Matura z angielskiego 2020. Trzeci dzień matur. Młodzi opolanie mierzą się z językiem angielskim

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Trzeciego dnia matur absolwenci piszą egzamin z języka angielskiego. Tym razem, z powodu epidemii, nie będzie części ustnej. Jakie nastroje panowały w opolskich szkołach tuż przed rozpoczęciem egzaminu? Zobacz w naszej galerii.
Trzeciego dnia matur absolwenci piszą egzamin z języka angielskiego. Tym razem, z powodu epidemii, nie będzie części ustnej. Jakie nastroje panowały w opolskich szkołach tuż przed rozpoczęciem egzaminu? Zobacz w naszej galerii. Mirela Mazurkiewicz
Język obcy na poziomie podstawowym jest jednym z obowiązkowych przedmiotów na maturze. Na Opolszczyźnie do egzaminu podeszło blisko 5 tys. absolwentów szkół średnich.

Sprawdź test i odpowiedz z angielskiego po egzaminie (będą dostępne po godzinie 14.00).

- Angielskiego zaczęłam się uczyć w szkole podstawowej, więc nie sądzę by na poziomie podstawowym coś mnie zaskoczyło - mówi Dominika, absolwentka opolskiego plastyczniaka. - Wyzwaniem może być poziom rozszerzony, zwłaszcza jeśli chodzi o słuchanie tekstu i zmagania gramatyczne.

Z trzech podstawowych egzaminów maturalnych angielski wydaje mi się najłatwiejszy - mówi Kevin Jabłonka, absolwent technikum mechanicznego w Opolu. - Trochę stresu może być przy słuchaniu ze zrozumieniem, bo tekst jest odtwarzany tylko dwa razy i nie ma szans, by do tego wrócić.

Marta Matysek z II LO w Opolu do ostatnich minut przed egzaminem przeglądała notatki, by odświeżyć sobie najważniejsze zagadnienia. - Najbardziej obawiałam się matematyki, ale ona już za mną. Angielski nie jest już dla mnie tak stresujący - mówi tegoroczna absolwentka. - Trochę obawiam się głupich błędów. Czasami wydaje mi się, że jestem czegoś pewna na 100 proc., a to potrafi uśpić czujność.

Język angielski jest trzecim dniem maturalnych zmagań, więc i emocje zdawały się nieco opaść. - Stres był w pierwszych dniach, teraz już trochę zdążyłem się z nim oswoić - przyznaje Jakub Glinowiecki z II LO w Opolu. - Liczę, że trafi się przystępny temat rozprawki na poziomie rozszerzonym, a do tego nie opuści mnie wena. Od tego zależą moje studia, więc jest o co walczyć.

Matura z języków obcych rozpoczęła się w środę (10 czerwca), egzaminem z języka angielskiego. O godz. 14 z angielskim zmierzą się ci, którzy wybrali poziom rozszerzony lub dwujęzyczny. W tym roku nie będzie egzaminów ustnych (dotyczy to zarówno języków obcych, jak i języka polskiego). - Myślę, że wielu uczniów odetchnęło z tego powody z ulgą – mówi Dorota Wołyniec, wicedyrektor LO nr 1 w Opolu. – Z doświadczenia wiem, że ten stres udzielał się nawet bardzo dobrym uczniom, co czasami odbijało się na tym, jak wypadali przed komisją.

- Poziom podstawowy matury z angielskiego był zaskakująco łatwy - ocenia Dominika, absolwentka opolskiego plastyczniaka. - Nie wiem, czy uda mi się zdobyć komplet punktów, ale myślę, że zdałam na ponad 90 procent. W części otwartej mieliśmy napisać maila do kolegi z Anglii, w którym zrelacjonujemy mu wycieczkę, na której byliśmy. Nie było to trudne zadanie.

- Rozwiązywałem testy z angielskiego, które pojawiły się w poprzednich latach i tym razem zadania były bardzo podobne - mówi Jakub Glinowiecki z II LO w Opolu. - Jeśli straciłem punkty, to raczej na drobiazgach. Spodziewam się dobrego wyniku.

Egzamin maturalny z języka obcego na poziomie podstawowym trwa 120 minut. Zadaniem zdających jest wysłuchanie odtworzonych nagrań w wybranym języku, a następnie rozwiązanie na tej podstawie testu. W drugiej części maturzyści muszą wykazać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem. W ostatniej części natomiast sami tworzą krótki tekst, na przykład pisząc list do kolegi.

Poziom rozszerzony z języków obcych potrwa 150 minut) Podobnie jak w przypadku egzaminu na poziomie podstawowym, zdający będą rozwiązywać test na podstawie nagrań, wykazywać się umiejętnością czytania ze zrozumieniem, a na koniec sami stworzą własny tekst. Tekst, który muszą napisać maturzyści na poziomie rozszerzonym jest trudniejszy niż ten na poziomie podstawowym. Może to być na przykład rozprawka, recenzja czy artykuł.

We wszystkich szkołach, z uwagi na epidemię koronawirusa, wprowadzono obostrzenia sanitarne. Na teren placówek byli wpuszczani jedynie zdający oraz osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie egzaminu. Uczniowie tuż po przekroczeniu progu szkoły musieli zdezynfekować ręce. Ta sama procedura była powtarzana przed wejściem do sali egzaminacyjnej. Dystans między piszącymi musiał wynosić co najmniej 1,5 metra.

Na Opolszczyźnie chęć zdawania tegorocznej matury zadeklarowało blisko 5 tys. osób. Są wśród nich zarówno tegoroczni absolwenci szkół średnich, jak i ci, którzy nie zdali egzaminu w poprzednich latach lub chcą poprawić jego wynik.

Ci, którzy z przyczyn zdrowotnych nie mogli podejść do egzaminu w pierwszym terminie, kolejną szansę dostaną na początku lipca. W tej grupie mogą znaleźć się m.in. osoby, które w czasie egzaminów są objęte kwarantanną.

Ogłoszenie wyników tegorocznych matur nastąpi do 11 sierpnia.

Kiedy egzaminy z języków obcych – harmonogram egzaminów
10 czerwca (środa): j. angielski (poziom podstawowy – godz. 9; poziom rozszerzony – godz. 14; poziom dwujęzyczny - godz. 14)
18 czerwca (czwartek): j. niemiecki (poziom podstawowy – godz. 9; poziom rozszerzony – godz. 14; poziom dwujęzyczny - godz. 14)
22 czerwca (poniedziałek) język włoski ] (poziom podstawowy – godz. 9; poziom rozszerzony – godz. 14; poziom dwujęzyczny - godz. 14); język łemkowski – poziom podstawowy i rozszerzony – godz. 9.
23 czerwca (wtorek) język francuski (poziom podstawowy – godz. 9; poziom rozszerzony – godz. 14; poziom dwujęzyczny - godz. 14)
25 czerwca (czwartek) język hiszpański (poziom podstawowy – godz. 9; poziom rozszerzony – godz. 14; poziom dwujęzyczny - godz. 14)
26 czerwca (piątek) język rosyjski (poziom podstawowy – godz. 9; poziom rozszerzony – godz. 14; poziom dwujęzyczny - godz. 14)
29 czerwca (poniedziałek) języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy – godz. 9; poziom rozszerzony – godz. 14); język kaszubski (poziom podstawowy i rozszerzony – godz. 9), matematyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (poziom podstawowy – godz. 9); historia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony – godz. 10.35) Geografia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony – g. 12.10); biologia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony – g. 13.45) chemia w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony – g. 15.20) fizyka i astronomia/fizyka w języku obcym dla absolwentów oddziałów dwujęzycznych (poziom rozszerzony – g. 16.55).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska