List biskupa opolskiego na Wielki Post. "Czas najwyższy nazwać zło po imieniu"

Łukasz Biernacki
Łukasz Biernacki
Biskup Andrzej Czaja przypomina o tym jak powinna wyglądać wspólnota Kościoła i nawołuje do odważnej walki ze złem.
Biskup Andrzej Czaja przypomina o tym jak powinna wyglądać wspólnota Kościoła i nawołuje do odważnej walki ze złem. archiwum
Kościół Katolicki wkroczył w Wielki Post. Jest to dla chrześcijan czas przygotowania do najważniejszego ze świąt - Wielkanocy. Z tej okazji w niedzielę biskup opolski Andrzej Czaja skierował list do wiernych całej diecezji.

Biskup opolski na początku swojego listu odnosi się do fragmentu Biblii mówiącego o przymierzu Boga z Noem. Porównuje on współczesne czasy do dziejów opisanych w Księdze Rodzaju.

- Aktualna sytuacja w świecie coraz bardziej przypomina ów stan odwrócenia się rodzaju ludzkiego od Boga. Nasze położenie, dzięki Bogu, jest jednak bez porównania lepsze – pisze Andrzej Czaja – Zbawienie jest obiecane każdemu, kto, przyjąwszy chrzest, wierzy w Chrystusa i Jego Ewangelię. Nie możemy się więc lękać zgubnego wpływu niebezpiecznych fal świata ani ulegać zniechęceniu czy przygnębieniu z powodu naszych grzechów i słabości – czytamy w liście.

Według ordynariusza opolskiego Wielki Post to dobry czas na odnowienie swojej wiary i przeciwstawienie się złu.

- Czas więc najwyższy nazwać zło po imieniu, uznać przed Panem nasze winy i podjąć trud przemiany świata, życia rodzinnego, kościelnego i społecznego oraz osobistego – pisze biskup diecezji opolskiej

Biskup przypomina również hasło tegorocznego programu duszpasterskiego kościoła w Polsce: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła."

- Chodzi o to, że nasz udział w Boskim życiu od dnia chrztu domaga się od nas nie tylko okazywania wdzięczności Bogu, lecz także wiernego trwania w przymierzu z Nim przez angażowanie się w życie i misję Kościoła. Pan Jezus wyraźnie wezwał nas do tego, byśmy się wzajemnie miłowali i stanowili jedno - czytamy.

Jako przykład tego jak powinno wyglądać nasze zaangażowanie we wspólnotę biskup Andrzej Czaja, podaje pierwotną wspólnotę Kościoła, czyli uczniów Jezusa.

- Wspólnotowy sposób życia i funkcjonowania wczesnego Kościoła znamionuje: udział wszystkich w tym, co święte (przez życie słowem Bożym, gromadzenie się na Eucharystii i na modlitwie), braterstwo wszystkich oparte na miłości wzajemnej oraz zaangażowanie wszystkich w misję zbawczą. Dlatego wszyscy bez wyjątku musimy się zmobilizować do takiego urzeczywistniania naszego Kościoła, aby w wymiarze diecezjalnym i parafialnym stawał się coraz bardziej wspólnotą uświęcenia, braterstwa, wspólnotą otwartą i służebną – pisze Andrzej Czaja.

Na końcu swojego listu biskup opolski zwraca się bezpośrednio do wszystkich diecezjan z prośbą o zaangażowanie w odnowę Kościoła. Dodatkowo dziękuje wszystkim tym, którzy modlili się w jego intencji w czasie choroby.

- Dziękując raz jeszcze za uproszenie mi łaski ocalenia i powrót do zdrowia, proszę Was wszystkich o dalsze wsparcie duchowe. Módlcie się za całe nasze prezbiterium. W całym 2024 roku, który papież Franciszek nazwał „Rokiem Modlitwy”, poprzedzającym Jubileusz Odkupienia, prośby Boga z wielkim zaangażowaniem serca o liczne i święte powołania kapłańskie i do różnorakich posług w Kościele. Módlmy się też wspólnie w naszych domach, ciągle więcej, o wiarę w sercach młodego pokolenia. Na wszelkie trudy życia i starania o duchowy rozwój udzielam Wam wszystkim pasterskiego błogosławieństwa – pisze opolski ordynariusz na koniec listu.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska