Mała gmina z dużym charakterem. Takie są właśnie Walce

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Marek Śmiech, wójt gminy Walce
Marek Śmiech, wójt gminy Walce Radio Opole
Rozmowa z Markiem Śmiechem, wójtem gminy Walce.

Czy Walce są gminą, w której mieszkańcom żyje się dobrze?

Odpowiedzią na to pytanie jest wynikiem niezależnego rankingu „ Gmina Dobra do Życia” przeprowadzony przez PAP przy współpracy z Polską Akademią Nauk w roku 2021, gdzie w kategorii gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5tys. mieszkańców zajęliśmy 2 miejsce w kraju – przed nami tylko gmina Kleszczów. Pod uwagę brano prawie 50 wskaźników by móc zmierzyć „dobrobyt”. Mieszkam w gminie Walce od urodzenia i nigdzie się stąd nie wybieram więc tak – żyje się tu dobrze.

Z których inwestycji jest pan najbardziej zadowolony?

Przez prawie 4 lata tej kadencji zrealizowaliśmy wiele inwestycji, od małych zakupowych przez średnie infrastrukturalne po duże zadania modernizacyjne i pilotażowe w skali kraju – mam tu na myśli Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne, które funkcjonuje – od 1 lipca. Jako pierwszy samorząd w kraju podpisaliśmy umowę na sfinansowanie budowy takiego obiektu z Ministerstwem Polityki Społecznej i Rodziny, póki co nie ma drugiego w woj. opolskim i jest tylko kilka w kraju. Żłobek, skanalizowanie kilku miejscowości, modernizacja Gminnego Ośrodka Kultury, termomodernizacja przedszkola oraz szkoły w Straduni, budowa stadionu w Walcach, drogi transportu rolnego i wiele innych już zrealizowanych, trwających i do zrealizowania gdzie pozyskaliśmy już dofinansowania – to powody do zadowolenia.

Czy gmina zachęca rodziny z dziećmi do pozostania i tutaj wychowywania dzieci?

Wymieniony wcześniej Żłobek – to pierwsze „dziecko” mojej kadencji – w pierwszych dniach pisaliśmy wniosek, kompletowali dokumenty – a nabór trwał – jak widać, jest to trafiona inwestycja, bo planowaliśmy na 20 maluchów, a od września będzie ich 24, ale tylko od rodziców mieszkających lub pracujących w gminie, niestety dla innych zabrakło miejsca. Wydłużyliśmy czas opieki przedszkolnej z myślą o rodzicach pracujących, w szkołach wprowadziliśmy obiady, inwestujemy w infrastrukturę wychowawczo-oświatową z myślą o rodzinach z dziećmi.

Czy dzieci mają gdzie spędzać wolne chwile?

Oferta zajęć pozalekcyjnych Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach jest bardzo bogata – od nauki gry na instrumentach po zajęcia wokalne, taneczne, teatralne, plastyczne itd. Funkcjonuje również szkółka piłkarska MIRO Fusballschule Walzen gdzie dzieci od 4 do 11 roku życia 2 razy w tygodniu trenują a w weekendy grają mecze. Zajęcia z karate, różnego rodzaju kursy językowe, warsztaty, zajęcia feryjne i wakacyjne, szkolne kluby sportowe, itd. – tak więc potrzeba tylko chęci, żeby znaleźć coś dla siebie. Jeżeli chodzi o place zabaw to praktycznie w każdej miejscowości są takie miejsca, dbamy o nie, rozwijamy i tworzymy nowe – np. w przyszłym roku w Rozkochowie i w Straduni – gdzie pozyskaliśmy już dofinansowanie.

Czy gmina jest zadowolona z tutejszego biznesu?

W gminie Walce są dwa duże zakłady – w Straduni młyn Goodmils (zatrudnia około 100osób) i w Walcach zakład B+K (aktualnie pracuje tu ponad 300 osób) który jest w trakcie dużej rozbudowy (po rozbudowie około 500osób) i współpraca jest na bardzo dobrym poziomie, na ich wsparcie mogą liczyć nasze organizacje a gmina na regularnie płacone podatki. Mamy też wielu mniejszych przedsiębiorców oraz rolników. Udało się pozyskać nowych inwestorów, którzy niebawem rozpoczną swoje inwestycje, ale nie mogę wszystkiego zdradzić, natomiast w Walcach po ponad 20 latach będzie nowobudowana stacja paliw – na którą wszyscy z niecierpliwością czekamy.

Jakie cele postawił pan na początku kadencji?

Cel sobie - to taki aby być dobrym włodarzem dla mieszkańców, gości, przedsiębiorców – dla ludzi, żeby zadbać o człowieka - od najmniejszego do niesamodzielnego, żeby nasza gmina była gminą dobrą do życia, która ciągle się rozwija i swoją wielokulturowością pokazuje, że można żyć w harmonii a nie dyskryminować słabszego, mniejszego albo innego.

Co jednak wymaga dalszej pracy, bo np. ciągle brakuje na to pieniędzy?

Jesteśmy w trakcie procedur zmiany studium uwarunkowań, dopinania Strategii rozwoju Gminy Walce na lata 2022-2030 gdzie zapisaliśmy kierunki rozwoju, inwestycje do zrealizowania, zagrożenia jakie przed nami. Jesteśmy w trakcie pięciu inwestycji i jeszcze cztery przed nami, na które mamy już dofinansowania i pięć dużych zadań, gdzie czekamy na dofinansowanie – niebezpieczeństwem jest inflacja, obniżenie wpływów z PITów, CITów, subwencji państwowych dla gmin, wzrost cen i kosztów bieżących i za chwilę może się okazać, że samorządy nie będą miały na wkłady własne do inwestycji a co gorsza na koszty bieżące – dosłownie mówiąc na załatanie dziury w drodze, na ogrzanie szkoły czy przedszkola albo na oświetlenie uliczne – już uzgadniamy z czego będziemy rezygnować w sezonie zimowym, natomiast jak wspomniałem wiele jeszcze do zrobienia, oby część planów udało się zrealizować.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska