to wszystko przecież dla mieszkańców... Obudźcie się krytykanci, bo to świetnie działający samorząd, mądrzy radni i sołtysi, jest za co tych ludzi szanować. Budujcie razem z samorządem przyszłość tej gminy, a nie szkalujcie ludzi za pomocą kodów nierozpoznawalnych, bo to poprostu wstyd!!!. Przyjdzie i czas na piękne ulice, basen itp. tylko nie wszystko naraz.

G
Gość
W dniu 25.01.2010 o 11:20, N napisał:

Wójt wszędzie chwali się, że gmina została skanalizowana, ale to nie on ani urzędnicy gminy tym się zajmowali ...


Widocznie "N" bywa w gminie Dąbrowa , bo tam "nowa ekipa" wmawia ludziom, że to Opole zbudowało kanalizacje w gminie Dabrowa i sąsiednich i nie ma się czym chwalić ,a te miliony euro z unii to załatwiło Opole.Może Pan Wójt pogada z kolegami z Dąbrowy i ustalicie wspólne stanowisko jak jest naprawdę ? Robiliście coś, czy tylko przyglądali ? Bo jest głupio jak Pan Smolarek i w innych gminach się chwalą kanalizacją ,a w tej samej sprawie w Dąbrowie gadają ,że to nic wielkiego i zasługa Opola.
m
mieszkanka

Kanalizację obiecują i obiecują. Inwestycja miała być zakończona w 2007 roku a już mamy 2010 a w Domecku jeszcze nie zaczeli robót.

G
Gość

Jeżeli piszesz o Komprachcicach wójt jedynie widzi stan drogi między urzędem a Opolem że po drodze ma swoją posesje to tylko drobny szczegół.

s
strazak

No niestety Wójt widzi tylko soje Komprachcice , a pozostałe inwestycje są robione po ostrych styczkach z radnymi lub w jakiś ,,dziwnych" układach , które nie są konieczne jak np budowa szatni w Chmielowicach , albo jak wykonanie ulic czy polepszenia stanu dróg dla ,,znaczących" przypadkowo mieszkających przy tej drodze.

G
Gość

CÓŻ TU OCENIAĆ TZW SAMORZĄD GMINY SKOMENTUJE W BARDZO PROSTY SPOSÓB A MIANOWICIE;rzetelnośc urzędników można ocenić po efektach ich pracy a ta wg mjej oceny opiera się na wykonaniu kanalizacji z jej budżetu i wynosi aż lub tylko odcinek od granic Opola do plebani parafi w Chmielowicach taka była moc sprawcza tego samorządu po drugie czego się spodziewać od ludzi którzy są przyspawani do kasy urzędu gminy;przykład jedyny kandydat na wójta od kilku kadencji niejaki Smolarek świadczy o miernocie mieszkańców lub UKŁADACH których tak wiele na około.

R
Rodzic

Kto moralnie będzie odpowiadał za ewentualne potrącenia przez samochody młodzieży idącej wąską drogą przez Żerkowice do przystanku MPK w Opolu. /brak chodnika i nienormalny cennik biletów MPK/

N
N

Wójt wszędzie chwali się, że gmina została skanalizowana, ale to nie on ani urzędnicy gminy tym się zajmowali tylko pracownicy powołani do prac nad kanalizacją w Opolu i sąsiednich gminach. Jedyną zasługą wójta było bezprawne ściągnięcie od mieszkańców po 2tyś. zł na rzekome koszty budowy kanalizacji. Przy drodze wojewódzkiej nr 435 jedynie w gminie Komprachcice nie ma chodnika./koszt gminy to chyba tylko wnioskowanie do Wojewódzkiego Zarządu Dróg/

j
johny

Wszystko super i fajnie, tylko niech troszkę wiecej inwestują w Chmielowice i Żerkowice a nie "wszystko" w Komprachcice i PNW

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3