Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu

fot. Archiwum
Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu
Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu fot. Archiwum
To jeden z najstarszych zabytków Kędzierzyna-Koźla. Powstał prawdopodobnie w XIII w., choć jego wygląd od tamtego czasu wielokrotnie się zmieniał. Często trawiły go pożary, które regularnie nawiedzały miasto.

Głosuj

Głosuj

Jeśli chcesz zagłosować w plebiscycie Perły Opolszczyzny na Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu wyślij SMS o treści:

KK.2 na nr 71051.

Koszt - 1,22 zł z VAT.

Około 1460 r. podjęto decyzję o budowie nowego, murowanego kościoła. Jego sklepienia ufundował wówczas starosta Jan Bielik z Kornicy.

W latach 1618-1648 kościół był wielokrotnie plądrowany przez Szwedów i Duńczyków. Z kolei w roku 1801 huragan zerwał dach świątyni. Jej mury zostały poważnie zniszczone w czasie wojny napoleońskiej w roku 1807, podczas sześciomiesięcznego oblężenia miasta przez wojska francuskie i bawarskie. Tylko 4 lutego 1807 r. w ciągu ośmiu godzin na miasto i twierdzę spadło 1250 pocisków. Wielu mieszkańców zginęło pod gruzami budynków, inni umierali na rozmaite choroby.

W latach 1897-1899 kościół parafialny gruntownie odnowiono w stylu neogotyckim. Wówczas zatracił on swoją poprzednią renesansową formę. W neogotyckim kształcie pozostał do dziś, choć pod koniec drugiej wojny światowej świątynia znów musiała się opierać armatnim kulom. 17 marca 1945 r. podczas ostrzału została uszkodzona wieża kościoła parafialnego oraz dach i organy.

Kościół św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Koźlu
W bocznej kaplicy Najświętszej Maryi Panny znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus, zwanej Kozielską, który powstał prawdopodobnie na początku XV w. Ciekawostką są także podziemne krypty rodu Oppersdorffów.

W 2003 r. parafia otrzymała z płockiej katedry część relikwii św. Zygmunta. Szczątki (trzy czwarte czaszki świętego) są w Płocku od 1166 r. I od tamtej pory jej fragmenty są darowane różnym kościołom, których patronem również jest św. Zygmunt.
Kościół stoi przy ul. Złotniczej 12 w Kędzierzynie-Koźlu.

Z tym miejscem wiążą się także tragiczne wydarzenia. Kilkanaście lat temu w jego sąsiedztwie kąpała się czteroosobowa rodzina z Kędzierzyna-Koźla. Rodzice i jedno dziecko zginęło, gdy nurt wciągnął ich pod kanał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska