Kto zna język, ten ma atut

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Hubert Kołodziej, specjalista ds. oświaty w VdG
Hubert Kołodziej, specjalista ds. oświaty w VdG Krzysztof Świderski
- Rodzice nie zawsze potrafią w 6-letnim dziecku zobaczyć kogoś, kto znając niemiecki łatwiej znajdzie pracę - mówi Hubert Kołodziej, specjalista w VdG.

Jak pan ocenia - jako specjalista ds. szkolnictwa - zmiany dotyczące mniejszości w prawie oświatowym?
Na szczęście nie potwierdziły się obawy samorządów i zasady finansowania uczniów należących do mniejszości narodowych pozostały bez zmian. Nowe rozporządzenie MEN w sprawie podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2016 r. utrzymuje zarówno liczbę uczniów w klasach, jak i wysokość poszczególnych wag. Dotacja nie będzie więc niższa ani sytuacja finansowa gorsza. Jest nawet drobna poprawka na korzyść mniejszości. W szkołach (a są takie w kraju), gdzie uczy się równocześnie np. niemieckiego i ukraińskiego, subwencja będzie naliczana oddzielnie, czyli wyższa

Czy to oznacza w oświacie mniejszości rok bezproblemowy?
Na pewno nie, choćby z powodu wielu znaków zapytania na przyszłość. Na pewno trudniejsze będzie tworzenie oddziałów dwujęzycznych w klasach pierwszych szkół podstawowych. Zapowiada się, że uczniów będzie w nich niewielu, skoro sześciolatki zostaną w przedszkolach, a liczba niezbędnych deklaracji się nie zmienia. W gimnazjach problem może wynikać z niepewności, w jakiej są rodzice i uczniowie, choć ostatnio wygląda na to, że pomysł likwidacji gimnazjów został zawieszony.

Czego pan oczekuje od rodziców i samorządów ze środowiska MN?
Będziemy nadal gorąco zachęcali do tworzenia warunków do nauczania w dwóch językach. Szczególnie w przedszkolach, gdzie często są wykwalifikowani fachowcy, a za chwilę będą także dzieci 6-letnie, które mogą się dużo, gdy idzie o język mniejszości, nauczyć. Apeluję do rodziców, by spojrzeli, jak wygląda rynek pracy. Jest duże zapotrzebowanie na fachowców znających niemiecki. Nie zawsze rodzic widzi tego fachowca w 6-latku . A właśnie młodsze dzieci mają najlepsze predyspozycje do kształcenia językowego. Ten kapitał na całe życie warto wykorzystać.

Jakie jeszcze plany oświatowe ma VdG?
Chcemy uruchomić studia podyplomowe w zakresie organizacji i zarządzania we współpracy z jedną z opolskich uczelni. Będziemy wspierać kandydatów z naszego środowiska, znających język niemiecki, by takie studia podejmowali.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska