Marzysz o mieszkaniu za rozsądną cenę? SIM jest dla ciebie

Materiał informacyjny SIM Opolskie Południe

SIM Opolskie Południe niebawem rozpocznie budowę mieszkań dedykowanych osobom mniej zamożnym. Łącznie w dziesięciu gminach południowej Opolszczyzny powstanie ponad 1000 mieszkań.

Inwestycja ma być zlokalizowana w: Kędzierzynie-Koźlu, Strzelcach Opolskich, Prudniku, Kietrzu, Otmuchowie, Baborowie, Walcach, Branicach, Głogówku i Ujeździe.

Dlaczego warto skorzystać z mieszkania z SIM?

- To bardzo fajny, klarowny, przyjazny sposób na własne lokum za przystępne i rozsądne pieniądze – tłumaczy Paulina Frydlewska-Kurzeja. – Jest to świetne rozwiązanie dla osób mniej zamożnych, na przykład młodych małżeństw, które nie chcą mieszkać przy rodzinie. Dziś, żeby pójść na swoje mieszkanie czy dom, trzeba mieć potężne środki. Owszem, potencjalni nasi najemcy muszą wpłacić partycypację, ale jest w miarę niska, bo wynosi od 20 do maksymalnie 30 procent wartości mieszkania. Wszystko wtedy zależy od wielkości lokalu.

W dodatku jest to program bezpieczny, bo gwarantowany przez państwo oraz gminy będące wspólnikami Spółki. To na ich gruntach będą powstawać nowe mieszkania.

- Ponadto czynsz też nie będzie nie wiadomo jak wysoki, bo to reguluje ustawa. Robiłam wyliczenia dla przykładowego mieszkania o powierzchni ok. 50 m2. Wychodziło około 1000 zł czynszu, na co składała się spłata kredytu i wszystkie kwestie zarządcze, takie jak na przykład wywóz śmieci czy fundusz remontowy – mówi Paulina Frydlewska-Kurzeja. – W ten sposób możemy stać się właścicielami mieszkania z rynku pierwotnego w nowym budownictwie z niskim czynszem, bo po 15 latach można starać się o uzyskanie pełnej własności lokalu

Czym jest Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa (SIM)

SIM-y (dawne TBS-y) to spółki tzw. not for profit budujące mieszkania społeczne.

Dla kogo mieszkania w SIM?

Dla osób i rodzin nie posiadających własnego mieszkania w danej miejscowości, którzy dysponują środkami na regularne opłacanie czynszu, jednak ich dochody są za niskie na zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Korzyści z bycia najemcą SIM

- możliwość zamieszkania w SIM bez konieczności zaciągania wysokiego kredytu; umowa z SIM może jedynie obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do 30 proc. kosztów budowy lokalu mieszkalnego;

- nawet o połowę niższe stawki czynszu niż na rynku komercyjnym;

- dla najemców będących jednocześnie partycypantami, możliwość w przyszłości rozliczenia partycypacji w czynszu (tzw. „wakacje czynszowe”, dzięki którym najemca przez czas określony w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo, będzie płacił nawet 20 proc. niższy czynsz);

- możliwość zmiany umowy najmu na umowę najmu z dojściem do własności (uzyskanie własności mieszkania w perspektywie lat).

SIM-y charakteryzują się atrakcyjnym modelem finansowania, dzięki któremu stawki czynszu w mieszkaniach SIM są niższe niż na rynku komercyjnym (do 5 proc. wartości odtworzeniowej lokalu mieszkalnego), dzięki:

- preferencyjnemu kredytowi udzielanemu SIM przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) do wysokości 80 proc. kosztów przedsięwzięcia (odsetki od tych kredytów wykupuje Skarb Państwa, dzięki temu BGK może zaoferować niższe oprocentowanie);

partycypacji (wkładowi) najemców – maksymalnie 30 proc.

Osoby z wyżej wymienionych gmin, które są zainteresowane mieszkaniem z SIM, mogą kontaktować się z SIM Opolskie Południe sp. z o.o., ul. Ratuszowa 9, 48-200 Prudnik, mail: [email protected], tel. +48 534 617 176.

O naborach informują gminy na swoich stronach oraz FB.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska