Marszałkowska Inicjatywa Sołecka w 2021 roku. Wnioski gminy mogą składać do 31 stycznia

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W roku 2020 dzięki dofinansowaniu z Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej i budżetu gminy Leśnica klub wiejski w Krasowej  wyposażony został w nowe stoły, obrusy, zestaw sztućców oraz podłogę z paneli w salce na piętrze. Na zdjęciu sołtys Józef Szerlowski i radna sejmiku województwa Edyta Gola.
W roku 2020 dzięki dofinansowaniu z Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej i budżetu gminy Leśnica klub wiejski w Krasowej wyposażony został w nowe stoły, obrusy, zestaw sztućców oraz podłogę z paneli w salce na piętrze. Na zdjęciu sołtys Józef Szerlowski i radna sejmiku województwa Edyta Gola. Archiwum UMWO
W ramach tego programu w ciągu 3 lat do wszystkich sołectw w regionie trafi z urzędu marszałkowskiego ponad 5 milionów złotych. Każda społeczność wiejska może liczyć na dotację w wysokości 5000 złotych.

Rozpoczął się drugi nabór wniosków do programu Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej, z którego finansowane są projekty realizowane na wsiach. Do 31 stycznia gminy mogą składać do urzędu marszałkowskiego wnioski na realizację pomysłów mieszkańców wsi.

Program rozpisani na lata 2020-2022. To dofinansowanie zadań własnych gminy, dotyczących realizacji małych projektów lokalnych na terenach wiejskich. Każda wieś może otrzymać do 5 tys. zł.

- Chodzi o takie projekty wiejskie, które pomogą w realizacji przedsięwzięć, służących rozwojowi i integracji lokalnych społeczności w regionie - czytamy w informacji UMWO. 5 400 000 zł w ciągu trzech lat trafi do wszystkich sołectw w województwie opolskim.

Zasada składania wniosków jest taka, że mieszkańcy sołectwa, na zebraniu wiejskim, podejmują uchwałę w sprawie wyboru jednego zadania, jakie chcieliby zrealizować w danym roku. Przygotowują także fiszkę tego zadania zgodnie z wzorem dołączonym do regulaminu.

Sołtys przekazuje fiszkę wraz z uchwałą do urzędu gminy i zwraca się o wystąpienie przez gminę z wnioskiem o przyznanie dotacji celowej z budżetu Województwa Opolskiego.

Gmina, we współpracy z sołtysami, dokonuje wyboru spośród złożonych przez sołectwa zadań, które będą objęte wnioskiem w danym roku. W jednym roku liczba zadań złożonych we wniosku przez gminę może obejmować nie więcej niż 1/3 liczby sołectw z terenu gminy.

- Warunkiem otrzymania pomocy finansowej na realizację zadania jest wkład własny gminy na poziomie minimum 20% kwoty dofinansowania - podaje UMWO.

Co ważne, nie można zgłaszać zadań, których realizacja jest lub będzie w jakimkolwiek stopniu współfinansowana ze środków zewnętrznych (np. instrumenty wsparcia z funduszy UE, krajowe itp.) za wyjątkiem Funduszu Sołeckiego, którego środki mogą być łączone w celu realizacji przedsięwzięć lub stanowić wkład własny gminy (jeśli gmina stosuje takie rozwiązania).

Zadania powinny być zrealizowane do 31 października roku, w którym udzielono pomocy finansowej z programu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska