Mamy plan rozwoju regionu do 2020 roku

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Nie spełniły się życzenia przewodniczącego sejmiku, że

Sto sześćdziesiąt stron liczy dokument, który określa kierunki rozwoju województwa do 2020 roku. Pracowali nad nim samorządowcy i naukowcy, a możliwość zgłaszania uwag do dokumentu mieli wszyscy mieszkańcy.
Wczoraj głosowali nad nim radni sejmiku województwa.
- Dzięki temu, że strategię opracowaliśmy sami, wiemy dużo więcej o województwie. Jedną z nowości w tym dokumencie jest pokazanie we wskaźnikach, co planujemy osiągnąć w ciągu 8 lat - mówił wczoraj Józef Sebesta, marszałek województwa.

Najważniejsze z tych wskaźników przedstawiamy na infografice obok.Pokazują one stan obecny (lata 2010 lub 2011) i plany na 2020 r. Władze liczą, że realizując zapisy strategii uda nam się w tym czasie m.in. zmniejszyć bezrobocie, szczególnie wśród ludzi młodych, zwiększyć liczbę osób z wyższym wykształceniem, zapewnić szerszą opiekę dla dzieci w wieku żłobkowym i przedszkolnym, a przede wszystkim zwiększyć liczbę firm, co będzie się wiązało z nowymi miejscami pracy.
Działania zapisane w strategii mają pozwolić województwu na uporanie się z problemem depopulacji, czyli gwałtownego wyludniania regionu. Obecnie w ciągu roku z mapy Opolszczyzny znika pięciotysięczne miasteczko. - To ogromne zagrożenie dla samodzielności naszego regionu. Postanowiliśmy temu przeciwdziałać przez zrealizowanie celów sformułowanych w strategii oraz wdrożenie projektu Specjalnej Strefy Demograficznej - zapowiedział marszałek.
Bogusław Wierdak, przewodniczący sejmiku zaznaczył, że po raz pierwszy w tworzenie strategii zaangażowali się także radni opozycji.
- Nasz klub poparł ten projekt, ponieważ jest on niezbędny do starania o unijne dotacje na najbliższe lata - wyjaśniał Kryspin Nowak z SLD. - Poza tym jest to dokument otwarty, który będzie poddawany ocenie co 2 lata, co pozwoli na zmienianie go w zależności od aktualnej sytuacji w regionie i Polsce. To pozwoli nam weryfikować na bieżąco, które zapisy przynoszą efekty, a które trzeba zmienić.
Nie obyło się jednak bez krytyki zamysłów władz. Andrzej Namysło, także z SLD ocenił, że zbyt wiele uwagi przy tworzeniu strategii poświęcono pracom eksperckim, za mało było pracy w terenie, co zrodziło kontrowersje.

Przypomnijmy, że najpoważniejsze zastrzeżenia do strategii miał burmistrz Brzegu, Wojciech Huczyński. Jego zdaniem dokument traktował Opolskie jak region otoczony białą plamą nie powiązany z innymi w kontekście płynących z tego korzyści. Natomiast zdaniem włodarzy gmin na pograniczu, zbyt mało zaakcentowane były szanse na ich rozwój wynikające z lokalizacji blisko Czech.
W trakcie konsultacji strategii ponad 100 autorów (samorządów, organizacji, instytucji oraz mieszkańców) zgłosiło do niej ok. 550 uwag. Około 60% z nich odrzucono, 12% uznano całowicie, a 28% częściowo.
SLD-owski radny Andrzej Namysło ma też obawy, jak władzom regionu uda sfinansować się ambitne plany zapisane w strategii, skoro dochody samorządu w tym roku były niższe niż planowane, a od 2014 roku wchodzi w życie nowe prawo, które jeszcze bardziej restrykcyjnie nakazuje trzymanie dyscypliny finanowej.
- To plan wieloletni, na którego realizację chcemy pozyskać unijne dofinansowanie.Z własnym budżetem nawet nie mielibyśmy się co mierzyć, bo skalę wydatków planujemy na 1 mld euro - wyjaśniał Józef Sebesta. Przewodniczący sejmiku Bogusław Wierdak dodał, że w nowym okresie unijnego finansowania 2014 - 2020 regiony mają otrzymać od 1,5 do 2,5 razy więcej pieniędzy niż dotychczas.
Nie spełniło się jednak przedsesyjne życzenie przewodniczącego, że wszyscy radni jednogłośnie poprą projekt. Jerzy Czerwiński z klubu PiS uznał, że nie może się pod nim podpisać. - Wzmocnienie i tak już silnego obszaru centralnego regionu w stosunku do słabszych gmin peryferyjnych skazuje je na jeszcze większą marginalizację. W Opolu będziemy zmieniać kafelki i rodzaj bruku, a inne gminy nadal zostaną bez wody i kanalizacji. Więcej pieniędzy powinno być zainwestowane w obszar biedy - uzasadniał radny Czerwiński.
"Za" głosowało 27 rajców, 1 był przeciw, a kolejny wstrzymał się od głosu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska