Kościół w Kościerzycach i jego kilkusetletnia historia

Adrian Gajewski
Adrian Gajewski
Kościół został zbudowany na przełomie XIV i XV wieku. Zachowała się jego praktycznie nieprzekształcona, gotycka bryła oraz wyposażenie z polichromowanymi emporami i amboną dekorowaną postaciami ewangelistów.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY
Pierwotnie kościół nosił wezwanie św. Jerzego. Od 1535 roku do 1945 (z krótką przerwą w latach 1701-1709) pozostawał w rękach protestantów. Po II wojnie światowej został przekazany katolikom. Przez lata był poddawany lekkim, bieżącym naprawom i przekształceniom. Najbardziej znacząca z nich miała miejsce na przełomie XVII i XVIII wieku i dotyczyła budowy wieży.

Aktualnie kościół przynależy do parafii w Czepielowicach. 2 marca 1964 roku kościół został wpisany pod numerem 707/64 do rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego. Świątynia leży na Szlaku Polichromii Brzeskich (Szlak Polichromii Brzeskich to największe skupisko tego typu malowideł w Polsce. Zdobią one ściany, stropy i sklepienia kościołów w 18 miejscowościach położonych w okolicach Brzegu).

OPIS KOŚCIOŁA
Kościół znajduje się w centrum miejscowości, jest nieco oddalony od linii zabudowań i głównej arterii miejscowości prowadzącej z Pisarzowic do Stobrawy. Przy świątyni znajduje się także cmentarz parafialny.

Budowla jest murowana z cegły na kamiennym podmurowaniu z prostokątnym, zamkniętym ścianą prostą prezbiterium, do którego od północy przylegają zakrystia oraz czworoboczna wieża.

Korpus świątyni jest oskarpowany i został nakryty dwuspadowym dachem. Nawa kościoła jest szersza i wyższa od prezbiterium. Do niej od południa i zachodu dobudowane zostały prostokątne kruchty.

Wieża jest pięciokondygnacyjna, o murowanych dwóch dolnych kondygnacjach, a pozostałych wykonanych na przełomie XVII i XVIII wieku w konstrukcji szkieletowej. Wieża nakryta jest daszkiem namiotowym z lukarnami w co drugiej połaci.

Nawa i prezbiterium nakryte są sufitami z sieciową dekoracją stiukową imitującą żebrowanie wykonaną prawdopodobnie w XVI wieku.

Warto podkreślić, że w kościele zachowały się: barokowy ołtarz główny z XVIII wieku, a także stalle, ławy kościelne, kolisty witraż z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku, obecnie wkomponowany w witraż w prezbiterium oraz drewniana chrzcielnica z XIII wieku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska